Pwc cikkek
Dübörög a sportipar Közép-Kelet Európában
Nagy iramot diktál a sportipar a régióban.
A boltok akciós újságjai olyan népszerűek, hogy robbantják a hirdetési piacokat
A retail média felrobbanthatja a hirdetői piacot.
Egyre nagyobb nyomás nehezedik a vállalatokra
Hátterében a mesterséges intelligenciába történő beruházásaikat kézzelfogható eredményekre váltása áll.
Júliustól nő a gyermeket nevelők nettó bére, de ehhez már most van teendő
Júliustól 50 százalékkal nő a kedvezmény.
A fenntarthatósági követelményekre kell koncentrálniuk a vállalkozóknak
Már erőteljes az érintett cégek ESG felkészülése.
A mozipremierek és a zenei világturnék döntik a pénzt a szórakoztatóiparba
Globális mozipremierek és zenei világturnék hajtják a szórakoztatóipart.
Itt vannak a nyári adóváltozások
Múlt héten megjelentek a Magyar Közlönyben az adótörvényeket érintő évközi változások, ennek apropóján a PwC összefoglalta a legfőbb pontokat.
Vezetőváltás a PwC Magyarországnál
Frissít a PwC.
Minden drága - van miért aggódnia a magyaroknak
A fogyasztók egyharmada szerint az infláció jelenti az elsődleges kockázatot az országára nézve.
Lesújtó adat: fél évszázad múlva szűnhet meg a bérszakadék a nemek között
A jelenlegi ütemben több mint 50 évre lesz szükség ahhoz, hogy az OECD mind a 33 tagországában megszűnjön a nemek közötti átlagos bérszakadék.
A munkaerőhiány miatt fáj leginkább a cégek feje
Korábban nem látott gyorsasággal alakul át a munkaerőpiac.
Négynapos nyári munkahét jön az egyik hazai multinál
A PwC Magyarország az első hazai Big4, amelyik 4 napos nyári munkahetet vezet be.
Félnek a vezérigazgatók, mi lesz ha nem változtatnak
Az előző évhez képest több mint kétszeresére nőtt azon vezérigazgatók aránya, akik úgy vélik, hogy a globális gazdasági növekedés javulni fog a következő 12 hónapban.
Se kínai, se orosz cégek nem fértek be a legvonzóbb magyar munkahelyek közé
Emberi vezető és méltányos bérezés tesz vonzóvá egy munkahelyet.
Folyik a pénz a streaming szolgáltatókba
Szakértői várakozások szerint a szórakoztató- és médiaipari bevételek globálisan folyamatosan növekvő tendenciát mutatnak 2027-ig.
Elege lett az embereknek, hogy nem jönnek ki a fizetésükből - sorra mondanak fel
A felmondási hullám világszerte folytatódik.
Új világ kezdődik a kriptóknál az EU-ban
Zöld lámpát kapott a kriptoeszközök piacának egységes európai uniós szabályozása.
Mi történik? Nagyot esett a 100 legnagyobb vállalat piaci tőkeértéke
A világ 100 legnagyobb vállalatának piaci tőkeértéke 11 százalékkal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest, ami 2009 óta a legjelentősebb visszaesés.
Elképesztő, mit produkáltak tavaly a családi vállalkozások
A családi cégek vezetői a jövőre vonatkozóan is bizakodóak: 77 százalékuk a következő két évben vállalkozása további növekedésre számít.
Teljesen megújul az elektronikus számlarendszer
Az automatizáslást segítik a változások.
Létszámcsökkentés helyett valami mást terveznek a magyar cégvezetők válaszul a válságra
A magyarországi cégvezetők többsége a világ- és a magyar gazdaság növekedésének egyértelmű lassulására számít 2023-ban.
Aggódnak a cégvezetők
A vezérigazgatók 73 százalék-a szerint a gazdasági növekedés üteme világszerte csökkenni fog a következő 12 hónapban.
Komoly veszélyben a cégek: ma már minden negyedik vállalatnak kárt okoz a kiberbűnözés
Az elmúlt három évben világszerte minden negyedik vállalatot ért legalább egy olyan információbiztonsági incidens, amely 1-20 millió dollár közötti kárt okozott a cégnek.
Helyi adó cunami várható 2023-tól, a kiéheztetett önkormányzatok szabad kezet kapnak
Januártól ismét megnyílik az adóemelés lehetősége az önkormányzatok előtt.
Nehéz lesz a felmelegedést 1,5 °C alatt tartani
A dekarbonizáció a G-20 országok egyikében sem zajlik a biztonságos éghajlat fenntartásához szükséges ütemben.
Felerősödött a félelem a pénzügyi vezetőkben
A gazdasági, geopolitikai, technológiai változások hatására mind a külső szabályozás, mind a belső érdekelt felek egyre nagyobb elvárást támasztanak a pénzügyi vezetőkkel szemben.
Így lehet csökkenteni a kiszabott adóbírságokat
Az adóhatósági határozatokkal szemben igénybevehető jogorvoslatok köre folyamatosan bővül, fejlődik mind nemzetközi, mind hazai szinten. Az adózóknak számos lehetőségük van, amelyekkel érdemes tisztában lenni, hiszen sok esetben lehet sikeres a végkimenetel adóperek vagy állami szervekkel szemben indított eljárások során - hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő jogászai.
Intő jel a cégeknek: rengeteg magyar készül munkahelyet váltani
A PwC globális felmérésében megkérdezett munkavállalók közül minden ötödik dolgozó nyilatkozott úgy, hogy valószínűleg munkahelyet vált a következő 12 hónapban. Több mint egyharmaduk tervezi, hogy fizetésemelést kér, az anyagi elismerés mellett azonban a munkahelyi kiteljesedést is ugyanolyan fontosnak tartják. A képzett munkavállalók nagyobb valószínűséggel kérnek előléptetést és fizetésemelést. A PwC 44 ország több mint 52 000 munkavállalója körében végzett kutatásából - mely során 500 fős magyar mintát is vizsgáltak - az is kiderül, hogy a hazai munkavállalók mindössze 33 százaléka elégedett a munkájával, míg globális szinten ez az arány 71 százalék.
Vége a tisztességtelen akcióknak
Május végén hatályba lép egy jogszabály-módosítás, amelynek következtében a kereskedelmi vállalkozásoknak a kedvezményes ár mellett fel kell tüntetni az elmúlt legalább harminc napban alkalmazott legalacsonyabb árat is. Az árrendelet módosításának célja a kereskedők akciótartási gyakorlatának újraszabályozása és a fogyasztók megtévesztésének visszaszorítása, különös tekintettel az olyan országos kampányok során mint például az év végi Black Friday.
Minden második céget érint a gazdasági bűnözés - mi áll a fenyegetési lista élén?
A szervezetek közel fele tapasztalt visszaélést vagy pénzügyi bűncselekményt az elmúlt két évben a PwC globális gazdasági bűnözésről készített felmérése szerint. A vállalkozásokat érintő fenyegetések listáját a kiberbűnözés, az üzleti partnerek által elkövetett visszaélések és a hűtlen kezelés vezeti. Az iparágakat tekintve a technológiai, média- és távközlési ágazatokban volt a legmagasabb a csalások előfordulása, ezeken a területeken a vállalatok kétharmada tapasztalt valamilyen visszaélést. A kutatás arra is rámutat, hogy a jövőben megnövekedhet az ellátási láncokhoz kapcsolódó visszaélések kockázata is.
Hogyan befolyásolják a szerződéseket a háború és a szankciók?
Az utóbbi években a gazdasági szereplők a koronavírus-járvány hatására megismerkedtek a vis maior fogalmával. A járvány kezdetén az egyik legfontosabb kérdés az volt, hogy a kialakult helyzet nyomán kell-e teljesíteni az egyes szerződéseket. Az Ukrajnában zajló háború és az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók következtében a fenti kérdés most úgy merül fel, hogy egy szerződő fél milyen esetekben hivatkozhat a háborúra, mint vis maiorra annak érdekében, hogy valamely szerződéses kötelezettségtől szabaduljon.
Digitális jegybankpénz: küszöbön a pénzügyi reform?
Hogyan lehetne vásárlásaink során gyorsabb, biztonságosabb és legfőképpen olcsóbb fizetőeszköz a forint? A megoldás a központi bankok által kibocsátott digitális jegybankpénz (CBDC - Central Bank Digital Currency), amely a készpénz teljes értékű digitális változata lehet. A PwC elemzői kutatásukban azt vizsgálták, hogy a bevezetés mely fázisában vannak a jegybankok világszerte, illetve hogy milyen kísérleti projektek meghatározóak a bankközi és lakossági alkalmazásoknál. Az utóbbi esetében a legjelentősebb pozitív hatásként a pénz elérhetőségének növelését emelik ki a szakértők, hiszen a digitális jegybankpénz internetkapcsolat és számlanyitás nélkül is elérhetővé válik.
Óvatosak a magyar cégvezetők - milyen kockázatoktól tartanak?
Az első számú döntéshozók személyes céljai sok esetben nem egyeznek a vállalat célkitűzéseivel, vagyis nem ez alapján értékelik a vállalatvezetők teljesítményét. Ezzel együtt egyre nagyobb az igény a befektetők részéről, hogy a vezetők olyan hosszú távú célokra is koncentráljanak, mint az ESG vagy az ügyfélbizalom növelése. A globális adópolitika változása sok vezérigazgató figyelmén kívül esik, annak ellenére, hogy kevesen hiszik, hogy ez nem lesz hatással a szervezetükre.
Ezekre a munkajogi kérdésekre érdemes figyelni háborús helyzetben
A járványhelyzetből éppen kifelé araszoló munkáltatók az elmúlt napok, hetek háborús eseményei következtében új kihívásokkal szembesültek, amelyek a munkajogi szabályok ismételt átgondolását teszik szükségessé.
Neten árult Covid-tesztek: sok webshoppal van baj
Érdemi átrendeződést vetítenek előre a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által lefolytatott ágazati vizsgálat következtetései a Covid-antigén-gyorstesztek piacán. Miközben az Országgyűlés szűkítette a gyógyszerek házhozszállításának lehetőségeit, a GVH azt javasolja, hogy – a verseny élénkítése céljából legalább átmeneti időszakra – gyógyszertárakon és gyógyászati segédeszköz üzleteken kívül is jogszerűen lehessen hozzájutni gyorstesztekhez. Emellett számos, gyorstesztet forgalmazó webshop számíthat fogyasztóvédelmi eljárásra, valamint egyéb hatósági intézkedésre. Ezen eljárások az érintett webshopok eltűnéséhez vezethetnek – figyelmeztetnek a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédei.
Mit várnak 2022-től a világ cégvezetői?
Világszerte a vezetők 77 százaléka szerint erősödni fog a globális gazdaság az előttünk álló évben, csupán 15 százalékuk számít visszaesésre. Erős összefüggés látható az ügyfélbizalom és a vezérigazgatói optimizmus, valamint a között, hogy történt-e nettó zéró kibocsátásra vonatkozó kötelezettségvállalás az adott szervezetnél. A kiber- és egészségügyi kockázatok szerepelnek az elsők között a globális fenyegetések listáján, ezeket szorosan követi a makrogazdasági volatilitás.
Fontos jel a cégvezetőknek: egyre optimistábbak a fogyasztók
A fogyasztók egyre nagyobb számban térnek vissza az üzletekben történő vásárláshoz, és a házon kívüli szórakozás és az utazás is egyre nagyobb teret nyer, mivel ötből hárman optimistán tekintenek a jövőbe – derül ki a PwC 2021-es Global Consumer Insights Pulse felméréséből. A derűlátás 23 százalékponttal magasabb a legalább részben beoltottak és 10 százalékponttal magasabb az otthonról dolgozók körében. Az üzletben történő vásárlás ismét fellendülőben van, miközben az online beszerzés is tovább növekszik; a vásárlók 41 százaléka naponta vagy hetente vesz valamit mobileszközön vagy okostelefonon keresztül.
Pénz, home office – így választanak munkahelyet a fiatalok
A vállalati kultúra és a vezetők szerepe erősödött a Covid második évében, az otthoni munkavégzés lehetősége pedig először került a TOP10-be a munkahelyválasztási preferenciák rangsorában. A csökkenő bizonytalanság sem változtatott a munkavállalók tavaly átalakult prioritásain: továbbra is az alapbér a legfontosabb, ezt a rugalmas és kiszámítható időbeosztás követi. A PwC Magyarország idén már ötödik alkalommal mérte fel a hazai munkahelyválasztási preferenciákat a fiatalok és a tapasztalt szakemberek körében
Kibertámadások tartják rettegésben a cégeket?
A vállalatok többsége nem tud mit kezdeni a harmadik felekhez kapcsolódó kiberkockázatokkal, amit az alvállalkozói, illetve beszállítói láncok összetettsége is nehezít.
Lényeges változásokra kell felkészülniük a cégeknek: bonyolódnak a fogyasztói szerződések
2022. január 1-jétől módosulnak az áruk adásvételét és a digitális szolgáltatások nyújtását érintő fogyasztói szerződések. A PwC Legal szakértői kielemezték a vonatkozó kormányrendelet legfontosabb elemeit.
Növekvő elvárások és szűkös erőforrások: mi nehezíti most a pénzügyi vezetők életét?
Növekvő elvárásoknak kell megfelelniük a hazai pénzügyi vezetőknek, mindezt szűkös fejlesztési projektekre szánt erőforrásokkal. A következő egy évben továbbra is a csapatuk motiválásának, illetve az automatizáció kiterjesztésének párhuzamos megvalósítása lesz a legnagyobb kihívás.
Karantén, PCR-teszt: milyen intézkedéseket hozhatnak a munkáltatók?
Jelenleg nem kell karanténba vonulnia a külföldi nyaralást választóknak, azonban a munkáltató dönthet arról, hogy engedélyezi-e a közvetlen visszatérést a munkahelyre az utazás után. Fontos tudnivaló, hogy amennyiben csak türelmi időszak után vehetik fel a munkavállalók a munkát, akkor erre az időre alapbér jár a dolgozóknak, ha pedig PCR-tesztet ír elő a munkáltató a visszatérés feltételeként, annak költségeit is neki kell viselni - hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédei.
Változások az építőiparban: szerződésszegéstől félhetnek a cégek
A kormány több olyan rendeletet is kiadott a közelmúltban, amelyek jelentős hatást gyakorolnak mind az építőiparra, mind az építési alapanyagokat kitermelői ágazatra.
Új korszak kezdődik a pénzmosás elleni harcban
A napokban benyújtott törvénytervezet szerint május 15-től léphet hatályba az az új törvény, amely létrehozza a tényleges tulajdonosok központi nyilvántartását. Azt a nyilvántartást, amelynek felállítását már évek óta várják a pénzmosás-megelőzési kötelezettségekkel érintett szolgáltatók, illetve a nyilvántartásban adatszolgáltatási feladatokkal érintett cégek és más szervezetek.
Így válik feleslegessé a munkánk - nagy változás előtt a foglalkoztatás
A 19 ország 32 500 munkavállalójának részvételével készült globális PwC-felmérés szerint ötből két munkavállaló úgy véli, hogy munkája öt éven belül feleslegessé válik. A távmunkában dolgozók közül csak minden tizedik ember szeretne teljes munkaidőben visszatérni a hagyományos munkakörnyezetébe. Világszerte a munkavállalók 44 százaléka vállalná, hogy a munkaadójuk a technológia segítségével ellenőrizze munkateljesítményüket, beleértve az érzékelőket és a testen hordható eszközöket is.
Mennyi juttatás fizetendő az otthon maradó munkavállalóknak?
A kormány a koronavírus-járvány alatt hozott eddigi legszigorúbb közegészségügyi célú intézkedése a március 8-tól 22-ig elrendelt általános üzletzárás, továbbá az óvodák és általános iskolák április 7-ig tartó bezárása. Ez az ún. szigorított védekezési intézkedés a juttatások szempontjából két munkavállalói csoportot is érint.
Nem teszünk eleget: komoly erőfeszítésre lenne szükség a klímacélok eléréséhez
A PwC elemzése szerint ahhoz, hogy az éves átlaghőmérséklet emelkedése globális szinten 1,5 Celsius-fok alatt maradjon, évi 11,7 százalékos, vagyis a 2020-ra elért érték (2,4 százalék) ötszörösének megfelelő mértékben kell csökkenteni a globális GDP alakulásához viszonyított, az energiatermeléssel összefüggő szén-dioxid-kibocsátást.
Világgazdasági kilátások 2021-re: az új beruházások fordulatot hozhatnak az éghajlatváltozás elleni küzdelemben
Az előrejelzések szerint a világgazdaság 2021-ben piaci árfolyamon számítva hozzávetőleg 5 százalékkal – a 21. században az eddigi leggyorsabb ütemben – bővülhet, vagyis a világgazdaság teljesítménye 2021 végére vagy 2022 elejére összességében elérheti a világjárvány előtti szintet.