A PwC idén is elkészítette Global Top 100 companies elemzését, amely a piaci tőkeértékük alapján rangsorolja a vállalatokat. Az eredményekből kiderül, hogy a világ 100 legnagyobb vállalatának piaci kapitalizációja 2023-ban 11 százalékkal – közel 3,8 ezer milliárd dollárnak megfelelő összeggel – csökkent 2022 azonos időszakához képest, amely a 2009-es globális pénzügyi válság óta a legnagyobb visszaesés (-39 százalék).
A fiskális politika folyamatos szigorítása, a magas infláció, valamint az Egyesült Államok és az európai bankszektor körüli bizonytalanság okozta kihívásokkal teli makrogazdasági környezet világszerte súlyosan érintette a részvénypiacokat. A globális 100-as toplista legjelentősebb szereplője, az Egyesült Államok tapasztalta a legnagyobb visszaesést, ugyanakkor részarányát tekintve megőrizte első helyét a listán, megelőzve Szaúd-Arábiát és Kínát. Európa minden régiónál jobban teljesített: a 2022-es 10 százalékról 13 százalékra növelte részvételét 2023-ban a globális 100-as toplistán, és ezzel a regionális lista második helyére lépett előre.
Európa jobban teljesít, de az USA megőrizte domináns részarányát
Az amerikai vállalatok, – melyek az összesítésben szereplő cégek 70 százalékát teszik ki – megőrizték domináns részarányukat a globális 100-as toplistán annak ellenére, hogy 12 százalékos (év/év), azaz 3 ezer milliárd dollárnak megfelelő csökkenést szenvedtek el. Európa volt az egyetlen régió, amely növekedett – 9,5 százalékkal –, míg Kína és régiói 7,3 százalékkal, a világ többi része pedig 26,3 százalékkal esett vissza a 2022-es év azonos időszakához képest.