A felmérésben megkérdezett befektetők 71 százaléka szerint a technológiai változás jelenti a legnagyobb hajtóerőt a vállalatok átalakulásában. Emellett olyan tényezők kényszerítik a szervezeteket arra, hogy változtassanak azon, a értékteremtési újragondolják a tevékenységüket, mint a kormányzati szabályozás (64 százalék), a vásárlói igények változása (61 százalék) és az ellátási lánc bizonytalansága (60 százalék) miatt kényszerülnek arra, hogy megváltoztassák azt, ahogyan értéket teremtenek.
Az MI-technológia mit sem ér készségfejlesztés nélkül
A befektetők több mint 60 százaléka rövid távú eredményeket vár a generatív mesterséges intelligenciától: 66 százalék a termelékenység, 63 százalék a bevétel és 62 százalék a jövedelmezőség javulását várja tőle a következő 12 hónapban. Hisznek abban is, hogy a technológia alkalmazása a munkavállalók javára válik, ezért 74 százalékuk úgy véli, hogy a vállalatoknak növelniük kell a munkaerő átképzésére és fejlesztésére fordított beruházásaikat. Csaknem egyforma azok aránya, akik a mesterséges intelligencia általi létszámnövekedésre (32 százalék), avagy csökkenésre (31 százalék) számítanak.
„A befektetők mérhető eredményeket várnak a generatív mesterséges intelligencia használatától, és úgy gondolják, hogy ehhez egyszerre van szükség technológiai beruházásokra és a munkavállalók fejlesztésére. A vezetőknek fel kell készülniük arra, hogy a befektetők az MI nyújtotta termelékenységnövekedést számszerűsítve szeretnék látni, ahogyan azt is, hogy a technológián túlmenően a vállalatok miként gondolják újra a működésüket” – mondta Polacsek Csaba, a PwC Magyarország tranzakciós tanácsadási üzletágát vezető cégtársa.