A fenntarthatósági jelentések hitelessége továbbra is kérdéses: a válaszadók 44 százaléka szerint a fenntarthatósági teljesítményről szóló vállalati jelentések megalapozatlan állításokat tartalmaznak. Ezért sem meglepő, hogy a megkérdezettek 73 százaléka azt várja el, hogy ezek részletessége elérje a pénzügyi auditok szintjét.
Nem csak a pénzügyi adatok számítanak
A befektetők a pénzügyi adatok mellett számos más információra is támaszkodnak: 40 százalék a vállalatirányítással, 37 százalék az innovációval kapcsolatos adatokat tartja fontosnak. A többségük befektetőknek szóló kommunikációkból (61 százalék) vagy a vállalatokkal folytatott közvetlen párbeszédből (57 százalék) tájékozódik. Ugyanakkor lényegesen kevesebben (55 százalék) támaszkodnak a pénzügyi beszámolókra és azok kiegészítő jegyzeteire, mint 2023-ban (66 százalék). A minőségi adatokra helyezik a hangsúlyt, és közel kétharmaduk (62 százalék) szerint a mesterséges intelligencia javította elemzési képességeiket.
„A megbízható információ a tőkepiacok alapja, de a mai adatmennyiség egyszerre áldás és átok. Az üzleti vezetőktől elvárják, hogy világosan és érthetően közvetítsék a befektetők felé, mely tényezők lényegesek a vállalkozásuk szempontjából, miközben a transzparencia és a következetesség is kiemelt szerepet kap. Az MI segít abban, hogy a minőségi és mennyiségi adatokat könnyebben lehessen elemezni, ezért még fontosabb, hogy a vállalatvezetők hatékonyan kommunikáljanak” – mutatott rá Polacsek Csaba.