A kiberkockázatok és a geopolitikai konfliktusok nem enyhültek
Óvatos optimizmussal tekintenek a befektetők a globális gazdaság kilátásaira: 51 százalékuk növekedésre számít a következő 12 hónapban. A makrogazdasági és inflációs aggodalmak jelentősen enyhültek a 2022-es csúcshoz képest, előbbi 62 százalékról 34 százalékra, míg az utóbbi 67 százalékról 31 százalékra csökkent 2024-re. A befektetők legnagyobb aggodalmát azonban továbbra is a kiberkockázatok (36 százalék) és a geopolitikai konfliktusok (36 százalék) jelentik, ezek a félelmek az elmúlt két évben lényegében változatlanok maradtak.
Tízből kilencen (86 százalék) úgy vélik, hogy egy vállalat válságkezelési képessége kiemelten fontos szempont a befektetési döntések során. A megkérdezettek 60 százaléka szerint az is elengedhetetlen, hogy a cégek újragondolják üzleti modelljeiket az ellátási láncok bizonytalanságának kezelésére, 68 százalék szerint pedig növelni kell a beruházásokat a kockázatok mérséklése érdekében.
Klímaintézkedéseket és az ellátási lánc fejlesztését várják
A befektetők 30 százaléka úgy véli, hogy a vállalatok az elkövetkező 12 hónapban nagy vagy kiemelkedő mértékben lesznek kitéve az éghajlatváltozás jelentette fenyegetéseknek. Bár ez 2 százalékponttal alacsonyabb a 2023-as szinthez képest, 2022-höz viszonyítva viszont 8 százalékos emelkedést jelent.
75 százalék növelné befektetéseit azokba a vállalatokba, amelyek konkrét lépéseket tesznek az éghajlatvédelem érdekében. A legnagyobb támogatottságot azok az intézkedések kapták, amelyek a beszállítókkal és a helyi közösségekkel együttműködésben kiépített fenntartható ellátási láncok kiépítésére irányulnak (80 százalék). A megkérdezettek szerint a cégek nettó nulla kibocsátási terveinek értékelésekor különösen fontos a vezetés szerepe (72 százalék) és az ehhez kapcsolódó tőke- vagy működési kiadások (68 százalék), emellett 71 százalékuk úgy véli, hogy a vállalatoknak a működésükbe kell integrálniuk ESG-stratégiájukat.