Ksh cikkek
A magyar gazdaság teljesítménye meghaladta a járvány előttit
A IV. negyedévben 7,2 százalékkal, 2021 egészében 7,1 százalékkal bővült a gazdaság teljesítménye
A kormányzat kiváló kommunikációs képességeit mutatja, hogy még a piacot is meglepték a hivatalos inflációs adatok
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint 2022. januárban a fogyasztói árak átlagosan 7,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Utoljára 2007. augusztusban volt ennél nagyobb az infláció. Elemzői körkép.
215 szálloda bezárt Magyarországon az elmúlt 2 évben, a vérveszteség így több mint 20 százalék
A kelet-közép-európai régióban a magyarországi szállodákban volt a legmagasabb tavaly az egy kiadható szobára jutó nettó szobaár-bevétel mutató (Revpar) - közölte a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) az STR Global adatai alapján. A szállodaszövetség adatai szerint ugyanakkor az ágazat 2021-es eredményei még jóval elmaradtak a járvány előtti, 2019. évitől.
Gyanús: a kormány elinflálja a választási túlköltekezést?
Negatívak lettek a reálhozamok Magyarországon. Az ember nehezen tud szabadulni a gondolattól, hogy a kormány elinflálja a választási túlköltekezés költségeit.
Ekkora luftot már rég rúgott a kormány
Reggel kiadott egy közleményt az Innovációs és Technológiai Minisztérium, mely szerint egyedülálló intézkedések védik a magyar embereket az európai áremelkedéstől. Aztán pár perccel később megérkezett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hivatalos jelentése az inflációról, amelytől hanyatt vágódott az összes szakértő, mert minden várakozásnál rosszabb adatok érkeztek.
Januárban az üzemanyagárak emelkedése döntött rekordot
2022. januárban a fogyasztói árak átlagosan 7,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Utoljára 2007. augusztusban volt ennél nagyobb az infláció. Az elmúlt egy évben az üzemanyagok és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,4 százalékkal nőttek.
Országos kutatás készült a magyarok televíziózási szokásairól, függők vagyunk
2010-ben átlagosan 137 színestelevízió jutott 100 háztartásra.
Jó hír, újra pozitív Magyarország termék-külkereskedelmi mérlege
187 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet decemberben.
Nézze meg települését, hogy a vesztesek, vagy a nyertesek közé tartozik-e a Covid miatt
Az életminőség egyik fontos szegmense a vásárlóerő. Minél több árut és szolgáltatást tud megvásárolni a lakosság, annál több kiskereskedelmi egység, étterem, szórakozóhely lesz helyben, s egyre több kulturális, egészségügyi, oktatási és egyéb szolgáltatót tud fenntartani egy-egy település. Ezek pedig önmagukban is növelik a foglalkoztatást, ami tovább javítja az életminőséget.
Nagyon fog fájni a vendéglátóknak, hogy a SZÉP-kártyával élelmiszert is vehetnek már a munkavállalók
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint a SZÉP-kártyával a kereskedelmi szálláshelyeken tizenhárom és félszeresével többet, összességében 1,7 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok decemberben. Ez azt mutatja, hogy a szektor teljesítménye a járvány miatt nagyban függ ettől a fizetési módtól. A SZÉP-kártya 2022. február 1. és 2022. május 31. között élelmiszer vásárlására is felhasználható évi 150 ezer forintig.
Sűrű hét vár ránk
Több statisztika is megjelenik a jövő héten, közöttük a januári infláció, a szálláshelyek 2021-es forgalma, a külkereskedelem tavalyi teljesítménye.
A csúcs közelében az ipari termelés
2021 decemberében az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,6 százalékkal emelkedett. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2021 novemberéhez képest 0,1 százalékkal csökkent.
A marhák száma nőtt, a tyúkok száma csökkent, és ez nem átvitt értelemben történt
241 ezer gazdaság működött hazánkban 2020-ban; a gazdák összesen mintegy 4 millió 922 ezer hektár mezőgazdasági területet műveltek. A fő mezőgazdasági haszonállatok darabszámában 2010 óta ellentétes folyamatok játszódtak le.
Több mint 10 százalékkal nőtt az üzemanyagok forgalma
2021. decemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 6,7, naptárhatástól megtisztítva 6,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 11,5 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A cukrot és a sertéscombot kell olcsóbban adni holnaptól az árstop miatt
Jelenleg, a cukrot és a sertéscombot kivéve, mindent olcsóbban vehetnek meg a vásárlók annál az árnál, amit kormány árstop rendelete előír. Ez derült ki mai próbavásárlásunkból.
2021-ben robbantak az ipari termelői árak
Az ipari termelői árak 2021 decemberében az egy évvel korábbihoz viszonyítva 22,3, az előző hónaphoz képest 1,6, 2021-ben pedig átlagosan 13,5 százalékkal nőttek.
Európában Magyarországon drágultak a legjobban a lakások
2015. évi bázison az Eurostat módszertana szerint számított összevont lakásárindex magyarországi értéke 208,0 százalékot ért el, ez a legmagasabb az adatot közlő 27 európai ország közül. A bázisidőszaki érték kétszereséhez közelít az index Csehországban (189,6 százalék), emellett Izlandon, Luxemburgban és Portugáliában is kiemelkedő ütemben nőttek az árak.
Ugrottak egy nagyot a reálkeresetek
2021 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 482 400, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 320 800 forint volt, mindkettő 10,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint.
Sűrű hét elé nézünk: két nap is komoly izgalmakat tartogat
A jövő heti statisztikai tájékoztatási naptárban megkülönböztetett figyelemre a monetáris tanács idei első kamatdöntő ülése tarthat számot, emellett kereseti, munkaerőpiaci statisztikákat közölnek.
Nagy a baj, 20 éve nem volt ilyen magas a maginfláció – elemzői körkép
Az ING bank elemzője aggasztónak nevezi, hogy a megtisztított maginflációs mutató 1,1 százalékponttal megugrott és decemberben 6,4 százalékon állt a KSH legfrissebb jelentése alapján. Ráadásul úgy látja, a kockázatok felfelé mutatnak.
Ilyen még nem volt, minden idők legnagyobb értékét termelte meg tavaly az építőipar
2021 novemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 12,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az épületek építése 11,6, az egyéb építményeké 14,8 százalékkal nőtt a 2020. novemberihez képest. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 4,9 százalékkal nagyobb volt az októberinél.
A nyugdíjasoknak átlagosan 6,7 százalékkal kellett többet fizetniük, mint egy éve
2021. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 7,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a járműüzemanyagok, illetve a szeszes italok, dohányáruk ára emelkedett a legnagyobb mértékben. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal nőttek, 2021-ben pedig átlagosan 5,1 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest.
Még messze van a szálláshelyek forgalma a járvány előtti szinttől
Négyszeresére nőtt a vendégéjszakák száma novemberben.
Nagy ugrás előtt Magyarország
Pozitív meglepetésként értékelik az elemzők az ipari termelés novemberi adatait. Ugyanakkor még szebb lehetne a kép, ha a félvezetőhiány nem okozna gondokat az autógyártásban. A Magyarországon meghatározó gépkocsiipar rendelésállománya hatalmas, tehát a beszállítói problémák enyhülése azonnal éles felpattanást eredményezne. Márpedig ez közeleg, hiszen új chipgyártó kapacitások üzembe helyezése várható.
Csúcson a magyar ipari termelés
2021 novemberében az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A 2020-as bukta után a magyar kiskereskedelem újra csúcsközelben
3,8 százalékkal emelkedett novemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma az előző év azonos időszakához képest.
Hány magyarnak nem volt munkája az év végén?
Nőtt a foglalkoztatottak száma, a munkanélkülieké pedig csökkent tavaly novemberben.
Közel 4 százalékkal nőttek a reálkeresetek
431 300 forint volt a bruttó átlagkereset októberben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése szerint. A reálkeresetek növekedését a magas infláció alig fékezte.
Egyre nagyobb nehézségekkel küzd a magyar ipar
Majdnem 30 százalékkal lett kisebb a termelés októberben, mint egy évvel korábban. A csiphiány miatt.
Méregdrága az élet: inflációs horror Magyarországon
7,4 százalékkal nőttek az árak novemberben az előző év azonos hónapjához képest. Utoljára 2007. decemberében volt ekkora az infláció.
Baljós viharfelhők tornyosulnak a magyar ipar felett
2021 októberében az ipari termelés volumene 3,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,7 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2021 szeptemberéhez képest 0,3 százalékkal emelkedett.
Méretes áremelés jön: ennek sokan nem fognak örülni
Megugranak az építőanyagok árai.
Ön is érzi? Tovább nőttek a hazai fizetések
Szeptemberben a bruttó és a nettó átlagkereset 9,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A növekedés tovább élénkült az augusztusi 8,9 százalék után.
Hazajönnek a külföldön dolgozók magyarok?
A KSH adatai szerint egy év alatt 17 ezer fővel csökkent a munkanélküliek száma.
Méretes pakkot kapunk a héten – minden napra jut valami
Több statisztikai jelentés várható a következő héten, kiemelkedik közülük a kiskereskedelmi, külkereskedelmi, és több munkaerőpiaci statisztika.
Felpörgött a cégek beruházási kedve
A vállalkozások és a feldolgozóipar húzta a harmadik negyedévi beruházásokat.
Egyre gyorsabban fogy a magyar – több mint 50 százalékos ugrás
Az előzetes adatok szerint 2021 októberében 8289 gyermek született és 11 252 ember halt meg Magyarországon - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Két fontos adat is érkezik a jövő héten
A jövő héten érkezik a részletes tájékoztató az államháztartás október végi helyzetéről, valamint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) publikálja a harmadik negyedévi beruházási adatokat.
Drágul, de szárnyal a magyar építőipar
Szeptemberben az építőipari termelés volumene 14,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az augusztusi 10,1 százalékot követően.
Kezd magára találni a belföldi turizmus
A vendégéjszakák száma 70 százalékkal nőtt tavaly szeptemberhez viszonytva.
Csúcson az infláció - évek óta nem volt ekkora drágulás
Októberben a fogyasztói árak átlagosan 6,5 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, jelentette kedd reggel a Központi Statisztikai Hivatal. Az infláció 2012-ben volt utoljára ilyen magas.
Garantáltan nem lesz unalmas a jövő hét
Több statisztika is megjelenik, közöttük az októberi infláció, a szálláshelyek szeptemberi forgalma, a külkereskedelem szeptemberi teljesítménye.
Hogyan éltek a magyarok a járvány első évében?
A KSH adatai szerint a járvány ellenére 2020-ban folytatódott a háztartások jövedelmének növekedése. Miközben például a lisztre fordított összeg a pánikvásárlások miatt 18 százalékkal nőtt, zöldségfélékből pedig 15 százalékkal ettünk többet.
190 ezer magyarnak nem volt állása a harmadik negyedévben
Szeptemberben a munkanélküliek száma 195 ezer, a munkanélküliségi ráta az előző havival azonos, 4,0 százalékos volt.
Milyen makroadatok várhatók a jövő héten?
Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük a foglalkoztatottság és a munkanélküliség szeptemberi, illetve a keresetek augusztusi mutatói.
Építőipar: Magyarország egész Európa előtt jár
Csökkent az építőipari termelés az euróövezetben és az Európai Unióban augusztusban havi és éves összevetésben.
Magára talált az építőipar a járvány után
Augusztusban az építőipari termelés 10,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a júliusi magas bázishoz mérten 5,8 százalékkal kisebb lett a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelés - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Kilenc éve nem drágult ennyire az élet Magyarországon
Szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 5,5 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál - közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal.