Ksh cikkek

Egy nap lesz izgalmas a négynapos munkahéten
Az ipari termelésről és az építőiparról szóló statisztika jelenik meg a jövő héten, ami nagypéntek miatt csak négynapos lesz.

Az orosz-ukrán háború érdemben felülírta Magyarország külkereskedelmi kilátásait
Az ipari termelés és az ipari árak növekedésének köszönhetően 17,7 százalékkal nőtt az export euróértéke, ugyanakkor az erőteljes belső kereslet és a drámaian dráguló nyersanyagok és energiaárak miatt 29,2 százalékkal nőtt az import euróértéke. Ennek megfelelően a külkereskedelmi egyenleg 876 millió euróval romlott az egy évvel ezelőtti 785 millió euró többlethez képest.

A turizmus februárban félig-meddig legyőzte a Covidot
A vendégéjszakák száma 2021 februárjához képest több mint ötszörösére nőtt, 2019 azonos hónapjához mérten 33 százalékkal csökkent.

Elképesztő mértékben nőtt a kereslet a használt cikkek iránt
Februárban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 9,8 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. A használtcikk-üzletekben 50 százalékkal nőttek az eladások.

Februárban rekordot döntött a magyar ipari termelés
Februárban csúcsot ért el a magyar ipari termelés. A február 24-én kezdődött ukrajnai háború hatása még nem látszott.

A hazai gazdaságok majd ötöde kapott vidékfejlesztési támogatást
A hazai gazdaságok 18 százaléka, összesen 42 ezer részesült vidékfejlesztési támogatásban 2018 és 2020 között. A támogatott gazdaságok használták az ország teljes mezőgazdasági területének 70, és tartották a teljes állatállomány 72 százalékát. Arányuk Vas, Hajdú-Bihar, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legmagasabb – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal, az Agrárcenzus 2020 végleges eredményeit ismertető sorozatának most megjelent, Vidékfejlesztés című kiadványában.

743 milliárd forinttal több volt az állam áfabevétele 2021-ben, mint 1 évvel korábban
A GDP-arányos hiány 6,8 százalékos volt 2021-ben.

Durván nőttek az árak az iparban
Megdobták az áremelkedést az alapanyag- és energiaárak és a munkabérek növekedése.

A vártnál jobbak Magyarország tavalyi gazdasági mutatói
A vártnál kedvezőbben alakultak Magyarország 2021-es főbb fiskális, gazdasági mutatói: a GDP 7,1 százalékkal bővült, a GDP-arányos államadósság nagyot csökkent, így a GDP 77 százaléka alá várható és a költségvetési hiány is várhatóan kisebb lesz az előre jelzettnél, 7 százalék alatti érték lehet a végleges szám - nyilatkozta Windisch László a KSH elnökhelyettese.

Másképp emelkedtek a bruttó és a nettó bérek, van válasz a miértre
A várakozásokkal összhangban 13. százalékkal nőttek a bruttó bérek januárban, az – adókedvezményekkel figyelembe vett, elsősorban a 25 év alattiak kedvezménye miatt – nettó bérek pedig 14.8 százalékkal emelkedtek, míg 2018 óta 49.2 százalék a rendszeres bérek növekedése.
A bruttó átlagkereset majd félmillió forintra nőtt Magyarországon
2022 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 467 300 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 322 100 forint volt.
Januárban öt és félszeres ugrás volt a vendégéjszakák számában tavalyhoz képest, de ez még mindig sokkal kevesebb, mint a járvány előtt
A vendégéjszakák száma 2021 januárjához képest öt és félszeresére nőtt, 2019 azonos hónapjához mérten 38 százalékkal csökkent.
Csökkent az építőipar termelése januárban
Egy év alatt 3,3 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 6,3 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene.
Az ukrán háború emészti a magyar gazdaságot
A nyitott magyar gazdaság érzékenyen reagál a világ kríziseire.
Hidegzuhany a boltokban és a kutakon: elszállt a magyar infláció
Utoljára közel 15 éve, 2007 augusztusában volt ilyen magas az infláció. Az elmúlt egy évben az üzemanyagok és az élelmiszerek ára emelkedett a legjobban.
Kijött a várt adat: ennyit nőtt a magyar gazdaság
A szolgáltatások húzták a 2021. negyedik negyedévi GDP-t. Tavaly a GDP volumene az előző évhez viszonyítva 7,1, 2019-hez képest 2,1 százalékkal növekedett a nyers adatok szerint.
Segítséget kapnak a magyar kkv-k
Elindult a kkv-tervező, a hazai cégeket támogató új online felületet a KSH hozta léptre.
Komoly meglepetést hoztak a foglalkoztatási adatok
4 millió 644 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma az év elején, miközben a munkanélküliségi ráta 4,2 százalék volt.
Izgalmas hét jön - majdnem minden napra jut valami
A jövő héten kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a Pénzügyminisztérium (PM) közzéteszi a részletes tájékoztatót az államháztartás központi alrendszerének január végi helyzetéről, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig munkaerőpiaci, kereseti és lakásépítési adatokat közöl.
3 millió forint vissza nem térítendő állami támogatás otthonfelújításra év végéig – igyekezni kell
A gyermeket nevelők legfeljebb 3 millió forintos, vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást vehetnek igénybe otthonfelújításra. Összege a számlával igazolt felújítási költségek 50 százaléka lehet, vagyis legalább 6 millió forintos felújításhoz tudja valaki maximálisan kihasználni.
Megvan a magyar infláció főbűnöse
Tavaly decemberben 31,0 százalékkal magasabbak voltak a mezőgazdasági felvásárlási árak, mint egy évvel azelőtt, az elmúlt évben átlagosan 19,3 százalékos emelkedést mért a statisztika - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.
A magyar gazdaság teljesítménye meghaladta a járvány előttit
A IV. negyedévben 7,2 százalékkal, 2021 egészében 7,1 százalékkal bővült a gazdaság teljesítménye
A kormányzat kiváló kommunikációs képességeit mutatja, hogy még a piacot is meglepték a hivatalos inflációs adatok
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint 2022. januárban a fogyasztói árak átlagosan 7,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Utoljára 2007. augusztusban volt ennél nagyobb az infláció. Elemzői körkép.
215 szálloda bezárt Magyarországon az elmúlt 2 évben, a vérveszteség így több mint 20 százalék
A kelet-közép-európai régióban a magyarországi szállodákban volt a legmagasabb tavaly az egy kiadható szobára jutó nettó szobaár-bevétel mutató (Revpar) - közölte a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) az STR Global adatai alapján. A szállodaszövetség adatai szerint ugyanakkor az ágazat 2021-es eredményei még jóval elmaradtak a járvány előtti, 2019. évitől.
Gyanús: a kormány elinflálja a választási túlköltekezést?
Negatívak lettek a reálhozamok Magyarországon. Az ember nehezen tud szabadulni a gondolattól, hogy a kormány elinflálja a választási túlköltekezés költségeit.
Ekkora luftot már rég rúgott a kormány
Reggel kiadott egy közleményt az Innovációs és Technológiai Minisztérium, mely szerint egyedülálló intézkedések védik a magyar embereket az európai áremelkedéstől. Aztán pár perccel később megérkezett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hivatalos jelentése az inflációról, amelytől hanyatt vágódott az összes szakértő, mert minden várakozásnál rosszabb adatok érkeztek.
Januárban az üzemanyagárak emelkedése döntött rekordot
2022. januárban a fogyasztói árak átlagosan 7,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Utoljára 2007. augusztusban volt ennél nagyobb az infláció. Az elmúlt egy évben az üzemanyagok és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,4 százalékkal nőttek.
Országos kutatás készült a magyarok televíziózási szokásairól, függők vagyunk
2010-ben átlagosan 137 színestelevízió jutott 100 háztartásra.
Jó hír, újra pozitív Magyarország termék-külkereskedelmi mérlege
187 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet decemberben.
Nézze meg települését, hogy a vesztesek, vagy a nyertesek közé tartozik-e a Covid miatt
Az életminőség egyik fontos szegmense a vásárlóerő. Minél több árut és szolgáltatást tud megvásárolni a lakosság, annál több kiskereskedelmi egység, étterem, szórakozóhely lesz helyben, s egyre több kulturális, egészségügyi, oktatási és egyéb szolgáltatót tud fenntartani egy-egy település. Ezek pedig önmagukban is növelik a foglalkoztatást, ami tovább javítja az életminőséget.
Nagyon fog fájni a vendéglátóknak, hogy a SZÉP-kártyával élelmiszert is vehetnek már a munkavállalók
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint a SZÉP-kártyával a kereskedelmi szálláshelyeken tizenhárom és félszeresével többet, összességében 1,7 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok decemberben. Ez azt mutatja, hogy a szektor teljesítménye a járvány miatt nagyban függ ettől a fizetési módtól. A SZÉP-kártya 2022. február 1. és 2022. május 31. között élelmiszer vásárlására is felhasználható évi 150 ezer forintig.
Sűrű hét vár ránk
Több statisztika is megjelenik a jövő héten, közöttük a januári infláció, a szálláshelyek 2021-es forgalma, a külkereskedelem tavalyi teljesítménye.
A csúcs közelében az ipari termelés
2021 decemberében az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,6 százalékkal emelkedett. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2021 novemberéhez képest 0,1 százalékkal csökkent.
A marhák száma nőtt, a tyúkok száma csökkent, és ez nem átvitt értelemben történt
241 ezer gazdaság működött hazánkban 2020-ban; a gazdák összesen mintegy 4 millió 922 ezer hektár mezőgazdasági területet műveltek. A fő mezőgazdasági haszonállatok darabszámában 2010 óta ellentétes folyamatok játszódtak le.
Több mint 10 százalékkal nőtt az üzemanyagok forgalma
2021. decemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 6,7, naptárhatástól megtisztítva 6,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 11,5 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A cukrot és a sertéscombot kell olcsóbban adni holnaptól az árstop miatt
Jelenleg, a cukrot és a sertéscombot kivéve, mindent olcsóbban vehetnek meg a vásárlók annál az árnál, amit kormány árstop rendelete előír. Ez derült ki mai próbavásárlásunkból.
2021-ben robbantak az ipari termelői árak
Az ipari termelői árak 2021 decemberében az egy évvel korábbihoz viszonyítva 22,3, az előző hónaphoz képest 1,6, 2021-ben pedig átlagosan 13,5 százalékkal nőttek.
Európában Magyarországon drágultak a legjobban a lakások
2015. évi bázison az Eurostat módszertana szerint számított összevont lakásárindex magyarországi értéke 208,0 százalékot ért el, ez a legmagasabb az adatot közlő 27 európai ország közül. A bázisidőszaki érték kétszereséhez közelít az index Csehországban (189,6 százalék), emellett Izlandon, Luxemburgban és Portugáliában is kiemelkedő ütemben nőttek az árak.
Ugrottak egy nagyot a reálkeresetek
2021 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 482 400, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 320 800 forint volt, mindkettő 10,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint.
Sűrű hét elé nézünk: két nap is komoly izgalmakat tartogat
A jövő heti statisztikai tájékoztatási naptárban megkülönböztetett figyelemre a monetáris tanács idei első kamatdöntő ülése tarthat számot, emellett kereseti, munkaerőpiaci statisztikákat közölnek.
Nagy a baj, 20 éve nem volt ilyen magas a maginfláció – elemzői körkép
Az ING bank elemzője aggasztónak nevezi, hogy a megtisztított maginflációs mutató 1,1 százalékponttal megugrott és decemberben 6,4 százalékon állt a KSH legfrissebb jelentése alapján. Ráadásul úgy látja, a kockázatok felfelé mutatnak.
Ilyen még nem volt, minden idők legnagyobb értékét termelte meg tavaly az építőipar
2021 novemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 12,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az épületek építése 11,6, az egyéb építményeké 14,8 százalékkal nőtt a 2020. novemberihez képest. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 4,9 százalékkal nagyobb volt az októberinél.
A nyugdíjasoknak átlagosan 6,7 százalékkal kellett többet fizetniük, mint egy éve
2021. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 7,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a járműüzemanyagok, illetve a szeszes italok, dohányáruk ára emelkedett a legnagyobb mértékben. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal nőttek, 2021-ben pedig átlagosan 5,1 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest.
Még messze van a szálláshelyek forgalma a járvány előtti szinttől
Négyszeresére nőtt a vendégéjszakák száma novemberben.
Nagy ugrás előtt Magyarország
Pozitív meglepetésként értékelik az elemzők az ipari termelés novemberi adatait. Ugyanakkor még szebb lehetne a kép, ha a félvezetőhiány nem okozna gondokat az autógyártásban. A Magyarországon meghatározó gépkocsiipar rendelésállománya hatalmas, tehát a beszállítói problémák enyhülése azonnal éles felpattanást eredményezne. Márpedig ez közeleg, hiszen új chipgyártó kapacitások üzembe helyezése várható.
Csúcson a magyar ipari termelés
2021 novemberében az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A 2020-as bukta után a magyar kiskereskedelem újra csúcsközelben
3,8 százalékkal emelkedett novemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma az előző év azonos időszakához képest.
Hány magyarnak nem volt munkája az év végén?
Nőtt a foglalkoztatottak száma, a munkanélkülieké pedig csökkent tavaly novemberben.