Ksh cikkek


A vártnál magasabb infláció a kormány adócunamijának is köszönhető

A vártnál magasabb infláció a kormány adócunamijának is köszönhető 

A vártnál nagyobb az infláció az adóemelések és a forintgyengülés miatt.
Ez most csúnya lett, külkereskedelmi mérlegünk hanyatt esett

Ez most csúnya lett, külkereskedelmi mérlegünk hanyatt esett 

1,1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi hiány júliusban.
A számok csak 15-16 százalékos áremelkedést mutatnak egy év alatt

A számok csak 15-16 százalékos áremelkedést mutatnak egy év alatt 

Augusztusban 15,6 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos hónapjához képest.
Rekordon a magyar ipari termelés

Rekordon a magyar ipari termelés 

A chiphiány enyhülése is érezhető lassan az ipari termelésben.
Szépen teljesített a magyar ipar júliusban

Szépen teljesített a magyar ipar júliusban 

4,0 százalékkal nőtt az ipari termelés a nyár közepén.
Belföldi vendégek száma csökkent, külföldieké nőtt júliusban

Belföldi vendégek száma csökkent, külföldieké nőtt júliusban 

2022 júliusában a kereskedelmi szálláshelyeken 1,3 millió vendég 3,8 millió vendégéjszakát töltött el, a vendégek száma 17, a vendégéjszakáké 15 százalékkal emelkedett.
Nem ezt vártuk a kiskereskedelemtől

Nem ezt vártuk a kiskereskedelemtől 

A várakozásoktól elmaradva a nyers adat szerint 3,8 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,3 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakihoz képest, meredeken lassulva az első hónapokban mért, bőven kétszámjegyű növekedésekhez képest, míg az árbevétel az magas infláció miatt 19,5 százalékkal 1471,8 milliárd forintra ugrott. Az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom. Az első hét hónapban 9,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Élelmiszerből kevesebbet, benzinből többet vettek a magyarok

Élelmiszerből kevesebbet, benzinből többet vettek a magyarok 

Júliusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 3,8, naptárhatástól megtisztítva 4,3 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Történelmi csúcson a magyar beruházások

Történelmi csúcson a magyar beruházások 

Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője szerint 2022 második negyedévében továbbra is kifejezetten dinamikusan, 7,8 százalékkal nőtt a beruházások volumene, az előző negyedévi 8,4 százalékos növekedés után, míg 2,5 százalékkal bővült az előző negyedévihez képest szezonálisan kiigazítva. így a beruházások volumene történelmi csúcsra emelkedett.
Tovább gyorsult Magyarországon az ipari termelői árak növekedése

Tovább gyorsult Magyarországon az ipari termelői árak növekedése 

Az ipari termelői árak 2022 júliusában az egy évvel korábbihoz képest 37,9, az előző hónaphoz viszonyítva 5,7 százalékkal emelkedtek.

Pozitív a magyar szolgáltatások külkereskedelmi forgalma az Európai Unióval 

Szépen alakult a 2022. második negyedévében a szolgáltatások külkereskedelmi forgalma. Továbbra is pozitív az egyenleg.

Augusztusból szeptemberbe - mi vár ránk a következő napokban? 

Kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig több makrogazdasági adatot tesz közzé jövő héten.

Hány magyar dolgozott a nyár közepén? Kijöttek a friss adatok 

4 millió 714 ezer foglalkoztatott mellett 3,5 százalékos volt a munkanélküliség júliusban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Mennyit keresnek a magyarok? Kijöttek a friss fizetési adatok 

A KSH szerint 503 500 forint volt a bruttó átlagkereset júniusban. A nettó kereset mediánértéke 280 800 forint volt, ez 17 százalékkal több, mint tavaly júniusban.

Mi vár ránk az ünnepi hétvége után? 

A jövő héten érkezik a részletes tájékoztató az államháztartás július végi helyzetéről, és kereseti, valamint foglalkoztatottsági adatokat közöl a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A várakozásokat felülmúlta a magyar gazdaság növekedése 

Az elemzői várakozásokat felülmúlva, de a Takarékbank és a Bankholding várakozásához (6,2 százalék) közeli mértékben, 6,5 százalékkal nőtt a hazai GDP a második negyedévben, míg 1,1 százalékkal bővült az első negyedévhez képest. Az első félévben a hazai gazdaság növekedése 7,3 százalék volt.

A magyar mezőgazdaság teljesítménye jelentősen visszaesett 

Magyarország bruttó hazai terméke 2022 II. negyedévében 6,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.

137 ezer fővel csökkent a potenciális munkaerő-tartalék 

A potenciális munkaerő-tartalékhoz az első negyedévben 299 ezer ember tartozott, számuk 137 ezerrel csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Semmi jóval nem szolgált az építőipar 

A várakozásokat lényegesen alulmúlva, 8,1 százalékkal csökkent az építőipar árhatástól megtisztított termelési volumene az előző év azonos időszakához képest. Épületek főcsoportban 4,8 százalék volt a növekedés, az egyéb építmények esetében pedig 11,7 százalékkal esett vissza a termelés, míg az előző hónaphoz képest, munkanaphatással kiigazítva 5,2 százalék zsugorodott az építőipar teljesítménye.

Csupa rossz hír a magyar építőiparból 

2022 júniusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok termelése közül az épületek építéséé 4,8, az egyéb építményeké 11,7 százalékkal csökkent.

Egy év alatt közel 50 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termékek árai Magyarországon 

Az előző havi megtorpanás után júniusban ismét gyorsult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése: a felvásárlási árak a májusi 45,4 százalék után júniusban átlagosan 48,3 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint.

Semmi jóra nem számíthatunk: tovább fog nőni az infláció 

Az őszi hónapokban 17 százalék közelébe emelkedhetnek a fogyasztói árak.

Elszabadult az infláció, 27 százalékot drágultak az élelmiszerek 

2021. júliushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 27 százalékkal emelkedett.

A vártnál is rosszabb a magyar külkereskedelmi mérleg 

A várakozásoknál lényegesen nagyobb, 471 millió euró hiány keletkezett a külkereskedelemben júniusban a májusi 96 millió euró deficitet követően. Az ipari termelés és az ipari árak növekedésének köszönhetően 13 százalékkal nőtt az export euróértéke, ugyanakkor az erős belső kereslet és a drámaian dráguló nyersanyagok és energiaárak miatt 24,2 százalékkal nőtt az import euróértéke. Ennek megfelelően a külkereskedelmi egyenleg 1036 millió euróval romlott az egy évvel ezelőtti 565 millió euró többlethez képest.

Romlott a külkereskedelmi egyenleg 

471 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány júniusban.

Kedden kiderül, mennyivel drágult az életünk 

A jövő héten jelenik meg a júliusi inflációs adat, a júniusi ipari termelésről szóló részletes statisztika, valamint a külkereskedelmi forgalom júniusi statisztikája, a Pénzügyminisztérium pedig közli a július végi államháztartási egyenleget.

Most kiderült, milyen év van a magyar mezőgazdaság mögött 

A mezőgazdaság kibocsátása 2021-ben 3378 milliárd forintot tett ki, 15 százalékkal nőtt 2020-hoz képest; a 17 százalékos árindex mellett a volumen 2,1 százalékkal csökkent - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Szárnyal a nemzetközi turizmus, se a háború, se a benzinhiány nem számít 

A járvány elleni korlátozások egy évvel ezelőtti fokozatos feloldása miatt emelkedő bázis hatására 57,9 százalékra esett vissza a vendégéjszakák növekedése az előző havi 146 százalékról, ami így is másfélszeresére nőtt. Ezen belül a belföldiek vendégéjszakái 17,6 százalékkal, a külföldieké 253,8 százalékkal emelkedett, ami a külföldi vendégek gyorsuló visszatérését mutatja.

Feltámadt a magyar autógyártás 

Az autógyárak termelése 2020 októberében már meghaladta a járvány előtti szintet.

Hatalmasat ugrott a külföldi vendégforgalom 

A belföldi vendégéjszakák száma 17,6 százalékkal, a külföldieké 253,8 százalékkal emelkedett, ami a külföldi vendégek gyorsuló visszatérését mutatja. A szálláshelyek árbevétele így júniusban 70,7 százalékkal a nőtt az egy évvel ezelőttihez képest.

Pozitív meglepetés a magyar ipari termelés alakulása 

Az ipari termelés éves növekedése a második negyedévben kissé lassult az első negyedévi bővülés után, míg gyakorlatilag stagnált az előző negyedévhez képest.

Benzinkútra jártak a magyarok a nyár első hónapjában 

23,6 százalékkal emelkedett az üzemanyag-kiskereskedelemben az értékesítés volumene tavaly júniushoz képest.

Nincs eredménye a kormány családbarát programjának 

A kormány azt várta családbarát programjától, hogy nő Magyarországon a gyerekszületések száma. Ehhez képest az elmúlt évben 90 737 gyermek jött világra, 1,6 százalékkal, 1456-tal kevesebb a megelőző 12 havinál.

Csökkent az új lakásépítések száma 

Kettős folyamat figyelhető meg a lakásépítési piacon. Miközben csökkent az új lakásépítések száma, addig a kiadott építési engedélyek száma viszont nőtt, nem is kicsit.

Egyetlen év alatt 35 százalékkal nőttek az ipari termelői árak Magyarországon 

Az ipari termelői árak 2022 júniusában az egy évvel korábbihoz képest 35,0, az előző hónaphoz viszonyítva 3,1 százalékkal nőttek.

Zuhan a reálkereset Magyarországon 

2022 májusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 495 900 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 342 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,9 százalékkal, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 15,6 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban.

Hány magyarnak nincs munkája? Mennyit keresnek azok, akik dolgoznak? 

Tele a jövő heti makronaptár.

Milyen tavasz van az építőipari vállalkozások mögött? 

Egy év alatt 9,9, az előző hónaphoz képest 5,8 százalékkal emelkedett az építőipari termelés volumene.

Kenyér helyett burgonyát érdemes venni, utóbbi jóval kevésbé drágult 

Májusban 45,4 százalékkal nőtt a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára az egy évvel korábbihoz képest - az emelkedés 0,3 százalékponttal mérsékeltebb az áprilisinál azt követően, hogy két hónap alatt, februártól áprilisig 24,9 százalékosról 45,7 százalékosra gyorsult az éves drágulás üteme - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzétett legfrissebb adataiból.

Két fontos adat is érkezik a jövő héten 

Több statisztika is megjelenik a jövő héten, közöttük lesz az ipari termelés májusi részletes adata, vagy az építőipar májusi és első öthavi teljesítménye.

Élelmiszerár-cunami Magyarországon 

Több mint 22 százalékkal drágultak az élelmiszerek egyetlen év alatt Magyarországon. A kenyér közel 40 százalékkal.

Az infláció sem fogja vissza a magyarországi turizmust 

A vendégéjszakák száma 2021 májusához képest két és félszeresére nőtt, 2019 azonos hónapjához mérten 32 százalékkal csökkent.

Majd egy év után újra pozitív a magyar külkereskedelmi mérleg 

Elsősorban az energiaárak emelkedése miatt 2021 júliusa óta negatív a külkereskedelmi mérleg, ami egy olyan nyitott gazdaságban, mint a magyar komoly kárt okoz.

Szépen teljesít a magyar ipar a legfrissebb adatok szerint 

2022 májusában az ipari termelés volumene 9,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Őrület, ami a hazai benzinkutakon történik 

Májusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 12, naptárhatástól megtisztítva 11,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Ezen belül 37,5 százalékkal emelkedett a kutak értékesítése - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Brutálisan megugrottak az ipari árak 

Májusban az ipari termelői árak az egy évvel korábbihoz képest 32,3, az előző hónaphoz viszonyítva 2,6 százalékkal emelkedtek.

Felgyorsult a drágulás az albérletek országos piacán 

Felgyorsult a drágulás az albérletek országos piacán: havi szinten 2,6 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak májusban, szemben az áprilisi 2 százalékkal A fővárosban 2,5 százalékos volt a növekedés. Országosan 20,8 százalékkal, a fővárosban pedig 21,4 százalékkal drágultak az albérletek tavaly májushoz képest. A júniusi kínálat alapján Budapesten 190 ezer forintra nőtt az átlagos bérleti díj. Az V. kerületben pedig elérte a havi 5 ezer forintos szintet az egy négyzetméterre vetített átlagos bérleti díj, amire korábban soha sehol nem volt példa. A megyeszékhelyeken 92,5-150 ezer forintért kínálták az albérleteket júniusban. A legdrágább városok közé sorolható többek között Veszprém, Debrecen és Székesfehérvár.

Mi vár ránk az utolsó júniusi héten? 

A jövő héten kamatdöntő ülést tart a monetáris tanács, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig friss adatokat közöl az ipari termelői árakról, valamint külkereskedelmi statisztikákat is közzétesz.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pórul jártak a nyugdíjasok

Pórul jártak a nyugdíjasok 

Folytatjuk a Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt.
Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket

Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket 

Interjú Jeney Attilával, a MABISZ kommunikációs igazgatójával.

Pénzszerzés

Eljött a fordulat a budapesti ingatlanpiacon

Eljött a fordulat a budapesti ingatlanpiacon  

2025 első negyedévében 7 százalékkal erősödött az eladó lakóingatlanok iránti kereslet az előző év azonos időszakához képest.

Jogi kisokos

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni  

Az új ingatlan-nyilvántartási törvény átalakította a több részletben megvásárolt vagy feltételhez kötött ingatlanok bejegyzésének a rendszerét.

Cégblog

Biztosítók körmére néztek, bírságolás lett a vége

Biztosítók körmére néztek, bírságolás lett a vége  

Az MNB összesen 11 millió forint bírságot szabott ki három biztosítóra.

Klímablog

Nyár óta 12 milliárd forint folyt vissza a vásárlókhoz

Nyár óta 12 milliárd forint folyt vissza a vásárlókhoz  

Már csaknem 10 milliónál jár a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. kötelező visszaváltási rendszerében, a REpont applikáción keresztül.

Társadalom

Tenisz jubileumra készült Miami és Budapest is

Tenisz jubileumra készült Miami és Budapest is 

Budapesten is jubileumra készültek a tenisz szerelmeseinek 25. alkalommal megrendezett Csók Tenisz! csapatversenyén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo