Képzés cikkek


A magyar vállalkozások 80 százaléka szerint saját vezetőik képzésre szorulnak

A magyar vállalkozások 80 százaléka szerint saját vezetőik képzésre szorulnak 

2024 a megtartás éve - de készen állnak erre a vezetők?
Ingyenes képzés indul kkv-knak

Ingyenes képzés indul kkv-knak  

Aktív szereplőivé válhatnak a közbeszerzési piacnak.
Dolgozók millióit kell átképezni

Dolgozók millióit kell átképezni  

Ma nyílik meg Amszterdamban a megújuló energetikai fejlesztésekre fókuszáló, a több mint 40 országból érkező 1200 résztvevővel zajló európai seregszemle.
Népszerűbbek lettek a pandémia alatt a szakirányú továbbképzések

Népszerűbbek lettek a pandémia alatt a szakirányú továbbképzések 

Mediátor, business és team coach, újmédia grafikus – az elmúlt években ezek voltak a legnépszerűbb felnőtteknek szóló szakirányú, vagy más néven másoddiplomás továbbképzések. A két-, illetve három féléves, egyetemi szintű képzésekkel a felsőoktatás gyorsan reagál a munkaerőpiaci igényekre, az oktatás pedig gyakorló szakemberek bevonásával történik. Nem véletlen, hogy a pandémia okozta változások a hasonló képzésekre jelentkezők számában is megmutatkoztak: a munkaadók a válsághelyzetre sok helyen a továbbképzés lehetőségének felajánlásával reagáltak.
Mihez kezdhetnek a kirúgott Tungsram-dolgozók?

Mihez kezdhetnek a kirúgott Tungsram-dolgozók? 

Olyan szakmai képzésekhez csatlakozhatnak, amelyek a helyi munkaerő-piaci kereslethez igazodnak.
Új, hivatalos szakma a piacon, ez tetszeni fog, jól fizet

Új, hivatalos szakma a piacon, ez tetszeni fog, jól fizet 

A technika fejlődése újabb szakmákat hívott életre Magyarországon. A drónok egyre többféleképpen hasznosíthatóak, már nemcsak a filmiparban, hanem az agrárszektorban is. Ezt felismervén a Nébih kezdeményezésére új képzés indult: a növényvédelmi drónpilóta alapképzés. Magyarországon elsőként az ABZ Drone Kft. szerezte meg a jogot, hogy megszervezhesse és elindíthassa az oktatást.
Újra lehet jelentkezni ingyenes informatikai képzésre

Újra lehet jelentkezni ingyenes informatikai képzésre 

A koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági és munkaerőpiaci helyzetre reagálva az Innovációs és Technológiai Minisztérium először két évvel ezelőtt hirdette meg az Újratervezés Programot, hogy díjmentes informatikai átképzéssel segítse azokat, akik a pályaváltás mellett döntöttek. 
Ingyenes képzés az ukrajnai menekülteknek

Ingyenes képzés az ukrajnai menekülteknek 

A 2-6 hónapos, online is elvégezhető képzések résztvevői minimum bruttó 400 ezer forintot kereshetnek kezdőként.
Kitolták a határidőt: még egy hónapig jelentkezhetnek erre a programra a vállalatok

Kitolták a határidőt: még egy hónapig jelentkezhetnek erre a programra a vállalatok 

Január végéig hosszabbodik meg a munkahelyi képzéseket támogató program beadási határideje.
Új pályázat rajtol el - 15 milliárd forint a keret

Új pályázat rajtol el - 15 milliárd forint a keret 

Október elsejétől pályázhatnak a vállalkozások munkavállalóik továbbképzésére a vállalati belső képzési programban - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.

Szijjártó Péter bejelentett egy új támogatást - erre pályázhatnak a cégek hétfőtől 

Hétfőn új képzési támogatási rendszer indul a Magyarországon fejlesztéseket, beruházásokat megvalósító vállalatoknak - közölte a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán a gazdasági kabinet pénteki üléséről beszámolva.

Vissza a munkaerőpiacra - így kaphatnak havi 100 ezer forintot a kisgyerekes szülők 

Képzéssel és ösztöndíjjal segítik őket.

Miért fontos egy vállalat életében a hatékony projektmenedzsment? 

A projektmenedzsment képzés során számos készség és képesség sajátítható el, mellyel gyorsan alkalmazkodhatunk a gyors változásokhoz.

Ez a 20 szakma idén tanulható utoljára 

Az idén életbe lépő új Országos Képzési Jegyzékben jelentősen lecsökkent a választható szakmák száma, a korábbi 760 OKJ szakmából kevesebb, mint 200 maradt. Több népszerű szakma teljesen kikerült a jegyzékből, több pedig csak iskolarendszerű képzésben lesz majd megszerezhető. Az érettségire épülő szakképzéseket mostantól csak iskolai rendszerben lehet majd tanulni.

Kell-e adót fizetni a cégnek, ha finanszírozza dolgozója képzését? 

Nem mindegy, hogy iskolarendszerű vagy iskolarendszeren kívüli képzésről van-e szó.

A vízgazdálkodásban sem elkerülhető a digitalizáció 

a konferencián rámutatott arra, hogy a klímaváltozás olyan folyamat, amelynek hatása 80 százalékban a vízen keresztül jelentkezik. Többek között abban, hogy a hidrológiai ciklus felgyorsul, megnő a szélsőségek előfordulási valószínűsége, több árvíz lesz, ugyanakkor nagyobb lesz az aszályoknak való kitettség térben és időben.

Így védheted magad a negyedik ipari forradalomban 

Újabb ipari forradalom korszakát éljük, amely alapjaiban alakítja át a munkaerő-piaci viszonyokat és a lehetséges karrierutakat. Milyen következményekkel jár a technológiai fejlődés a munka világában, és mire kell figyelned, hogy képben maradj? Ezt foglalja össze a téma szakértője.

Egyedülálló képzés indul a Semmelweis Egyetemen 

A Semmelweis Egyetem a közép-európai régióban egyedülálló kurzust indít a szöveti terápiák területén idén szeptembertől, a 2019/20-as jubileumi tanévében. A képzés ötletgazdája és kifejlesztője a Meddictive Zrt.

Gazdálkodj vlogosan! 

A „Gazdálkodj vlogosan!” program keretében a gyerekek egy vlogger vállalkozás kulisszái mögé tekinthetnek be, kipróbálhatják lépésről-lépésre, mi kell ahhoz, hogy egy véleményformáló márkája sikeres legyen, és közben játékos formában ismerkedhetnek meg alapvető pénzügyi és vállalkozáshoz kapcsolódó fogalmakkal.

Egy jó állás nem pótolja a diplomát 

Jelentős a lemorzsolódás az egyetemi alapképzésben: a hallgatók 40 százaléka egy adott ponton megszakítja tanulmányait. Főként az informatikai és a gazdasági szakokra jellemző, hogy egy vonzó álláslehetőség elcsábítja a diákokat.

Egyes szakmákat már a kihalás fenyeget 

Egyre kevesebb fiatal választja az építőipart. Vannak szakmák, ahol látótávolságba került a kihalás. A megoldáshoz a lehető legszélesebb társadalmi összefogásra van szükség – véli a szakember.

Egyetemi innovációkba fektetett be a Hiventures 

Az öt hetes, ingyenes egyetemi képzési programban tíz csapat ismerhette meg mélyebben, milyen kompetenciák és feltételek szükségesek egy vállalkozás elindításához és működtetéséhez.

Kezdjen el gyanakodni, ha a link végződése nem „ac.uk” 

Nagy-Britanniában 471 elismert felsőoktatási intézmény működik, de mellettük 243 csaló álegyetem szed be nagy pénzeket áldiplomákért, amelyeket viszont nemritkán a munkáltatók vakon elismernek.

Digitális írástudásban a világ legjobbjai között vagyunk 

Magyarország mind a számítógépes jogosítványt szerzők összlétszámát, mind pedig a vizsgázók népességhez viszonyított arányát tekintve az előkelő nyolcadik helyet érte el a világ 158 országa közül 2018-ban. 

A nők menthetik meg az IT-szakmát? 

Sok fiatal nő hiányzik Magyarországon az informatikából, abból az iparágból, amelyben becslések szerint a következő években egymillió új munkahely jön létre szerte Európában. Ezen változtatna a Morgan Stanley és a NaTE (Nők a Tudományban Egyesület) Smartiz nevű kezdeményezése.

A napi működést veszélyezteti a szakemberhiány 

Világszerte kihívást okoz a megfelelő munkavállalók felvétele és megtartása a vállalatoknak, ami veszélyezteti a napi működésüket - derül ki az EY felméréséből.

Nagyot dobhat Magyarországon a digitalizáció 

Akár 9 milliárd eurót adhat hozzá a magyar gazdaság teljesítményéhez 2025-ig a digitalizáció – állapítja meg friss kutatásában a McKinsey & Company. Miközben a digitális transzformáció komoly esély a gazdasági növekedés felpörgetésére, sokat kell tenni ennek érdekében, elsősorban az oktatás-képzés, valamint a digitális megoldások használatának terjedése terén.

Mi a pálya? Óriási a hiány műszaki szakemberből 

A piac munkaerőkereslet igényeire reagálva évről évre nő a műszaki pályát választó fiatalok száma. A Magyar Elektrotechnikai Egyesület idén negyedik éve segíti a szakma népszerűsítését az országos Mi a pálya? műszaki pályaválasztó fesztivál szervezésével, és támogatja a tehetségek fejlődését az ebben az esztendőben is pályázatával.

Tízszeres a túlkereslet a programozó diákokra 

Az elmúlt három év során több mint hússzorosára bővült itthon a szoftverfejlesztő szakmát adó tanfolyamok diákjainak száma, ám a munkaerőpiac igényei ennek ellenére is kielégíthetetlenek: a hazai IT-szektor ugyanis a bootcampek jelenlegi hallgatóinak mintegy tízszeresét alkalmazná középtávon junior szoftverfejlesztőként.

A munkaerő harmadának kell új foglalkozást keresni 

A digitalizáció következtében az amerikai munkaerő harmadának 2030-ig új foglalkozásra kell átállnia. A kiutat az átképzés jelentheti, de kérdés, megoldható-e egyáltalán a súlyos probléma.

Nem csak a húsz éveseké az egyetem Bécsben 

Az 55 év feletti korosztály számára dolgozott ki képzési programot a Bécsi Egyetem. A Studium Generale néven induló szak 12 modulból áll és nem muszáj az egészet elvégezni.

Több százezer IT-biztonsági szakember hiányzik 

A kiberbűnözés terjedésével egyre növekszik az igény a jól képzett információbiztonsági szakemberekre. Három éven belül várhatóan 3,5 millió betöltetlen állás lesz a szektorban világszerte, az európai cégek háromnegyede szerint nem megfelelő a kiberbiztonsági csapata.

Ön biztosan jó pályát választott? A magyarok fele gondolkodik a váltáson 

A magyar munkavállalók 44 százaléka nem azon a területen dolgozik, amelyben a legmagasabb végzettségét szerezte, ráadásul további 44 százalék aktívan gondolkodik a pályaváltáson. A legtöbben a magasabb kereseti lehetőségek miatt néznek új lehetőségek után.

Kriptovaluta-szak is indul egy főiskolán 

Egy kínai milliárdos 300 millió dollárból épít az USA-ban egy kriptovalutákhoz kapcsolódó technológiákkal foglalkozó innovációs hubot, és mellé egyetemi képzést is indít, írja a Bitport.

16 hetes képzés után 460 ezres fizetés 

Magyarországon is egyre népszerűbbek a néhány hónapos, intenzív szoftverfejlesztő tanfolyamok, az úgynevezett coding bootcampek, a PROGmasters ezekből mutat be példákat.

Egymillió új IT-szakembert képezne ki a Google 

Rövid időn belül az állások 90 százalékához szükség lesz digitális ismeretekre, amelyeknek ennél jóval kevesebben vannak birtokában. A Google nemrég számos továbbképzést indított, óvodásoktól a vállalkozókig mindenféle célközönségnek.

A robot, akit felvettek az egyetemre 

Még, hogy a mesterséges intelligencia csak a képzetlenebb munkaerőt fenyegeti? Ideje megismerni Todai Robotot, aki az egyetemi felvételin a legjobban teljesítő 20%-ban végzett. Anélkül, hogy bármit is értett volna a témából. 

Két hétig még beszállhat a burgenlandi menedzserekhez 

Az Interreg Duna Transznacionális Program "Excellence-in-ReSTI" projektje keretében ingyenes online képzést kínál fiatal EU-projektmenedzserek részére a Burgenlandi Főiskola. A 2018 őszén induló angol nyelvű képzésre magyarok jelentkezését is várják.

Inaktív fiatalokat készítenek fel álláskeresésre és vállalkozásra 

Több mint 400, főként vidéken élő fiatalnak tartanak üzleti, álláskeresést segítő képzést civil szervezetek a Coca Cola az #énjövőm nevű oktatási programja keretében.

Bécsi gimnáziumokban tanítanak menekültek 

2018 szeptemberétől Európában elsőként Bécsben taníthatnak menekült státusszal rendelkező tanárok. Az egy éves szakirányú továbbképzésen eddig 23 tanári diplomával rendelkező szíriai, iraki és iráni származású menekült vett részt. A vállalkozni vágyókat pedig ingyenes workshopok várják.

Hat plusz egy lehetőség a munkaerőhiány megoldására 

A munkaerőhiány az elsődleges az üzleti kockázatok között a vállalkozások szerint. Vannak azonban a cégek kezében is lehetőségek a fluktuáció csökkentésére és az utánpótlásra. Szakértőnk segítségével bemutatjuk ezeket!

A diplomától leszünk gazdagok? 

Mark Zuckerberg diploma nélkül lett a világ egyik legsikeresebb embere, Steve Jobs és Bill Gates szintén otthagyták az egyetemet, Quentin Tarantinónak pedig még érettségije sincs. Az előző példák persze kivételes esetek, több kutatás is bizonyítja, hogy a jólét és az iskolázottság szoros összefüggésben áll egymással, tehát 2018-ban is jó befektetést teszünk, ha időnket önmagunk fejlesztésére, tanulásra fordítjuk.  A K&H felmérésében a magyar fiatalok jövővel kapcsolatos számításait, pénzügyi elvárásait kutatta.

Azt kellene oktatni, ami még nem is létezik 

Az idei év végére várhatóan már több millió ember munkáját felügyelik majd robot főnökök világszerte, a mai iskolások kétharmada pedig jelenleg még nem létező munkakörökben fog dolgozni a jövőben. Az egyetemeknek a nehezen automatizálható munkákhoz szükséges készségeket kell fejleszteniük, hogy versenyelőnyt biztosítsanak az embereknek a gépekkel szemben – hangzott el a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) TEDx eseményén.

Külföldön is elfogynak a buszvezetők 

Németországban gyorsan szélesedik az olcsó – a drágább vonattal versenyző – távolsági buszok hálózata, de a további fejlődés gátja, hogy nincs elég buszvezető.

Ennyiért nem megy senki szakmunkásnak 

Már nem csak szakmunkásokból van hiány. A GKI Gazdaságkutató Zrt. vállalati felmérése kitért ennek néhány okára, többek között arra, hogy mely munkakörök esetében érzik a cégek a legjelentősebbnek a munkaerőhiányt.

Informatikai szaktudásra lesz szüksége a jövő mezőgépészének 

Egyre több fiatal dönt úgy, hogy a mezőgazdaságban képzeli el a jövőjét. Köszönhető ez a Mezőgazdasági Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) és a Földművelésügyi Minisztérium által indított „Legyél Te is mezőgépész!” programnak, melyet stratégiai partnerként az MKB Bank is támogat. A kezdeményezés amellett, hogy átfogó képet nyújt a programban résztvevő iskolák duális képzéseiről, előrevetíti a hosszú távon is versenyképes, biztos karrier lehetőségét a jövő szakemberei számára.

A képzett munkaerő húzza fel a béreket 

A KSH legfrissebb közlése szerint augusztusban a bruttó átlagkereset 13,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Cseresnyés Péter, az NGM államtitkára szerint az emelkedés annak tudható be, hogy a munkaerőpiacon jelentős igény alakult ki a jól képzett munkaerő iránt, akiket a munkaadóknak meg kell fizetniük.

Magad uram, ha más nem teszi 

A szűkös munkaerő-piaci kínálat lépésre kényszeríti a cégeket: ha a piacon nem találnak kellő számú és minőségű munkavállalót, saját maguknak kell kiképezniük az embereiket. A trend a duális képzési programok mellett a felnőttképzési intézmények kínálatában és a belső képzésekben ölt testet. Úgy tűnik, a helyzettel a jogszabályalkotó kevésbé tud lépést tartani. Akár akkreditáció nélkül is sikeres lehet egy a vállalati igényre jól reagáló oktatási program.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Durván felpörgött az elektromos autók eladása Magyarországon

Durván felpörgött az elektromos autók eladása Magyarországon  

Magyarországon nőtt a második legnagyobb arányban a tisztán elektromos autók értékesítése márciusban.

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Cégblog

Fontos mutatóban van lemaradásban Magyarország a régióhoz képest

Fontos mutatóban van lemaradásban Magyarország a régióhoz képest  

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo