Ingatlan bérbeadás cikkek
Az örökösök már inkább eladják ingatlanjaikat és nem bérbe adják
Duna House: vidéken és a fővárosban is egyre több tulajdonos értékesíti örökölt ingatlanát.
Itt a munkásszálló biznisz új fejezete - van, ahol sokat nyerhetnek vele
Főleg a bérbeadási biznisz profitálhat a legtöbbet abból, hogy hónapokon belül megkezdődhet Nyugat-Magyarország óriásberuházása Bezenye és Hegyeshalom határában. Az egymilliárd eurós építkezés legnagyobb közvetett nyertesei a környék munkásszállóit üzemeltetők lehetnek, de a pár kilométerre lévő Mosonmagyaróváron az üzletközpontok és diszkont áruházak is forgalmuk növekedésére számíthatnak.
EVA-alany választhat-e ingatlan-bérbeadásra áfakötelezettséget?
Az ingatlan-bérbeadás egyre népszerűbb forma, de az adózási technikákban lehetnek bökkenők, mint a fenti kérdés is mutatja, amire a választ kerestük az Írisz Office adótervezőivel.
Még mindig jó biznisz a lakáskiadás
Bár a lakáskiadással járó hozam csökkenőben van, még mindig jó befektetésnek mondható. A lakásdrágulás miatt azonban a befektetőknek legalább 10-20 millióra van szükségük a piacra lépéshez. Az országon belül jelentősek az eltérések, a legjobb hozammal kecsegtető megyeszékhelyek között van például Miskolc az idei 7,6 százalékos bruttó hozamával, a 7,2 százalékos Tatabánya vagy a 7 százalékot nyújtó Pécs.
Módosultak a rezsiköltségek továbbszámlázásának szabályai
Kedvező változás, hogy 2019-től az ingatlant bérbe adó magánszemélyeknél nem minősül bevételnek a bérlőre áthárított rezsi, vagy akár az áthárított javítási szolgáltatás sem. Így a rezsit is kiszámlázó bérbeadók 10 százalék adómegtakarítást érhetnek el, hiszen ha eddig azért nem alkalmazták a 10 százalékos költségátalányt, mert ennél a kiszámlázott rezsi mértéke magasabb volt, most úgy tehetik ezt meg, hogy közben a rezsi bevételét is „elszámolták”.
Figyelmeztetés a NAV-tól: az albérleti díjból adót kell fizetni
A kiadó ingatlanok piacának csúcsszezonja augusztusra és szeptemberre esik, évek óta ilyenkor keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást. A tanév kezdetével lassan megtelnek a kiadó albérletek, így nem árt tisztázni a hosszú távú lakáskiadás szabályait.
Nehéz helyzetben az Airbnb-k a bulinegyedben
Az utóbbi időben számos konfliktusról lehetett hallani a belvárosi bulinegyed lakosai és a buliturizmusra épülő szórakozóhelyek között. A vitában a lakók a nyugalmukat védték, a szolgáltatók pedig a bevételüket, a befolyó adóforintokat és a munkahelyeket. Nehéz eldönteni, melyik oldalon van az igazság, de van már olyan kerület, ahol szigorúbb szabályozást vezettek be a bulituristák által kedvelt Airbnb-s lakásokra.
Ingatlan bérbeadás: megszűnik az eho-kötelezettség
Amennyiben egy vállalkozás belföldi magánszemélytől bérel ingatlant mint kifizető idén még köteles a magánszemély nyilatkozata alapján az szja és egészségügyi hozzájárulás (eho) levonására. 2018. január 1-től változik a szabályozás, megszűnik az ehofizetési kötelezettség.
Így kell adózni a kiadott lakás után
Az egyetemi felvételi ponthatárok kihirdetése után, de még a tanév kezdete előtt sok diák keres kiadó lakást, házat. A hosszabb időre szóló ingatlan bérbeadások, azaz hétköznapi értelemben „albérletek” adószabályai eltérnek a rövid, turisztikai jellegű lakás kiadásoktól.
Családi kedvezmény és ingatlan bérbeadás - ezekre figyelni kell bevalláskor
Tavaly a személyi jövedelemadó előlegéből több százezer szülő nem vette igénybe a családi kedvezményt, nekik érdemes kiegészíteniük ezzel a bevallástervezetet. Ezt legkésőbb május 22-ig, a bevallás benyújtásának határidejéig tehetik meg - tájékoztatta a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-t.
Milyen szerződéseket köthet önállóan a társasház?
A társasház a közös tulajdon egy sajátos formája, ahol az épület egyes részei a közösség tagjainak közös tulajdonába, más részei pedig a tulajdonostársak külön tulajdonába tartoznak. A társasház létrehozásával egy olyan sajátos közösség jön létre, amely bizonyos, törvényben meghatározott körben a közösség nevében önállóan is felléphet, például szerződést köthet. Mely ügyekben van joga a társasháznak az önálló fellépésre? Milyen szerződéseket köthet a társasház?
Bérbeadás mint befektetés?
Befektetési lehetőségeket keresve egyre többször találkozhatunk az ingatlan bérbeadással, mint opcióval, ami hosszú távon garantált megtérüléssel vonzza potenciális vevőket. Valóban ilyen egyszerű lenne? Mire kell figyelni és milyen lehetőségeink vannak, ha ezt a formáját választjuk a pénzünk kamatoztatásának? A KSH legújabb, 2015. évig összegző lakáspiaci felmérése alapján keressük a válaszokat a fenti kérdésekre.
Kidobtam a bérlőmet… hogyan tovább?
Kevés kellemetlenebb dolog létezik a világon, mint a nem fizető bérlőt kirakni az ingatlanból. Ráadásul sem a korábbi Ptk., sem annak bírói gyakorlata nem rendezte egyértelműen, hogy ilyenkor milyen összegű kártérítés illeti meg a bérbeadót. A jelenlegi Ptk. ugyan már szabályozza, hogy mit követelhet ilyenkor a pórul járt bérbeadó, azonban a részletszabályok korántsem kidolgozottak, és sok vitára adhatnak okot – véli a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
Akkor is a tulajdonos fizeti a tartozást, ha a bérlő nevén volt az óra?
Sok tulajdonos nyugodtan ül a babérjain, gondolván, ha a bérlő nevén van a gázóra, ill. ha díjfizetőként ő van szerződésben, akkor csak rajta lehet követelni az esetleges tartozást. Sajnos azonban ez nem így van.
Áfa szempontból sem mindegy az ügyletek viszonya
Sokszor vitára ad okot, hogy egy komplexebb ügylet áfa szempontból egységes szolgáltatásnak, értékesítésnek minősül, vagy elkülönült elemekből áll-e. Ha egységes komplex ügyletről van szó, akkor azt is el kell dönteni, hogy az egy csomagban teljesített értékesítések vagy szolgáltatások közül melyik tekintendő a főelemnek, amely aztán a járulékosan kapcsolódó elem áfa megítélését is befolyásolja - mondja az RSM DTM szakértője.
A 7 legfontosabb tudnivaló az ingatlanberuházások hitelezéséről
Közel egy éve támadt fel a hazai ingatlanpiac. Új építésű lakások, irodák, kereskedelmi ingatlanok hiányában jelentős kielégítetlen kereslet található a piacon, melyre a beruházói oldal az árak látványos emelkedését követően ma már reagálna, építene, fejlesztene. A fő kérdés, hogy a bankok kinek, milyen mértékben és milyen feltételek mellett adnak hitelt. A Bankmonitor.hu röviden összefoglalja mit érdemes tudni a mai magyar ingatlanhitelezésről. Esszenciális információk minden ingatlan beruházónak.
5 dolog, amire érdemes figyelni a lakásbérleti szerződésben
Lakásbérleti szerződést szinte mindenki köt életében legalább egyszer. Akár irodaként, akár lakás céljára akarjuk használni az ingatlant, a nem várt problémák elkerülése érdekében most nézzünk meg öt olyan dolgot, amelyre mindenképpen érdemes figyelni a lakásbérleti szerződés megkötésekor.
A bérbeadóknak sem vidám a vasárnap
Bár a közvélemény eddig arra koncentrált, hogy a vasárnapi kötelező zárva tartásnak milyen hatása van a fogyasztókra és a kereskedőkre, a jogszabály súlyosan érinti a kiskereskedelmi ingatlanok piacát is. Ugyan nem közvetlenül érinti ezt a területet, ám a bérleti szerződéseken keresztül komolyan felülírja a piacot.
Bérelt ingatlan: nem kell pánikolnunk tulajdonosváltáskor
Könnyen előfordulhat, hogy azt a telephelyet, amit évek óta bérlünk, a tulajdonos egyszer csak értékesíti a „fejünk felett”. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy vége a világnak, kezdhetünk összepakolni, és másik ingatlan után nézni. A március óta hatályos Ptk. ugyanis körültekintően szabályozza ezt a kérdést.
Ingatlan bérbeadása: 13 dolog, amivel érdemes tisztában lennie
Magánszemélynek nem kötelező adószámot kiváltania, ha ingatlant ad bérbe, de számlát nem állíthat ki enélkül. Egészségügyi hozzájárulást egymillió forint felett kell csak fizetnie. Milyen szabályok vonatkoznak még az ingatlan-bérbeadásra? Az eKontento online könyvelőiroda összeszedte a legfontosabbakat.
Újabb lehetőség a NAV-bírságok elkerülésére
Megelőzhetőek az ingatlan-bérbeadás és -értékesítés adminisztrációs hibái után járó adóhatósági szankciók. Végre ugyanis már a NAV is eldöntötte, hogyan lehet kijavítani a hibákat.
Albérletekbe csönget be a NAV – Ön ne fizessen rá!
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal ellenőrei az utóbbi időben folyamatosan ellenőrzik a lakásbérbeadást. Az információkat jellemzően közérdekű bejelentések, apróhirdetések szolgáltatják. A vizsgálatok nagy részének mulasztási bírság a vége.
A bérlőknek kedvez a Ptk.
Az új Polgári Törvénykönyv a költségviselés, a használat, a használat ellenőrzése, a bérleti díj és a törvényes zálog kapcsán nagyrészt fenntartja a korábbi szabályokat, emellett azonban komoly változásokat is végrehajt, amelyekre érdemes odafigyelni.
Létesítménygazdálkodás: tovább eshetnek a költségek
A hazai létesítménygazdálkodás meglepően sokaknak ad munkát, emiatt egyáltalán nem figyelmen kívül hagyható szektor. Az egyszerű költségcsökkentő lépéseken, szolgáltatói díjcsökkentéseken már mindenki túl van, további megtakarításokra csak komplex stratégia kidolgozásával van lehetőség.
Ingatlanpiac - Éledezik a tetszhalott?
A RICS Commercial Property Monitor negyedéves adataiból és a CBRE szakértőinek tavalyi évet összegző beszámolójából is úgy tűnik: öt évnyi tetszhalott állapot után visszatér az élet a magyar kereskedelmi ingatlanpiacra.
Bérbeadásra készülő épületekre is kapható kölcsön a növekedési hitelprogramból
A növekedési hitelprogram második lépcsőjében rendelkezésre álló 2 ezer milliárd forintból a jövő év első napjától akkor is adható hitel kereskedelmi ingatlan és bérbeadásra készülő más típusú ingatlan fejlesztésre, ha a bérlő a cégcsoporton belüli társaság - mondta Nagy Márton, az MNB ügyvezető igazgatója az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) évzáró közgyűlésén, csütörtökön Budapesten.
Mi tegyünk, ha a nyakunkon marad a bérlő?
Sok vállalkozás olyan rendelkezik ingatlannal, melyet maga nem használ napi szinten. Szakértőnk szerint az eladás helyett inkább kiadni érdemes ezeket, viszont fontos, hogy védjük magunkat a bérlővel szemben!
Irodát bérel? Ilyen válaszokat várhat el a bérbeadótól
Mitől emelkedik egyik évről másikra az irodabérleti díj és a rezsi? Miért vannak hőmérsékleti kifogások az irodában? Ehhez hasonló bérlői kérdésekből, problémákból állított össze útmutatót a CA Immo.
Kispadra kerültek a fejlesztők
2012-ben a fővárosi irodapiacon nem mutatkozott kínálati élénkülésére utaló jel. Az év során három épület átadása történt meg, a megépített 22.951 négyzetméternyi új irodaterületnél még sosem került kevesebb a piacra. Az irodafejlesztői piac kilátásai várhatóan 2013-ban sem javulnak számottevően, de szakértők szerint már érezhető egyfajta keresleti nyomás, ami segíthet kimozdulni a beruházási mélypontról.
Olcsóbb irodákat keresik a kkv-k
Az irodapiac a négy évvel ezelőtti válság következtében jelentősen átalakult. A kihasználtság erősen csökkent, a fejlesztési kedv visszaesett, a kereslet átalakult.
Éltető erejét veszítheti el az ingatlanpiac
Közhelynek számít, hogy a magyar ingatlanpiac igen nehéz időket él meg, akkor is, ha olykor úgy tűnik, mintha látszana a fény az alagút végén. Az árak még mindig nagyon mélyen vannak, a 2008-as gazdasági válság begyűrűzése óta nem tudott a szegmens kikecmeregni a gödörből. A válság mellett azonban még egy nagyon komoly demográfiai-gazdasági fenyegetéssel is szembe kell néznie a piacnak: a fiatalok és a cégek elvándorlása ugyanis tovább csökkentheti az amúgy is alacsony keresletet.
Megrohanták a gólyák az albérleteket
A finisébe érkezett a felsőoktatásba jelentkezők albérletrohama augusztusban. Az adatokból kiderült, hogy inkább a nagyobb méretű, többszobás lakások kerültek fókuszba, amelyeket többen összeállva vettek ki a leendő hallgatók.
Felrázhatják a gólyák az ingatlanpiacot
A felvételi eredmények publikálása után a budapesti gólyák közül több mint húszezren néznek albérlet vagy lakás után, ami megmozdíthatja a fővárosi lakáspiacot - közölte az Otthontérkép kutatása alapján az FHB Jelzálogbank Nyrt. pénteken.
Rosszul járnak az evások
Az áfacsalások visszaszorítása érdekében 2012. július 1-jétől már bizonyos mezőgazdasági termékek belföldi áfa alanyok közötti értékesítésekor is a fordított adózás szabályait kell alkalmazni. A rendelkezéssel rosszul járnak az evás vállalkozók.