A vállalkozás által magánszemélytől bérelt ingatlan bérleti díjának adóvonzata kapcsán első lépésként nyilatkoztatni kell a magánszemélyt, hogy a bérleti díjból milyen módon állapítsa meg a kifizető vállalkozás a jövedelmet. A magánszemély legfeljebb 50 százalékos költséghányadról nyilatkozhat. Nyilatkozat hiányában 10 százalékos költségátalányt kell alkalmazni, melynek eredményeként a bérleti díj 90 százaléka minősül a magánszemély jövedelmének.
A jelenlegi törvényi szabályozás alapján a fentiek szerint megállapított jövedelemből a kifizetőnek 15 százalék szja-t kell levonnia, illetve a magánszemély további nyilatkozatától függően bizonyos esetekben még 14 százalék eho-t is – hívta fel a figyelmet Hegedüs Sándor az RSM Hungary adóüzletág vezetője legfrissebb blogbejegyzésében.
A 14 százalék eho-t a kifizetőnek akkor kell levonnia, ha a magánszemély úgy nyilatkozik, hogy az adóévben:
- az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme eléri az 1 millió forintot, és
- az összes jövedelme után megfizetett egészségbiztosítási (természetbeni és pénzbeli),egészségügyi szolgáltatási járulék és az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás együttes összege a 450 ezer forintot nem érte, várhatóan nem éri el.
2018-tól változik az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem ehovonzata
2018. január 1-től a magánszemélyek ingatlan-bérbeadása kapcsán a szabályozás megszünteti az ehofizetési kötelezettséget, így jelentősen csökkennek a bérbeadással foglalkozó magánszemélyek adóterhei.