Létesítménygazdálkodás: tovább eshetnek a költségek

A hazai létesítménygazdálkodás meglepően sokaknak ad munkát, emiatt egyáltalán nem figyelmen kívül hagyható szektor. Az egyszerű költségcsökkentő lépéseken, szolgáltatói díjcsökkentéseken már mindenki túl van, további megtakarításokra csak komplex stratégia kidolgozásával van lehetőség.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fotó: Pixabay

A hazai létesítménygazdálkodás hozzáadott értéke a nemzeti össztermékhez 2 százalék, és a munkaképes lakosság mintegy 10 százalékát foglalkoztatja. A szektor helyzete a jelentős nemzetgazdasági szerep mellett több szempontból is kivételes: a válságtól függetlenül folyamatosan mozgásban van, mi több, a fejlődést éppen a folyamatos költségcsökkentés generálja. Ugyanakkor a piac átláthatóságát komoly szabályozási hiányosságok nehezítik. A piacromboló árverseny ma már nem járható út, a megrendelők egyre tudatosabbak, viszont a fenntarthatósági törekvések inkább megtakarítási és nem környezettudatossággal kapcsolatos célokat szolgálnak – összegezte a piaci tapasztalatokat Décsi Gábor MRICS, a Dome Facility Services Group ügyvezető partnere.

Bár a hazai létesítménygazdálkodási (Facility Management vagy FM) piac rendkívül fiatal, nemzetgazdasági szerepe egyértelműen meghatározó. A szektor mintegy 400 ezer munkavállalóval a munkaképes lakosság nagyjából 10 százalékát foglalkoztatja. A meghatározó szerep ellenére a szabályozási oldalon jelentősek az elmaradások, a szakmai irányelvek és a közös etikai normák hiánya alapjaiban nehezíti a működést.

„Szinte nincs olyan vállalkozás, amely működni tudna FM szolgáltatások nélkül. A válság persze erre a szektorra is hatott, de az épületeket üzemeltetni kell, energiaellátásra, takarításra mindig szükség van, parlagfüvet kötelező irtani, ezért jelentős visszaesésről nem beszélhetünk. A válság negatív hatása sokkal inkább az árérzékenységben és az erősebb piaci versenyben érzékelhető. Ugyanakkor 2013-ra már nem volt vállalható a további árkedvezmény biztosítása. Ennek eredményeként a megtakarítási törekvések kikényszerítették a hatékonysági lehetőségek célzott feltárását, a megrendelők is tudatosabbak lettek, ami pozitív elmozdulás az egész piac tekintetében” - fejtette ki Décsi Gábor.

Építkezzünk másként
Elavult építési szokások és a fosszilis energiahordozóknak kedvező támogatási politika hátráltatják az alternatív energiák térnyerését Magyarországon. Holott hazánk természeti adottságai a megújulók jóval nagyobb arányát tennék lehetővé az energiamixben.
A megrendelői és a szolgáltatói oldalon továbbra is elsősorban sok minden az árazásról és a kiadáscsökkentésről szól. Az egyszerű költségcsökkentő lépéseken, szolgáltatói díjcsökkentéseken már mindenki túl van, további megtakarításokra csak komplex stratégia kidolgozásával van lehetőség. Mindkét oldal nyerne, ha először a megrendelő az FM segítségével megállapítaná, hogy milyen az általa kívánt szolgáltatási szint, és csak ezt követően lenne döntési szempont az ár. Ezzel a paradigmaváltással ugyanis elkerülhető lenne, hogy az ingatlanokban az árcsökkentés szolgáltatási/műszaki minőségromláshoz vezessen, ne merüljenek fel korábban nem létező látens kockázati faktorok. Az FM piac legnagyobb kihívása 2014-ben, hogy a szolgáltatók minél inkább megismerjék a megrendelők működését, üzleti céljait és az ezzel járó prioritásokat, hiszen ekkor majd ehhez megfelelő szolgáltatási szinteket tudnak javasolni, ami optimálisabb költség mellett hatékonyabb működést is lehetővé tesz.

„A cél az, hogy a megrendelők ne csak a jelenben gondolkozzanak, hanem a döntéseik jövőbeni kihatásait mérlegeljék is. Itt az idő, hogy legalább a középtávú tervezés elkezdődjön. Ez ugyanis a feltétele annak, hogy valódi költségoptimalizálás jelenjen meg a piacon” – fejtette ki a szakember.

Az együttműködésnek azonban szektor szinten is meg kell jelennie, hiszen a piacromboló árverseny megállítása mindenkinek érdeke. Az átlátható működéséhez közös standardokra, közös érdekképviseletre van szükség. Mindezek érdekében 2014-ben az iparágnak együtt kell lépnie. „Meg kell érteni, hogy a szabályozott működés a piac minden szereplőjének érdeke. A kiszámíthatóság erősíti a vállalkozásokat, stabilizálja a foglalkoztatást, ezáltal támogatja a gazdaságot, és normalizálja a szolgáltatások árszintjét. Ezt a célt szolgálja az újonnan létrehozott szakmai szervezet, a LEO (Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége)” – tette hozzá Décsi.

Létesítménygazdálkodási (FM) és ingatlankezelési (PM) szolgáltatások
FM - Ingatlanokhoz kapcsolódó költségek: • technikai szolgáltatások költsége (karbantartás, hibaelhárítás, állagmegóvás) • infrastrukturális szolgáltatások költsége (takarítás, őrzés-védelem, kertészet) • közmű költségek, energiagazdálkodás • adók, biztosítás • hatósági díjak PM - Ingatlanokhoz kapcsolódó bevételek: • bérlői kapcsolattartás • bérlőkeresés • bérleti szerződések megkötése, kezelése • számlázás, kintlévőség kezelés • szolgáltatási szint meghatározás
Érdemes ide települnie az irodáknak

Egy másik közleményben az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) Budapest vonzerejét igyekezett kidomborítani a gazdasági szereplők számára "Európa egyik legolcsóbb, mégis nagyon képzett munkaerejét, a legolcsóbban kialakítható irodai munkahelyeket, valamint régiós közlekedési csomópontot találnak Budapesten azok a nemzetközi cégek, amelyek központjukat vagy kutatási részlegüket kívánják ide telepíteni" - összegezte a főváros előnyös tulajdonságait a társaság.

A közlemény szerint az IFK a DTZ közreműködésével készített elemzésében megállapítja: a Budapesten élő 25 és 40 év közötti korosztály 45 százalékának van felsőoktatási diplomája. A keresett mérnök-informatikusok száma folyamatosan bővül, évente 1100-an kezdik meg tanulmányaikat ezen a szakon. Az uniós tagállamok között az egy órára jutó átlagos munkaerőköltség 25,8 euró, míg Magyarországon 8 euró volt 2013 harmadik negyedévében.

A fővárosban egy négyzetkilométerre 9 tömegközlekedési megálló jut, ez közel duplája a prágainak és a bécsinek - emeli ki a közlemény, miként azt is hangsúlyozzák: a magyar főváros közvetlen összekötéssel kapcsolódik a régió többi fővárosához, Európa csaknem minden városa megközelíthető innen repülővel.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo