A bérbeadóknak sem vidám a vasárnap

Bár a közvélemény eddig arra koncentrált, hogy a vasárnapi kötelező zárva tartásnak milyen hatása van a fogyasztókra és a kereskedőkre, a jogszabály súlyosan érinti a kiskereskedelmi ingatlanok piacát is. Ugyan nem közvetlenül érinti ezt a területet, ám a bérleti szerződéseken keresztül komolyan felülírja a piacot.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

„Mivel a vasárnapi zárva tartás a kiskereskedőknél árbevétel csökkenést hoz, így várhatóan az ingatlan-bérbeadásnál is csökkenni fognak a bérleti díjak” – figyelmeztetett Illés István, a Réti, Antall és Társai PwC Legal szakértő ügyvédje.

A vasárnapi zárva tartás többek között a turizmusban is gondokat okoz.

A szakember szerint a már meglévő szerződéseknél komolyabb probléma merülhet fel: ez a speciális szerződéstípus jellemzően nem rövidtávra szól, vagy határozatlan időtartamra, vagy pedig a határozott időtartamnál is több évre, vagy évtizedre. „Ezek a szerződések tehát tartós jogviszonyt képeznek a szerződő felek között. A jogszabály viszont lényeges változásokat hoz a bérbeadó és a bérbevevő viszonyában” hangsúlyozta Illés István.

A felek elméletileg nem kérhetik a szerződés módosítását, hiszen az ésszerű üzleti kockázatot vállalnia kell a feleknek. Viszont egy nagyobb horderejű jogszabályváltozás már nem ez a kategória, itt a feleknek már lehetősége nyílik a szerződés módosítására. Ha a felek nem tudnak megállapodni, akkor bírói úton is lehet kérni a szerződés módosítását. Ebben az esetben a bíróság a konszenzus hiányában is módosíthatja a bérleti szerződést. Magyarországon eddig jellemzően lakásbérletek esetén került sor bírói szerződés-módosításra, de nem ritka üzleti szerződések esetén sem.

Mikor kerülhet erre sor?

Mivel az új Ptk. kifejezetten a bírói gyakorlatot emelte törvényerőre, így a feltételek: azaz ne a bérlő idézze elő a körülmények változását, ne legyen előrelátható a szerződés megkötésekor, így csak az a kérdés, hogy a nyitvatartási szabályok változása a rendes üzleti kockázatok körébe tartozik-e. „Ez bírói mérlegelés kérdése, – tehát minden esetben egyedi elbírálás lesz, hiszen aki vasárnap amúgy sem nyitott ki, azt nem éri veszteség, míg egy éjjel-nappali üzletnél már minden további nélkül lehet módosíttatni a bérleti szerződést. Ebben az esetben, ha a bíróság megítéli a bérleti díj leszállítását, akkor a kereset benyújtásától a bíróság módosítja a szerződést. Így az ingatlan-bérbeadók sem érezhetik magukat biztonságban. Ezért az elkövetkező néhány évben az ingatlanpiaci szektor is meg fogja érezni ennek a jogszabálynak a következményeit” – vélte jogi szakértő.

A legtöbb bolt úgy próbál meg válaszolni erre a szabályra, hogy a hétköznapi nyitva tartás időtartamát növeli. Ha a bolt megtesz minden intézkedést, hogy növelje a bevételét, ebben az esetben, ha összességében nem csökken érdemben a bevétel, így a bíróság mérlegelhet úgy, hogy nem tartja indokoltnak a szerződés módosítását. Mivel a szerződések az üzemeltetési költségeket is tartalmazzák, ezek csökkenése is jelentős lehet, viszont a fajlagos üzemeltetési költség drágább lesz.

Ha a bérleti díj önkormányzati rendeletben van rögzítve, akkor sokat nem lehet tenni. Az önkormányzatot viszont nem terheli felelősség, ezért nekik kártérítési felelősség nem áll fenn. határozatlan idejű szerződésnél csak a felmondás marad, határozott idejű szerződésnél a bíróságnak kell kimondania az ellehetetlenülést.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo