állat cikkek
Feltúrják az olajért az Északi-sarkot?
A Jeges-tengerben még kockázatosabb az olajkitermelés, mint a Mexikói-öbölben. A hidegebb és viharosabb vizekben nehezebb megfékezni az olajszennyezést. Az állatvilágra nézve is nagyobbak lehetnek az ökológiai károk, hiszen itt van a világ leggazdagabb halraja és a legtöbb fajt tartalmazó vadon élő állatvilág.
Ősi babonából húz hasznot a gyógyszeripar
Nagy gondot jelent az állatvédőknek az emberiség több mint 20 százalékát kitevő, 1,33 milliárdos lélekszámú kínai társadalom igénye az ősi receptek szerint készült gyógyszerekre. Ezek gyakran állatokból kivont anyagokat tartalmaznak, melyekhez nagy számban kell le mészárolni a vadon élő fajokat. A piac túl nagy, az állatállomány túl kicsi. A gyakorlat nem fenntartható: számos faj jutott a kihalás szélére. Ráadásul a tigrisről például tudományosan nem is igazolt, hogy bármiféle gyógyereje lenne.
Bepereltek egy halfajt Amerikában!
Az ázsiai ponty inváziója az őshonos halfajokat veszélyeztetheti az Egyesült Államok vizeiben. 2009-ben pereskedés indult, hogy megakadályozzák az amerikai ökológiai egyensúlyra, s a vízi táplálékláncra káros ázsiai ponty megtelepedését a Nagy-Tavakban. Június végén kifogták az első példányt a tavak közvetlen közelében. Ezért a minap öt állam nyújtott be keresetet, azonnali cselekvést követelve.
Ganéj-menedzsment: jön a "metán-semleges" hamburger?
A sertés és marhahús ökológiai lábnyoma nem csekély. Az állattenyésztésnek nagyobb a légszennyező hatása, mint a légi szállítmányozásnak. Az állatok a hatalmas ürülékképzés miatt olyanok a Föld klímájának, mint a füstölgő gyárkémények. Nem is igazán tudjuk, hogy a boltban megvásárolt húsok mögött milyen hatalmas ammónia-, széndioxid- és nitrogénoxid-kibocsátás áll.
Fajpusztulás: iszonyú veszteségek
Csupa rossz hírt tartalmaz az Egyesült Nemzetek Szervezetének biológiai sokszínűségről szóló legújabb jelentése: egyetlen kormány sem tartotta be a biodiverzitásról szóló ENSZ-előírásokat. Évente 64 milliárd(!) dolláros veszteséget jelent a Föld "ingyenes szolgáltatásainak" részleges elvesztése! A tanulmány olyan fordulópontot emleget, amely után visszafordíthatatlan változások, folyamatok kezdődnek meg biológiai környezetünkben.
"A kutya jobban figyel rám, mint a férjem"
A háziállatot tartó amerikai nők harmada véli úgy, hogy kedvencük jobb hallgatóságot jelent számukra, mint férjük - derül ki az Associated Press és a Petside.com szerdán közzétett közvélemény-kutatásából.
Kutyasorsról értekezett a kerekasztal
Egy asztalhoz ültek mindazok a hazai szakemberek, civil szervezetek és hatóságok, akik a felelős állattartás megoldásáért dolgoznak. A Mars, a tavaly óta Magyarországon is nagy sikerrel megrendezésre kerülő Pedigree® Örökbefogadási Kampány megálmodójának kezdeményezésére jött létre a kerekasztal.
Hoki: veszélyben az élettere
Az emberek többsége soha nem hallotta a hoki hal nevét. Úgy talán ismerősebb, hogy kék gránátoshal? Talán így sem. Csak akkor került a hírekbe, amikor a halipari cégek "túlhalászata" miatt elvesztette imázsát, mint a "fenntartható halászat" kopoltyús sztárja. Uszonya helyett a nevét övező fényes glóriától vált meg. A mirelit hal-rudacskákba és a hamburgerekbe ez a Csendes-óceáni halfaj is gyakran bekerül a World Wildlife Fund sorozatos tiltakozása ellenére. Ha betiltják vagy korlátozzák halászatukat, nagy kereskedelmi érdekek kerülnek veszélybe. Egyelőre viszont e halfaj fennmaradása van veszélyben.
Savasodnak az óceánok, felborul a tápláléklánc
Nemcsak az emberi test pH-értékére kell vigyázni, a Föld vizei is elsavasodhatnak. Az óceánok szabályozzák a Föld klímáját és szolgálják az emberiség fennmaradásához szükséges oxigén jelentős részét. A légkör szennyezettsége a vizekben is problémát okoz: egyre több CO2 kerül beléjük, ami savasodást eredményez. Ez lebontja a tengeri élőlények páncélzatát, amitől egész fajok halhatnak ki. Csak az elmúlt 5 évben figyelt fel a tudóstársadalom arra, hogy az üvegházgáz-kibocsátástól az óceánok is sérülnek.
Zajosabb óceánok: beleőrülnek a delfinek és a bálnák?
A klímaváltozás kifejezés már eleve rosszul hangzik, de egyes tengeri fajoknak még roszabbul fog hangzani - a szó szoros értelmében. A savasodás lehetővé teszi, hogy a hang hatékonyabban terjedjen a víz mélyén: 70 százalékkal nagyobb távot lesz képes megtenni. A bór ionok az alacsony frekvenciájú hangokat nyelik el, ám a savasodással csökken a számuk, így a hangnak könnyebb terjednie.
Segíthet az Oscar díj a delfinmészárlás elleni harcban?
A delfinek Japánban ipari szinten űzött kegyetlen lemészárlását leplezi le a The Cove című dokumentumfilm, amely nemrég Oscar díjat kapott Hollywoodban. A film címe arra a kis öbölre utal a japán halászfaluban, Taijin, ahol a brutális öldöklés folyik: évente 2000 delfint szúrnak itt agyon. Hetente többször az elvérző állatoktól vöröslik a tengervíz. Szeptembertől márciusig tart a "szezon". A helység polgármestere tiltakozott az Oscar díj elnyerése ellen és kijelentette, nem szüntetik be a delfin-vadászatot.
Megmenthetőek-e még tengerben élő halfajok?
A kéktonhal az emberi gasztronómia legnépszerűbb, legkedveltebb halfaja: hatalmas az igény rá a sushi-éttermekben. De közel kerültünk ahhoz, hogy betiltsák halászatukat a Földközi-tengeren és az Atlanti-óceánon. A szabályozást a kéktonhalak számának drasztikus csökkenése indokolja: ha az eddigi mértékben folyik tovább a halászata, kipusztul e faj. Környezetvédő szervezetek már évek óta kampányoltak amellett, hogy szüntessék meg a kereskedelmi célú kifogását. De nemcsak a kéktonhalak vannak veszélyben: a halászat gépesítése miatt úgy felgyorsultak a folyamatok, hogy ha így haladunk, 40 év múlva nem lesz hal a tengerekben!
100 millió tonna CO2-t szívnak fel a tengeri sünök
Tudósok új harcostársakra bukkantak a klímaváltozás elleni küzdelemben - ezúttal az óceánok mélyén. A tengeri élővilág kutatói rájöttek, hogy más fajokhoz hasonlóan a tengeri sünök, a tengeri csillagok is magukba szívják a széndioxidot a vízben, számolt be az új felfedezésről a világ vezető természettudományos magazinja, a Nature.
Elveszíthetjük a Föld "ingyenes" szolgáltatásait
Megkezdődött a biológiai sokféleség éve, nyitórendezvényén a "klímakancellárnak" is nevezett Angela Merkel új ENSZ-szerv felállítását javasolta, mely a biodiverzitás tudományos kutatásával foglalkozna. 2009-ben tovább folytatódott az egyes állatfajok rohamos gyorsaságú kihalása.
Madárnépszámlálást tartottak
Január 6-án "A téli madarak órája" címmel első ízben mérték fel szisztematikusan a fagytűrő tollas jószágokat. A téli madárszámlálás nem hivatalos szervek által, hanem az osztrák főváros lakóinak önkéntes részvételével történt. A madárállomány felmérése irányuló törekvések segítik az álattvédelmi szabályozást és a fejlesztési, beruházási tervekhez is hasznos információt nyújtanak.
Az örökbefogadás megoldás
A MARS Magyarország, tovább erősíti programjait a felelős állattartás területén - mondta Ács Tamás ügyvezető a Pedigree Örökbefogadási Programjának indítását bejelentő sajtótájékoztatón. A Mars magyar egysége idén csatlakozik a vállalatcsoport kezdeményezéséhez, mely a világ számos országában már sikert aratott. Az anyacég 2006-ban az USA-ban hirdette meg először a gazdátlan ebek helyzetének javítását célzó mozgalmát, amelyet eddig 4 kontinens 11 országában vezettek be. 2009-ben Hollandia, és -a Közép-Európai régióban elsőként- Magyarország is elindítja az egész évben tartó kampányt.