Ősi babonából húz hasznot a gyógyszeripar

Nagy gondot jelent az állatvédőknek az emberiség több mint 20 százalékát kitevő, 1,33 milliárdos lélekszámú kínai társadalom igénye az ősi receptek szerint készült gyógyszerekre. Ezek gyakran állatokból kivont anyagokat tartalmaznak, melyekhez nagy számban kell le mészárolni a vadon élő fajokat. A piac túl nagy, az állatállomány túl kicsi. A gyakorlat nem fenntartható: számos faj jutott a kihalás szélére. Ráadásul a tigrisről például tudományosan nem is igazolt, hogy bármiféle gyógyereje lenne.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába tiltották be jó pár érintett állatfaj vadászatát kínai kormányrendeletek és nemzetközi egyezmények -melyeket a Kínai Népköztársaság is ratifikált- az állati szervek legális és illegális kereskedelme továbbra is csúcson van.

A hatalmas piaci kereslet miatt veszélyeztetett fajok egyike a kínai tigris: alig 20 000 példány maradt belőle az ország területén. A kínai tradicionális orvoslás ugyanis úgy tartja, hogy a vadon élő tigrisek egyes részei, legfőképp csontjuk, foguk és péniszük gyógyító erővel bírnak. Egy felnőtt tigris bundája 20 000 dollárt (4,3 millió forintot) kóstál, de a gyógyszerekhez és tudatmódosító afrodiziákumokhoz használt tigriscsontok is szép summákért találnak gazdára. A piac mozgató erői tigris-rezervátumnak álcázott tigris-mészárszékek, írta a New York Times leleplező cikkében.

A kínai kereslet miatt az elmúlt évtizedben Indiában is erősödött a tigris-vadászat, holott ott még kevesebb, mindössze 1400 példány él. Az indiai kormány éveken át tagadta számuk csökkenését és váltig állította, hogy 3500 létszámú a populáció, írta a The Economist. A kipusztuló faj megőrzésére még Indira Gandhi hozott létre Project Tiger néven állatvédelmi hatóságot, ám az ország későbbi vezetői hanyagolták a kérdést.

A kínai hatóságok eddig nem ütöttek rajta a hamis tigris-neveldékből kigyűrűző kereskedelmen, s a közvéleményt sem próbálták "megdolgozni", hogy a fogyasztók belássák: a tigris-gyógyszerek fogyasztása szükségtelen, mivel e faj testének nincs semmilyen gyógyereje.

Védettebb az amerikai állatvilág

Március elején új fordulatot vett az állatvédelem ügye Amerikában: Obama megtette az első lépést afelé, hogy felfüggesszék Bush elnök rendeletét, mely 2008 decemberében elengedte a szövetségi hatóságok azon kötelezettségét, hogy ki kell kérniük szakértők véleményét, mielőtt olyan döntéseket hoznak, melyek érintik a kihalás szélén álló és veszélyeztetett fajokat. Ez olyan kötelezettséget jelentett, mely akár katonai létesítmény bővítésénél, akár víztároló építésénél is érvényesült.

A rendeletet több perrel is megtámadták 2008 óta. Obama tavasszal arra kérte a kereskedelmi minisztériumot, hogy vizsgálja felül, szükséges-e új szabály hozása e kérdésben, hogy a hatóságoknak ismét biológusok bevonásával legyen kötelező foglalkozni döntéseik élővilágra gyakorolt hatásával. Amíg a minisztérium állásfoglalása el nem jut a Fehér Házba, addig az illetékesnek ismét követniük kell sok éves, "régóta fennálló konzultációs gyakorlatukat" a szakértőkkel.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo