Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Mi a válságállóság kulcsa a magyar cégeknél?
Nem tudjuk, hogy jön-e a válság, de egyre több jel mutat arra, hogy egy gazdasági ciklus utolsó szakaszában járunk, és a lassan 10 éve tartó töretlen gazdasági növekedésnek könnyen vége szakadhat. A romló gazdasági környezetre a kkv-k is fel tudnak készülni, de ehhez a fókuszt át kell tenni a növekedésről a nyereségesség megerősítésére.

Fennakadások jöhetnek a budapesti szemétszállításban
Az FKF vezetője szerint ez lesz, ha Budapest vezetése nem tud megegyezni a kormánnyal a kukaholding által visszatartott pénzek sorsáról.

Valami történt: ezrek kezdtek el taxizni Magyarországon
Növekvő egyéni vállalkozó bázis és stagnáló alkalmazotti létszám jellemezte a taxis világot 2019-ben. Egy év alatt 8 százalékkal nőtt a taxis egyéni vállalkozók száma, így jelenleg már több mint 7500 egyéni vállalkozó közlekedik Magyarország útjain.

Az 5G forradalma: trendek, amikkel számolhatunk 2020-ban
Becslések szerint a globális adatforgalom 2025-re eléri a 175 zettabájtot, ami óriási ugrás az 1,2 zettabájthoz képest, amelyet 2010-ben, a 4G globális indulásának évében regisztráltak. Mi várható idén? 2020-ra vonatkozó előrejelzések az 5G technológiával kapcsolatosan.

Mennyire állnak hadilábon a magyar kkv-k az internettel?
A hazai kkv-k kezdik felismerni az online világot, tízből hét cég rendelkezik ugyanis saját weboldallal, egy jelentős részük pedig már a legnépszerűbb közösségi média felületen is jelen van – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás adataiból. A céges honlapot túlnyomó többségük általános céginformációk megosztására használja, de nem ritka a webshop funkció sem, míg a vevőkkel való kapcsolattartásra és a munkaerő toborzásra inkább a Facebookot részesítik előnyben.

Miért fontos egy cégnek a vállalatirányítási rendszer fejlesztése? 2. rész
A legfontosabb dolog egy vállalat sikeréhez, a stratégiai gondolkodásmód. Ezen gondolkodásmód alapján kell megtervezni az üzletfejlesztési irányokat, mind az informatika, a kontrolling, az üzleti folyamatok és a szervezeti struktúra vonatkozásában is. A dinamikus fejlődési ütem megtartása érdekében már az éves büdzsé tervezésekor – a nagyvállalatokhoz hasonlóan – 2-3 százalékát az árbevételének érdemes üzletfejlesztési költségekre allokálni.

Megváltozott a benzin összetétele - mit okoz ez a kerti gépeknél?
Január elsejétől Magyarországon a 95-ös oktánszámú benzin E-10-es jelöléssel, magasabb bioetanol-tartalommal kerül forgalomba. Milyen hatással van ez a változás a benzinmotoros kertigépek esetében?

Mi vár a világgazdaságra idén? Jött egy jóslat
2020 a világgazdaság lassulásának éve lesz, miközben a kereskedelmi feszültségek továbbra is kihívást jelentenek majd a globális ellátási láncok és a világgazdaság további integrációja számára.

Mekkora a minimálbér és a garantált bérminimum 2020-ban?
Hatályba lépett az idei kötelező legkisebb munkabért tartalmazó kormányrendelet, aminek értelmében 2020-ra is 8 százalékkal emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum összege - írja legfrissebb bejegyzésében az Írisz Office könyvelő- és adótanácsadó iroda.

A nap grafikonja: dupla annyit költenek a magyarok az éttermekben, mint 10 éve
Látványos, hogy 10 év alatt hogyan ugrott meg a magyarok által vendéglátó-egységekben történő költések aránya. A háztartások nemcsak a GDP-hez viszonyítva, hanem a saját kiadásaikhoz mérten is egyre több pénzt adnak ki az ilyen jellegű fogyasztásokra.
Ön is érzi? 360 ezer forint felett az átlagkereset Magyarországon
Megérkeztek az októberi kereseti adatok, több mint 10 százalékos bérnövekedést mértek az előző év azonos időszakához képest.
Miért fontos egy cégnek a vállalatirányítási rendszer fejlesztése?
A legfontosabb dolog egy vállalat sikeréhez, a stratégiai gondolkodásmód. Ezen gondolkodásmód alapján kell megtervezni az üzletfejlesztési irányokat, mind az informatika, a kontrolling, az üzleti folyamatok és a szervezeti struktúra vonatkozásában is. A dinamikus fejlődési ütem megtartása érdekében már az éves büdzsé tervezésekor – a nagyvállalatokhoz hasonlóan – 2-3 százalékát az árbevételének érdemes üzletfejlesztési költségekre allokálni.
Az öregedés előbb-utóbb téged is utolér - mindenkinek lehet kevesebb a pénze
A demográfiai változások hatalmas jövedelemkieséshez vezetnek a fejlett országokban a Bertelsmann Alapítvány szerint. Ezt a hatást azonban csökkenthetik az automatizálásba és a digitalizálásba történő beruházások. De az idősebb munkaerő továbbképzésére és egészségének megőrzésére is nagyobb gondot kellene fordítani.
Ilyen volt a magyarok karácsonya számokban - sokat pazarlunk
A magyarok karácsonyi szokásairól készített online kérdőíves kutatást a Sansin, több mint 1000 fő megkérdezésével.
Digitális detox: te milyen fogadalmat tettél erre az évre?
A felhasználók több, mint 40 százaléka újévi fogadalomként megváltoztatná digitális szokásait 2020-ban. Egy friss kutatás szerint a többség a kütyüjeikkel eltöltött időt szeretné csökkenteni.
Lángokban áll egy fél kontinens - óriási anyagi károkat hagynak maguk után a bozóttüzek
Biztosítási szakértők mintegy 600 millió ausztrál dollárra becsülik a most pusztító bozóttüzek okozta ingatlankárok értékét. A veszteségek növekvő száma ellenére a követelések mértéke elmarad a 2009-es úgynevezett Fekete Szombat pusztításaitól, amikor is csak Victoria államban 1,7 milliárd dollárnyi kár keletkezett.
Kiszámolták, mekkora lakáshitelt lehet felvenni minimálbérrel 2020-ban
8 százalékkal emelkedett a bruttó minimálbér, ezzel pedig nettó 107 065 forint fizetést lehet hazavinni havonta. Vajon mennyi lakáshitel igényelhető ekkora jövedelemmel?
Vége a csodakorszaknak - mi lesz a tigrisekkel ezután?
Ázsiai tigriseinek életében egy közel fél évszázados sikersztori után eljött az a pillanat, mikor újra kell gondolni az irányt, és a növekedésmániás fejlődő országokból ugyanúgy növekedésbarát, de lényegi szociális hálóval rendelkező államokká kell válni.
Utazni készülsz? Megvannak a legbiztonságosabb légitársaságok
Évek óta minden évben megválasztják a világ legbiztonságosabb légitársaságát, nem történt ez máshogy 2019-ben sem.
Zárul az olló - mi történt tavaly a magyar cégvilágban?
2019-ben 29 ezer új vállalkozás indult Magyarországon, és a trend további növekedést mutat 2020-ra is.
Kinek nem kell illetéket fizetni lakásvásárláskor?
Ezeket az eseteket gyűjtötte most egy csokorba friss egyperces bejegyzésében az Írisz Office könyvelő- és adótanácsadó iroda.
Milyen adóváltozásokat hozott 2020?
A kisvállalati adó mértéke 13-ról 12 százalékra, a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás áfakulcsa pedig 18-ról 5 százalékra csökkent január elsejétől, miközben a négy- vagy többgyermekes anyák az év elejétől szerzett kereső jövedelmük után SZJA-mentességet kapnak. Emellett az év elejétől az adóhivatal újabb adminisztrációcsökkentő és tájékoztatási szolgáltatásokat is bevezetett.
Megvan, melyik volt 2019 legígéretesebb országa
Az Economist évek óta olyan országoknak ítéli „az év legígéretesebb országa” díját, ahol a legkomolyabb fejlődést tapasztalták, legyen szó akár gazdasági, társadalmi, vagy éppen politikai előrelépésről. A 2019-es győztes egy ország, amely úgy tűnik, hogy szépen lassan elkezdett kilábalni a diktatúrából.
Vissza a jövőbe - a világ okos eszközök nélkül
Tíz éve még javában vásároltuk a nagydobozos televíziókat, a lapos képernyőjű készülékek pedig még csak mutatóban voltak a polcokon. Az okostelefonok is inkább csak elvétve voltak forgalomban, és operációs rendszerből a mára jórészt elfeledett Symbian volt használatban. A Financial Times év végi írása egy kis időutazásra hívja olvasóit: hogy nézett ki a digitális világ 2009-ben és milyen kütyüket álmodtak a jövőbe?
Nem akármilyen év van a budapesti ingatlanpiac mögött
Idén rengeteget változott a hazai ingatlanpiac, amelynek egyik fő mozgatórugója a fővárosi lakáspiac volt. Melyik kerület volt a legnépszerűbb, mennyiért cserélt tulajdonos a legolcsóbb és legdrágább lakás?
Nyakunkon az EU-s szigorítás: mi lesz a magyar műanyagiparral?
Az egyszerhasználatos műanyagokra vonatkozó Európai Uniós irányelv és a műanyag újrahasznosítás egyre szigorúbb szabályozása miatt növekedhet a fizetésképtelenség és a csődök kockázata a magyar műanyagiparban. A vállalatoknál szemléletváltás szükséges, kénytelenek lesznek innovációra költeni, annak érdekében, hogy alternatív, környezetbarátabb megoldásokkal váltsák ki a jelenlegi technológiákat, alapanyagokat, melynek következtében több szereplő is nehéz helyzetbe kerülhet. Másrészről éppen az alapanyagok tekintetében az alternatív alapanyagokra történő részleges áttérés hozhat áttörést az ágazatban, melyre a kapcsolódó iparágaknak, mint például az élelmiszeripar fel kell készülni – állítja az Euler Hermes szakértője. A hitelbiztosító a műanyagipar kilátásait vizsgálta legfrissebb elemzésében.
Mit várhatunk a pénz- és tőkepiacokon jövőre?
Az OTP Treasury szakértői összeállították azokat a tényezőket, amelyek befolyásolhatják a jövő év piaci mozgásait. A következő esztendőre előretekintve elmondható, hogy a piacok által legfontosabbnak tartott politikai bizonytalanságok enyhülni látszanak.
Komoly fejlesztés indul a hazai nyomdaipari cégnél
Jelentős, mintegy 100 millió forintos beruházással bővíti kapacitásait a Box Print nyomdaipari vállalat. A fejlesztésnek köszönhetően regionális szereplővé válhat a hazai tulajdonú cég.
Legdrágábbak, legolcsóbbak - itt vannak az idei év ingatlanpiaci rekorderei
Bár a 2019-es év a teljes lakáspiacot nézve a nyáron megcsappanó kereslet miatt nem lesz rekordesztendő, azért idén is számos csúcs született - derül ki egy friss összesítésből.
Száműzi az egyszer használatos műanyag termékeket az Ikea
Január elsejétől teljesen kivonják választékukból az egyszer használatos műanyag termékeket. Eltűnnek a szívószálak, tányérok, poharak, evőeszközök, italkeverők, fagyasztótasakok, szemeteszsákok, valamint a műanyaggal bevont papírtányérok és poharak.
A szakképzés versenyképessége
A magyar versenyképesség és termelékenység javítása az elmúlt tizenöt-húsz év egyik központi gazdaságpolitikai kérdése volt és maradt. A különböző gazdaságpolitikai programok ellenére ezen a területen nem sikerült áttörést elérni, termelékenységi szintünk jelentősen lemaradt a nyugati országoktól, de a térségtől is. Ezt a jelenséget sokféleképpen magyarázzák. Többen a kormányzati kiszámíthatóság hiányát emelik ki, mások az emberi tényező elhanyagolását hangsúlyozzák a vállalati és gazdasági gyakorlatban, és van olyan szakértő is, aki a termelékenység mérésének módszertani/tartalmi területein keresi a fő problémát. Sugár András és Trautmann László írása.
Csökkent az éhezők száma a világban, de aggodalomra így is van ok
Alacsony mértékű az éhezés Európa és Közép-Ázsia országaiban, de mérsékelt formája sokak számára jelent problémát, ahogy a túlsúly és elhízás is, olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének új jelentésében.
Mozgalmas hónapok, de sok halogatás: miről szólt a 2019-es év?
Mozgalmas év volt 2019 pénzügyi szempontból: a kormány beharangozta, majd elindította a családvédelmi akciótervet, csúszott az azonnali utalás és az adategyeztetés határideje, és persze tovább pörgött a hitelpiac is. A Bank360 szakértői összefoglalták és idővonalra tették a legfontosabb pénzügyi eseményeket.
Adójogi törvénymódosítási dömpinggel zárult az év
Jövő év július 1-je fontos változásokat hoz az online számlázások és a nyugdíjas munkavállalók körében is. Az év végi törvénykezési napokon döntés született ugyanis arról, hogy 2020. június 30-a után a belföldi adóalanyok közti valamennyi ügyletet látni fog az adóhatóság. De arról is szavazott a Tisztelt Ház, hogy járulékmentességet kapnak a nemcsak munkaviszonyban, hanem pl. megbízási alapon dolgozó nyugdíjasok is. Az új szabályok könyvelési és adóalanyi szempontból is számos könnyebbséget hoznak - hangsúlyozta a DBH Finance szakértője, Sarinay Dávid.
Új EU-s irányelv védi a fogyasztókat - a cégeknek fel kell készülni
Az Európai Bizottság a tavalyi év során elindított egy folyamatot a fogyasztóvédelem területén, melynek a „New Deal for Consumer” nevet adták, és az EU fogyasztóvédelmi szabályainak a modernizálását, valamint a szabályok hatékony kikényszeríthetőségét tűzték ki célul, különös tekintettel az online értékesítésekre.
Sok az eszkimó és kevés a fóka: milliókat bukhatnak a bérbeadók
A tél beköszöntével sok az eszkimó és kevés a fóka az albérleti piacon, akinek mostanában készül el a bérbeadásra kínált új lakása, vagy most megy el az albérlője az a korábbinál lényegesen hosszabb bérlőkeresésre számíthat. Egyre nagyobb a megújítási kockázat, a hagyományos hirdetési eszközök használata sokszor már nem elég - figyelmeztet a Rentingo.com, a bérbeadók és bérlők közösségi oldala. Több héttel csökkenti a lakás üresen állásának az idejét, ha a tulajdonos nem csak passzívan hirdet, hanem saját maga is tud kapcsolatfelvételt kezdeményezni a potenciális bérlők felé.
Megvan a gyors megoldás a munkaerőhiányra?
Az Egyesült Királyság munkaerőhiánnyal küzd, ami aggodalmat okoz a gyáripar területén. Jelenleg az Egyesül Királyság erőteljesen bevándorló munkára támaszkodik és a közelgő Brexittel a vállalkozásoknak működésük fenntartásához tartaléktervre van szükségük.
Új megoldással érhetik el a cégek a potenciális dolgozókat
Általánosságban minden az online felületek és a teljes digitalizáció felé tart – ez viszont sokszor problémát jelenthet a munkaerőpiacon, főleg a tehetségek felkutatásában.
Mi jön az 5G után? Mit tud majd a 6G?
Az 5G csodája még csak most kezd majd a hétköznapjaink részévé válni, mégis vannak, akik már most azt tervezgetik, milyen lesz a hatodik generációs mobilinternet-szolgáltatás. Tényleg elképzelhető, hogy a jövőben az okostelefonok jelentősége csökken?
Óriási a munkaerőhiány, közben rengetegen térnének vissza a munkaerőpiacra
A veszélyeztetett, illetve hátrányos helyzetű álláskeresőket segítő magyarországi Incorpora szerint a munkáltatók kicsivel több odafigyeléssel könnyebben találhatnak embert a betöltetlen álláshelyekre. Az Incorpora a „la Caixa” Alapítvány és az osztrák Erste Alapítvány közös kezdeményezéseként indult el 2016-ban hat hazai civil szervezet részvételével. A munkavállalók és a munkáltatók részére mediációs szolgáltatást nyújtó programban a hazai működés három éve alatt több mint 600 vállalkozás, illetve mintegy 2600 ember vett részt, és több mint ezren találtak munkát.
Kell céges ingatlan vásárlásakor plusz ingatlanfedezet a hitelhez?
A cégtulajdonosoknak nem mindig egyértelmű, hogy hitelből történő ingatlanvásárláskor kell-e pótlólagos ingatlanfedezetet biztosítani a banknak? Legtöbben úgy gondolják, elegendő maga a megvásárolt ingatlan fedezetként, ez azonban sajnos nem miden esetben van így. A Bankmonitor összegyűjtötte, hogy milyen helyzetekben szükséges ingatlan pótfedezet a hitel mögé.
Kevesebb baj van a magyarokkal - egyre javul a fizetőképességünk
Az elmúlt negyedévben mért visszaesés után kis mértékben újra emelkedett a magyar lakosság fizetőképességi indexe. Az Intrum és a GKI Gazdaságkutató felmérése szerint az év végéig még kitart a gyors ütemű gazdasági növekedés, amely pozitív hatással van a háztartások pénzügyi helyzetére is.
Kína hazazavarná az amerikai techcégeket
Három éven belül az összes kínai kormányhivatalban és állami intézményben helyi gyártásúra kell cserélni az idegen számítógépes eszközöket és szoftvereket. Az intézkedés 20-30 millió hardver lecserélését jelentheti, az amerikai gyártók pedig évi 150 milliárd dolláros megrendeléstől is eleshetnek.
5 hasznos tudnivaló az elektronikus ügyintézéshez
Az adózók számos kihívással szembesülnek az adóhatósággal történő elektronikus kapcsolattartás során: határidőket késnek le, hibásan vagy hiányosan adják be jogorvoslati kérelmeiket. A Deloitte Legal ügyvédjei összegyűjtötték a legfontosabb tanácsokat a sikeres elektronikus ügyintézéshez.
Hivatalos a szakítás: vége Hosszú Katinka és volt férje közös bizniszének
Egy fordulatokban és sportsikerekben gazdag házasság ért véget a közelmúltban, amikor a válás mellett döntött Hosszú Katinka olimpiai-, világ,- és Európa-bajnok úszónő és férje, egyben akkori edzője, az amerikai állampolgár Shane Tusup.
Akár 20 milliós bírságot is kaphatnak azok a cégek, amelyek erről megfeledkeznek
A december 31-ei határidő a legalább 750 millió eurós konszolidált árbevételt elérő multinacionális vállalatcsoport tagjaira vonatkozik.
Mennyit lehet most alkudni az ingatlanpiacon?
A lassuló piac magával hozta az alku növekedését, ami annak is köszönhető, hogy nagyon elszakadtak a valós és a hirdetési árak. Ugyanakkor nehezebb pontos arányt számolni az egyre kevesebb tranzakció miatt. Az alku lehetősége nem csak a reális ártól, hanem az eladó motivációjától is függ.
Hogyan kell felmondani a cascót?
A casco szerződés megszüntetése több ok miatt is történhet: egy másik biztosító kedvezőbb díjszabása; a tény, hogy járművünk értéke az idők folyamán olyannyira lecsökken, hogy egyszerűen nem gazdaságos casco-t kötni rá, vagy a (remélhetőleg nem túlzott) optimizmus, hogy egyszerűen nem lesz rá szükségünk.