TrustChain Platform: mérföldkő az e-aláírás használatában - nem csak magyar cégek számára  

Szerződéskötés, számlák és egyéb dokumentumok kiállítása és aláírása is lehetséges digitális úton, egy hazai szolgáltató segítségével. Az általuk fejlesztett online szerződéskötő platform kifejezetten a kkv-k számára kínál optimális megoldást a kézzel írott aláírásokkal jogi szempontból egyenértékű elektronikus aláírás alkalmazására.

TrustChain

Az elmúlt hónapokban kialakult globális járvány egyes szektorok működését erősebben bénította meg, mint másokét, de voltak általános, minden céget egyformán érintő következményei is. Az üzleti tárgyalások, például a szerződések aláírása a nemzetközi partnerek között szinte teljesen ellehetetlenült, de számos országban belföldön is hasonló volt a helyzet.

Ennek köszönhetően felértékelődtek bizonyos online megoldások, például az elektronikus aláírás. A home office-hoz hasonlóan az e-aláírás kapcsán is számos hazai cégtulajdonos és menedzser ismerte fel, hogy nem csak rendkívüli helyzetben van létjogosultsága.

Elektronikus aláírás az Európai Unióban...

Az elektronikus aláírás használatát és annak feltételeit az Európai Unió 2016 júniusától hatályos rendelete, az eIDAS egységesítette az unió területén. A jogszabály az elektronikus aláírások három típusát különbözteti meg, ezek közül a Minősített Elektronikus Aláírás a legszigorúbb, amely joghatását tekintve a kézzel tett aláírással egyenértékű.

A Minősített Elektronikus Aláírást az unióban bejegyzett bizalmi szolgáltató bocsáthatja ki az alábbi feltételekkel:

  • az e-aláírást egyedileg kell kötni az aláíróhoz, aki ez alapján azonosítható,
  • biztosítani kell, hogy minden aláíró csak a hozzá tartozó adatok felhasználásával hozhassa létre a saját elektronikus aláírását,
  • biztosítani kell, hogy a végleges dokumentum illetéktelen hozzáférés kizárásával jött létre.
A felsoroltak mellett további feltétel, hogy minősített elektronikus aláírást valamilyen minősített aláírás-készítő eszközzel kell létrehoznunk, azaz ilyen minősítésű eszközzel kell aláírnunk. Ilyenek a PIN-kóddal vagy ujjlenyomat-olvasóval működő kártyaolvasó eszközök, de már arra is van mód, hogy ilyen eszközzel ne nekünk kelljen rendelkezni. Az eszközhöz egy, a mobiltelefonunkra telepített applikáción keresztül biztosított biztonságos csatornán férhetünk hozzá.

...és Magyarországon

A minősített e-aláírás a TrustChain Systems Kft. által fejlesztett online szerződéskötő Platformon keresztül is megszerezhető és használható, ráadásul nem csak itthon, hanem további 37 országban. Ehhez egy videóazonosítást is magába foglaló pár perces regisztrációra van szükség.

A Platform lehetővé teszi:

  • szerződések, számlák és egyéb céges dokumentumok gyors, egyszerű aláírását,
  • eljuttatását a másik félhez, rögtön az aláírást követően, a posta vagy futár kiiktatásával,
  • a dokumentumok biztonságos tárolását, archiválását egy jól áttekinthető, bármikor visszakereshető nyilvántartásban,
  • a szerződéses folyamatok gyorsabb, pontosabb és hatékonyabb adminisztrációját.
"Olyan pályázat esetén, ahol le kell adni mérleget, vagy a pénzügyi év zárásakor sem kell a hiteles másolatokkal foglalkozni, sokkal könnyebben átadható, mozgatható online formában maga a hiteles dokumentum" – emelte ki Romhány Gergely, a TrustChain ügyvezetője.

A TrustChain Platform révén tehát egy komplett vállalati környezet válik elérhetővé az ügyfelek számára. Ez éppen olyan könnyedén használható, mint például egy netbankos felület, és a szigorú azonosító és ellenőrző mechanizmusoknak köszönhetően olyan biztonságos is. A netbankos felületekhez ugyanakkor csak a kiberbiztonság és a felhasználói élmény szempontjából hasonlítható a TrustChain Platform, utóbbinak természetesen a bankoláshoz semmi köze.

E-aláírás okostelefonnal

A felület azonban ennél is többre képes:

  • SimpleContract funkciójával lehetséges szerződések megkötése, a teljesítésük monitorozása és többféle pénzügyi megoldással való biztosítása.
  • A Drop&Sign és Sign&Send funkciók lehetővé teszik dokumentumok feltöltését és elküldését aláírásra egy okostelefonra, egyetlen mozdulattal.
A Sign&Send funkcióval a felhasználók nem csak maguknak küldhetik el a dokumentumokat aláírásra, hanem minden olyan felhasználónak, akik elérhetők a TrustChainen keresztül. Ráadásul az úgynevezett aláírási láncok segítségével tovább egyszerűsíthető ez a folyamat, és az egyes dokumentumok pillanatnyi állapota is ellenőrizhető.

“A biztonság nem csak a vonatkozó előírások miatt kiemelten fontos számunkra” - hangsúlyozta Romhány Gergely. “A TrustChain Platform valamennyi alkalmazásában olyan kockázat-minimalizáló funkciók vannak, amelyek a biztonságos használatot segítik. Ilyen a távoli személyazonosítás során végrehajtott személyes adatok ellenőrzése közhiteles nyilvántartás adatai alapján, vagy a Tanúsítás folyamata során végrehajtott cégadat-ellenőrzés. Mivel a konkrét cégadatokat is ellenőrzi a rendszer, rögtön kiderül, hogy a másik fél iránt van-e folyamatban például felszámolás, csődeljárás, vagy a cég nevében eljáró személy képviseleti joga fennáll-e.”

Romhány Gergely felhívta a figyelmet az Evotrust mobil appra, amely segítségével a TrustChain Platformon létrehozott dokumentumok okostelefonnal írhatók alá. “Az általunk fejlesztett Platform, illetve az ezen keresztül elérhető szolgáltatások minden olyan esetben optimális megoldást jelentenek, ahol az e-aláírás kiválthatja a személyes aláírást. Nem csak a nagyvállalatok tartoznak ebbe a körbe, hanem a kkv-k és az egyéni vállalkozók is. Az e-aláírás és a Platform segítségével elérhető vállalati környezet előnyei tehát cégmérettől és más sajátosságoktól függetlenül, általánosan érvényesülnek.”

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo