Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Mikor és miért alakítsuk vállalkozásunkat cégcsoporttá?
Míg egy tipikus családi kis- vagy középvállalkozást jellemzően egyetlen cég testesít meg, addig a nagyvállalatok rendszerint számos cégből álló cégcsoport formájában működnek. Hogyan jönnek létre a cégcsoportok, mi indokolja a létrehozatalukat? Mikor érdemes cégcsoport létrehozatalába kezdeni?

700 fát ültetett a BorsodChem
Novemberben a természeti környezet megóvása érdekében faültetési akcióval ünnepelték meg a vállalat fennállásának 70. évfordulóját.

Mi vár arra, aki most akar lakást venni?
Jelentősen változnak az ingatlanokra vonatkozó jogszabályok, január 1-től az újépítésű lakóingatlanok értékesítésekor eddig alkalmazott kedvezményes 5 százalékos áfa 27 százalékra emelkedik. Ez újabb lassulást hozhat a piacon.

A klímavédelemből a füstokádásba: 180 fokos fordulatot vett Kína
A távol-keleti óriás néhány éve komolyan elkezdett pénzt fektetni a megújuló energiákba. Aztán jött a nagy fordulat Pekingben, aminek köszönhetően rövid idő alatt a világ legnagyobb emissziós értékeket felmutató országává változtak át.

20 millió forintra is büntetheti cégét a NAV, ha erre nem figyel!
December 31-ig nyilatkozni kell a CbC (Country-by-Country) jelentésben érintett hazai vállalkozásoknak, ha el akarják kerülni a NAV által kiróható súlyos bírságot. A jelentéstételre nem kötelezett cégeknek is érdemes a tavaly óta történt esetleges változásokra figyelmet fordítaniuk.

Könyvajánló: amiket érdemes elolvasni a Financial Times szerint
Figyelemreméltó válogatást közölt a Financial Times az év második felének legolvasottabb, angol nyelvű közgazdasági műveiből.

Rázós időszak előtt a járműipar
A járműipari szektor hazai szakértői, elemzői és képviselői egyetértenek abban, hogy nem rózsás a helyzet az autógyártásban sem hazai, sem világszinten. De van miben reménykedni és van hová továbblépni: javíthat a helyzeten a továbbképzett munkaerő és a kreatív magyar mérnökök, illetve a tudásmegosztás és az összefogás.

Forráshoz juthatnak a magyar cégek: 120 milliárd forintot öntenek a gazdaságba
Újabb 120 milliárd forintnyi, a magyar piacon egyedülálló garanciakonstrukciókkal kombinált hitelt vehetnek fel a jövőben a magyar vállalkozások a Magyar Fejlesztési Bank-csoporthoz tartozó Garantiqa Hitelgarancia Zrt. és az Európai Befektetési Alap (European Investment Fund) megújuló együttműködésének köszönhetően. A bővülő garancia program csaknem 7 ezer hazai vállalkozás forráshoz jutását segítheti.

Bezuhant Hongkong gazdasága – kétszámjegyű visszaesés a turizmusban és a kiskereskedelemben
Pusztító hatása lehet Hongkong gazdaságára nézve, ha a fél éve folyamatosan tartó nyugtalanság tovább folytatódik. A stratégiai ágazatnak számító turizmus, illetve az ehhez szorosan kapcsolódó kiskereskedelmi forgalom már most kétszámjegyű visszaesést volt kénytelen elkönyvelni, míg a városállam exportteljesítménye – az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt is – radikális mértékben csökkent.

Komoly változásra van szükség a magyar kkv-knál
Miközben a magyar gazdasági növekedés az idén várható 4,8 százalékról jövőre 3,5 százalékra lassulhat, a GDP-hez 52,5 százalékban hozzájáruló kkv-szektorban megkezdődhet az átalakulás.
Több új állást hozhat a digitalizáció, mint amennyi megszűnhet
A Világgazdasági Fórum előrejelzése szerint 2022-re 133 millió új munkahely jön létre világszerte a digitalizációnak köszönhetően, míg párhuzamosan mintegy 75 millió álláshely fog megszűnni a folyamat miatt a következő három évben. Ha bejön a jóslat, a szaldó tehát pozitív lesz: több állás születik, mint amennyi megszűnik, viszont ez hatalmas problémát jelent majd a vállalatoknak az új álláshelyek betöltése terén.
Klímavészhelyzetet hirdetett az Európai Parlament
Az erről szóló határozatot nagy többséggel fogadták el Strasbourgban.
Mi lesz a katásokkal? Társadalmi egyeztetést akar a szakma
Az Adótanácsadók Egyesülete – a Pénzügyminiszter sajtóban megjelent nyilatkozatára reagálva – a társadalmi egyeztetés minél előbbi megtartását kezdeményezte a kisadózó törvény tapasztalatairól és jogszerűtlen alkalmazás megelőzéséhez szükséges intézkedésekről.
Szakmák, amikre 10 év múlva is szükség lesz - miből lehet hosszú távon is megélni?
Kutatások szerint a magyar informatikusok többsége a szaktudás gyors elévülését tartja az IT-szakma legnagyobb kihívásának.
Kik "felejtették el" bejelenteni dolgozóikat? Itt a NAV friss feketelistája
Az adóhatóság frissítette a renitenseket tartalmazó lajstromát.
Befektetők a legkisebb falvakban - felpöröghet a vidéki ingatlanpiac a csok miatt
Jövő év elejétől emelkedik az új lakások áfa-szintje, ugyanakkor egy friss intézkedéssel a falusi csok által érintett településeken építkezők 5 millió forintig áfa-visszatérítést is kérhetnek.
Kellemetlen meglepetés érheti a katásokat
Hiába 12 millió forint a kata és az áfamentesség éves határa, számos olyan apró részletszabály van, ami miatt nem várt meglepetések érhetik a katát választó egyéni vállalkozókat és bt.-ket. De nemcsak nekik okozhat kellemetlenséget a figyelmetlenség, hanem a rosszul kiállított számlájukat befogadó cégeknek is többletmunkát jelenthet a későn felfedezett hiba.
Hitelből vállalkozást indítani: mire figyeljünk?
Egy új vállalkozás indításához sokszor jelentős összegű befektetésre is szükség van. A vállalkozói hitel kézenfekvő lenne, de egy új vállalkozás ezekhez megfelelő vállalkozói múlt nélkül nem feltétlenül fér hozzá.
Behajthatatlan követelése van a cégednek? Fontos döntés született
Akár több millió forint értékű áfa-visszaigényléssel is élhetnek a NAV felé azok a szolgáltatók, eladók, akiknek behajtatlan követelésük van. Az Európai Bíróság néhány hete hozott ugyanis olyan végzést, amely kimondja: ha egy követelés véglegesen behajthatatlanná vált, akkor nem dönthet úgy a tagállam, hogy nem adja vissza az áfát. Már régóta vártak erre a döntésre a hazai gazdasági társaságok. Különösen a KKV szektorban és az építőiparban lehet kedvező hozadéka az uniós döntésnek.
Komoly lépést tesz az IKEA a környezetvédelemért
A svéd óriásvállalat bejelentése előrelépést jelent.
A válság sem javított a magyarok pénzügyi tudatosságán – mit tehetnek a cégek?
Nincsenek jó véleménnyel a szakemberek a magyarok pénzügyi tudatosságáról: úgy gondolják, kevés megtakarítási terméket ismerünk, és lényeges lenne már az oktatásban megalapozni ilyen irányú ismereteinket. Egy friss felmérés eredményei szerint a szuperállampapír (MÁP+) és a tartós befektetési számla (TBSZ) ösztönzi leginkább a lakosságot távlatos gondolkodásra, a tőzsdei részvényvásárlást pedig a cégek eredménye, valamint állami ösztönzők segítenék leginkább.
Mit tegyen most egy vállalkozás, amelyik túl akarja élni a következő válságot?
A gazdasági válságok bírnak néhány jellegzetes, látványos kísérő elemmel: komor jóslatokba bocsátkozó elemzőkkel, drámai bejelentésekkel, tőzsdei mélyrepüléssel, aggodalmas képet vágó politikusokkal, a negyedéves adatokat árgus szemmel figyelő és értelmező szakértőkkel. Az elemzők és vezetők hónapról hónapra a visszaesésre készítik a nyilvánosságot, ami azonban csak nem akar egyelőre eljönni.
Komoly ára van a mobilitásnak – nem is szívesen fizetik meg Magyarországon
Hol vannak a földrajzi mobilitás korlátai az építőiparban? Mennyit hajlandó utazni egy szakember a munkáért? Milyen feltételekkel? Egy friss felmérés ezekre kereste a választ.
Minden országnak megvannak a maga kihívásai
A magyar cégeknél még nem igazán érzékelhető a német vállalatokra jellemző hosszú távú szellem, ennek felépüléséhez több generáció kell – mondta el Dale A. Martin a Piac & Profitnak adott interjúban. A Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatóját a kkv-k mellett a gazdasági kilátásokról, a szakemberhiányról, a közbeszerzések elosztásáról, a korrupcióról, valamint politika és üzlet kapcsolatáról is kérdeztük.
Bizniszutak elérhető áron
Az üzleti utak mindig is aranybányát jelentettek a légitársaságoknak. Bár az üzletemberek igényeit nem egyszerű és még inkább nem olcsó kielégíteni, a befektetés sokszorosan megtérül.
Online kereskedés – Hogyan vágjak bele?
Az online kereskedés a pénzügyi piacokon az internet megjelenéséve egyre népszerűbbé vált. De hogyan lehetünk sikeresek, ha egyelőre még semmit nem tudunk róla? Itt van néhány tipp!
Támogatást kaptak a vállalkozásukhoz a határon túliak a magyar államtól
Összesen 44 883, határon túli magyar vállalkozó, vállalkozás jutott pénzhez.
Ettől lett könnyebb az adófizetés a cégeknek
A PwC és a Világbank-csoport által készített Paying Taxes 2020 című tanulmány szerint a technológiának köszönhetően a vállalkozások számára világszerte jelentősen könnyebb lett az adófizetés.
A pénz csak alibi – egekbe szökik a fluktuáció
Egyre nő a közepes és nagyvállalatok fluktuációja a legérintettebb szektorokban. 2018-ban 36 százalék volt az átlagos fluktuáció, 2019-re már 41 százalék az előrejelzés. Azonban az átlagon belül erős szórás tapasztalható. A munkaerő-kölcsönzés jelentősen megdobja az adatokat – derül ki a HR-Evolution Kft. fluktuációbenchmark-kutatásából.
Egy korszak vége: kezdhetjük temetni a kézi számlatömböket
A 2020. július 1-től tervezett új jogszabályok várhatóan újabb döfést adnak az amúgy is letűnőben lévő kézi számlatömböknek, hiszen az adatszolgáltatási kötelezettség kibővítése extra adminisztrációs teendőket ró a régimódi számlázáshoz ragaszkodókra. Vajon végleg eljött a kézi számlatömbök vége?
Szárnyal a vállalati hitelezés a régióban
Kiugró mértékben, 73 százalékkal nőtt a vállalatok közötti hitelezés Kelet-Európában tavalyhoz képest az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint. Az 1500 magyar és kelet-európai vállalat bevonásával készült, Fizetési Szokások Barométere című tanulmány szerint míg tavaly a B2B kereskedelemben a cégek az ügyletek 38,8 százalékában adtak halasztott fizetést a vevőiknek, addig az idén a tranzakciók 67,2 százaléka történt hitelre. A listát Szlovákia vezeti 91,5 százalékkal, Magyarország 77,8 százalékkal a harmadik helyen áll a régióban, míg Bulgária az utolsó, 33,6 százalékkal.
Mi van az adócsomagban? Ez várható 2020-tól
November 12-én benyújtották a Parlamentnek a jövő évi tervezett adóváltozásokat tartalmazó törvényjavaslatot. A Mazars összefoglalta a legfontosabb változásokat.
Járműbeszerzés előtt áll a cég? Ezeket érdemes megfontolni
Akár termelő, akár szolgáltatásokat kínáló vállalkozásokról van szó, nagyon gyakran felmerül a gépjárműbeszerzés kérdése. A különböző konstrukciók között nem olyan könnyű eligazodni, de mindegyik mellett szólnak érvek és ellenérvek. Ezek közül a legfontosabbat foglaljuk össze.
Nemzetközi átlag alatt van a magyar fiatalok vállalkozási kedve
Országszerte 42 középiskola végzősei tanulhatnak vállalkozási ismereteket egy civil kezdeményezés keretében. A program célja valós képet mutatni a vállalkozásról és ösztönözni a fiatalok vállalkozási hajlandóságát.
Az ártalomcsökkentés mindannyiunk érdeke
Köztudott, hogy a cigarettázás káros az egészségre. Az már nem ennyire nyilvánvaló, hogy a cigaretta égése során keletkező füstben lévő anyagok a dohányzással kapcsolatos betegségek elsődleges okozói, amelyek nem csak a dohányzók egészségére, hanem a környezetükben lévő nemdohányzókéra is károsak. Az ártalomcsökkentés tehát a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke.
A nap grafikonja: így lettek egyre fontosabbak a kkv-k Magyarországon
Alig pár év telt el, és közel 7 ezer millió euróval növekedett a kis- és középvállalkozások által a gazdasághoz adott érték.
Adómentességet adnának a vadászoknak
Egy kereszténydemokrata politikus így csökkentené a sertéspestis után keletkezett károkat.
Van hova fejlődniük az akcelerátoroknak és az inkubátoroknak
Ma az innováció fő motorjai a startup cégek, ezért világszerte több ezer akcelerátor és inkubátorprogram indult, hogy támogassa a kezdő vállalkozókat projektjeik elindításában. Számuk pedig egyre nő: jelenleg csaknem ötször annyi akcelerátor és inkubátor van, mint egy évtizeddel ezelőtt, és a gyors terjedésük miatt egyre erősödik a verseny a programok között. Ezek a főbb megállapításai a Roland Berger új „Revisiting the market for innovation (Az innovációs piac átgondolása)” című kutatásának, melynek során a cég szakértői világszerte mintegy 200 akcelerátort és inkubátort vizsgáltak meg.
Fontos változás az iparűzési adó feltöltésében
20 százalékos mulasztási bírsággal is számolhat az, aki késik.
4 tipp, hogyan csökkentheti vállalkozása adminisztrációs terheit
Magyarország útjain mintegy 400 ezer céges gépjármű közlekedik naponta, ám ezeknek csupán nyolcadrésze flottakezelt, pedig a gépjárművek kezelésének kiszervezése nemcsak az adminisztrációs terheket csökkenti, de a költségeket is optimalizálja. A flottakezelt gépjárművek alacsony részarányának egyik oka az, hogy sok cégvezető nincs teljesen tisztában azzal, mik a főbb különbségek a lízing és a flottakezelés között, és pontosan melyek azok a feladatok, amiket átvállal gépjárműflottájuk kezelője. A Mercarius Flottakezelő a téma szakértőjeként összegyűjtötte, milyen előnyökkel jár az autópark üzemeltetésének kiszervezése.
Rossz hír jött a cégektől: berendezkedtek a forint további gyengülésére
A K&H nagyvállalati növekedési index az elmúlt másfél évre jellemző csökkenő trend következtében jelenleg 5 ponton áll. A cégek saját helyzetükben alig várnak változást az előző negyedévi kedvező várakozásokhoz képest, a makrogazdasági környezet megítélése azonban elérte második mélypontját az index történetében. Ennek hátterében az áll, hogy a cégek egyre inkább a forint további gyengülésére rendezkednek be.
Így hirdess okosan, hogy ne legyen belőle milliós bírság
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) mostantól milliós büntetéseket szab ki influencerekre, marketinggel kapcsolatos jogsértéseknél. A GVH szigorúbb fellépése miatt fontos tudni, milyen tartalmat kell kötelező jelleggel feltűntetni a véleményvezéreknek egy reklámozást szolgáló posztban, és hogyan kell a hirdetőknek leszerződni a véleményvezérekkel. A felelősség ugyanis egyaránt érinti az influncert és a reklámozót.
Nem rakhatsz tüzet polisztirol hasábokból
A polisztirol hőszigetelés éghetősége és tűzterjedésben betöltött szerepe körül – nem annyira a szakértők, mint a közösségi oldalak fotelharcosai között – újra meg újra fellángol a vita. A csörték során olyan komoly vádak hangzanak el, mint hogy a homlokzati hőszigetelésen keresztül felfut a tűz a falon, és az égés során még mérgező gázok is kerülnek a levegőbe. Tényleg ilyen veszélyes lenne a legszélesebb körben alkalmazott szigetelőanyag? Lássuk, mi az igazság!
Megvan, ki lett az Év Fiatal Vállalkozója 2019-ben
Zajdó Csaba, az Innonic Group és a Shoprenter tulajdonosa vehette át az idei Országos Fiatal Vállalkozói Díjat. A debreceni üzletember cégcsoportja által működtetett áruházakon keresztül realizálódik a teljes magyar internetes kereskedelem több mint 20 százaléka. Megoldásaikat több mint 65 ezer kereskedő használja világszerte.
A terjedő vírus felelős a téliszalámi árának emelkedéséért is
Az afrikai sertéspestis miatt elszálltak az alapanyagárak, aminek hatása már a fogyasztói árakban is megjelenik.
Új lehetőségek nyíltak meg a budapesti lakáspiac előtt – ez lesz a következő őrület?
Visszaszerezte történelmi presztízsét a budapesti belváros, hetven év után ismét itt a legdrágább egy négyzetméter, ezért a lakáspiacon felértékelődtek a tetőszinten lévő beépíthető „telkek”, a panorámás tetőterek.
A környezettudatos befektetők erre ráharapnak majd
Többek között a cukorbetegség visszaszorítása és a szeméthegyek ellen, valamint a tiszta energiáért, azaz egy fenntartható, zöldebb világért szállhatnak harcba a magyar megtakarítók.
Mit hoz a jövő a hazai autó- és lízingpiacon?
Az idén várható 10 százalékos növekedés után jövőre inkább 5 százalékos bővülés várható a magyar lízingpiacon a Magyar Lízingszövetség előrejelzése szerint.