Nyilvántartás a férfiakról - tovább erősödik a kínai állami kontroll

A "kínai hasfelmetsző Jackként" elhíresült sorozatgyilkos esetének felderítése adott muníciót a hatóságoknak ahhoz, hogy újabb lábbal támogassák meg az országban működő nemzeti szintű megfigyelőrendszert. Az állam szerint a kiépülő DNS-térképet csak a bűnözők ellen használnák fel, de a kritikusok visszaélésektől tartanak. A mintaadás hivatalosan önkéntes ugyan, de a megtagadása kemény retorziókat von maga után.

Egyre magasabb fokozatra kapcsol a lakosság állami ellenőrzése Kínában. A kiterjedt arcfelismerő kamerarendszer telepítése mellett az elmúlt néhány évben egy új, a nyugati világ számára eddig széles körben nem ismert eljárást vezettek be, mellyel kizárólag a férfipopuláció kontrollját célozzák. A kínai rendőrség 2017 vége óta vérmintákat gyűjt felnőtt férfiaktól és fiúktól egyaránt, hivta fel a figyelmet az ausztrál kormány által alapított, de függetlenül működő kutatóközpont, az Australian Strategic Policy Institute (ASPI) jelentése, melyet a New York Times dolgozott fel.

A vérmintákból felépített DNS-adatbázis felhasználásával a kínai hatóságok képesek lesznek adott férfiak teljes rokonságát lenyomozni. A rendőrség közlése szerint azért építik az adatbázist, hogy megkönnyítsék a bűnözők elfogását. Azt is hozzátették, hogy mindenki önként, kényszerítés nélkül ad nekik vérmintát. Ez utóbbit külföldi jogvédő csoportok erősen megkérdőjelezik, azzal érvelve, hogy egy totalitárius államban a polgároknak nincs valódi joga az adatszolgáltatás megtagadásához. Arra is felhívják a figyelmet, hogy egy ilyen adatbázis létrehozása sértheti a személyiségi jogokat, illetve a hatóságok nagyon könnyen vissza is élhetnek vele, például könnyebbé tehetik a disszidensek és aktivisták hozzátartozónak felkutatását, hogy aztán őket büntessék meg az állam számára nem kívánatos személyek cselekedeteiért.

A bűnös nem

Egyszerű oka van annak, hogy Kína csak a férfiaktól gyűjt mintát: a statisztikák szerint itt is a hímneműek követik el a bűncselekmények túlnyomó többségét. A program elindítója egy szörnyű belső-mongóliai eset volt, ahol a bűnelkövető utóbb a "kínai hasfelmetsző Jackként" vált ismertté. Itt a rendőrség közel három évtizedig vizsgált egy nemi erőszak- és gyilkosság-sorozatot, melynek 11 nő és lány esett áldozatául - köztük a legfiatalabb 8 éves volt. A nyomozás során a hatóságok 230 ezer ujjlenyomatot és 100 ezer DNS-mintát gyűjtöttek be, de munkájuk hosszú ideig nem járt eredménnyel. Aztán 2016-ban egy teljesen más, megvesztegetéses ügyben letartóztattak egy férfit, és a mintáit elemezve azt találták, hogy rokonságban áll egy olyan férfival, aki hátrahagyta saját DNS-mintáit egy 2005-ös nőgyilkosság helyszínén. Ez alapján már fel tudták kutatni a gyilkosság gyanúsítottját, aki elfogása után be is ismerte ezt a tettét - és a többit is. Ő volt a keresett sorozatgyilkos, Gao Cseng-jong, a kínai hasfelmetsző Jack. A férfit tavaly januárban végezték ki.

(Fotó: depositphotos.com)

Gao elfogása után az állami média azonnal hangosan követelni kezdte az országos DNS-adatbázis kiépítését. Hogy ez lehetséges, azt Honan tartomány mutatta meg Kínának, ahol 2014 és 2016 között a helyi férfilakosság 10 százalékától, 5,3 millió embertől már sikeresen begyűjtötték a mintákat. Ezen tapasztalatok alapján 2017 novemberében a Közbiztonsági Minisztérium (Ministry of Public Security) bemutatta a tervét a Kína teljes férfipopulációjára kiterjedő mintagyűjtésre.

A kínai államnak jelenleg 80 millió DNS-profil van a birtokában a pártsajtó szerint. Mintagyűjtések már korábban is folytak, de azok még célzottabban működtek: alapból bűncselekmények gyanúsítottaitól szedték be azokat, vagy olyanoktól, akik az állam szerint potenciálisan felforgató személyek lehettek, mint például migráns dolgozók csoportjai. A mintagyűjtésekből természetesen a világ egyik legmeghurcoltabb kisebbsége, az ujgurok sem maradhattak ki.

Az ausztrál kutatóközpont jelentése szerint most rendkívül agresszívan terjesztik ki a mintavételi modellt Kína egészére. Úgy becslik, az állam 35-70 millió férfi és fiú mintáját akarja begyűjteni, ami ugyan Kína férfi lakosságának csak 5-10 százalékát jelenti, de ennél nem is kell több ember ujját megszúrniuk, mert a rokoni szálak felfejtése útján már ennyi DNS-mintából is feltérképezhető az ország teljes férfipopulációja.

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo