Az amerikai szál
A programhoz a DNS-teszt készletek többségét hazai cégektől rendelik meg, de azok egy részét egy amerikai cég, a Thermo Fisher szállítja a hatóságoknak. A massachucettsi válallat az ausztrál kutatóközpont által megismert dokumentumok alapján legalább kilenc kínai tartomány rendőrségének adott el tesztcsomagokat. A Thermo Fisher aktívan tett azért, hogy megkapják a kínai megrendeléseket: külön kifejlesztettek egy olyan tesztcsomagot, ami kifejezetten a Közbiztonsági Minisztérium igényeinek felelt meg, ráadásul egy olyan, további csomagot is összeállítottak, ami a kínai kisebbségekre - ujgurokra, tibetiekre - volt finomhangolva.A Thermo Fisher más országokba is exportál DNS-teszt csomagokat, melyeket a helyi rendőrségek használnak bűnügyek felderítése során, és a cég a Times által idézett közleményében is arra hegyezi ki a mondandóját, hogy büszkén vállalnak szerepet a bűnözők megállításában, az emberkereskedelem felszámolásában. Emberjogi csoportok viszont éles kritikával illették őket, mondván, az ő tesztjeik Kínában a társadalmi kontroll eszközei, a cég ezért tavaly év végén úgy döntött, nem ad el több tesztkészletet Hszincsiang tartomány rendőrségének. Itt él a kínai ujgur kisebbség nagy része.
Óvatos duhajok
Kína népe jellemzően nem lázad az állami megfigyelés ellen - az állampolgárok ebben nőnek fel, megszokják, és amúgy is tudják, hogy az ellenállás kemény hatósági megtorlást von maga után. A DNS-gyűjtő országos program viszont szokatlan módon nyílt kritikákba ütközik, már a kínai parlamenten belül, mert nincs rá törvényi szabályozás, és a tisztviselők attól tartanak, hogy a nép ezt már nem nyelné le.A program ezidáig éppen ezért viszonylagos csendben folyt, a minták túlnyomó többségét vidéken gyűjtötték be, ahol az ausztrál tanulmány szerint a lakosok nem igazán látták át, miféle visszaélésekre lehet mindez alkalmas. Azt viszont mindenki felfogta, hogy ugyan lehet, hogy a hivatalos verzió szerint önkéntes a program, de ha valaki megtagadja a mintaadást, akkor jön a büntetés.
Egy a cikk által idézett informatikusnak, Dzsiang Haolinnak például azt mondták a rendőrök, hogy ha nem ad nekik vérmintát, akkor "fekete háztartásként" listázzák az otthonát, ez pedig azzal jár, hogy megtagadják a családjától nem csak az utazás, de a kórházi ellátás lehetőségét is.