Cégblog


Végelszámolási hullám söpört végig a hazai cégvilágban

Végelszámolási hullám söpört végig a hazai cégvilágban 

Az előző évekhez hasonlóan 2022 januárjában is tömegesen döntöttek vállalkozók cégük megszüntetése mellett.
Komoly dilemmákkal néznek szembe a hazai családi borászatok

Komoly dilemmákkal néznek szembe a hazai családi borászatok 

Szétválaszthatatlanul összefonódik a család és a vállalkozás dimenziója a hazai családi borászatok esetében – derül ki a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) legfrissebb kutatásából. Ez a jelenség jelenthet előnyt és hátrányt is a működésben, de mindenképp dilemmák, kihívások elé állítják a tulajdonosokat. A családi borászatok a családi vállalkozások egy igen izgalmas és sajátos típusát képviselik – gondolkodásmódjukat, céljaikat és működésüket pedig a kutatás révén közelebbről is megismerhetjük.
A válság kezdete óta nem történt ilyen Németországban

A válság kezdete óta nem történt ilyen Németországban 

Németországban a 2020-as válságévi szünet után tavaly ismét nőtt a cégalapítások száma, és még a válság előtti szintet is meghaladta a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis hétfői jelentése alapján. Az újonnan bejegyzett nagyobb vállalkozások száma növekedett, a kisvállalkozásoké viszont csökkent.
Autógumik minden évszaknak megfelelően – a négyévszakos gumiabroncs előnye!

Autógumik minden évszaknak megfelelően – a négyévszakos gumiabroncs előnye! 

A négyévszakos autógumi az 1970-es évek végén jelent meg, válaszul az autóvezetők szezonális gumiabroncs-problémáira. Az autósoknak a havas és jeges területeken minden évben váltaniuk kellett a nyári vagy „normál” abroncsok és a téli garnitúrák között, ami nagyszerűnek tűnt az abroncskereskedők számára, de bosszúságot okozott mindenki másnak. A Goodyear Tiempo autógumi volt az első egész szezonos modell a piacon, és később a gyártó ígéretet tett rá, hogy megszűnhet az évi kétszeri gumicsere.
Újra fényesen ragyog a Mercedes csillaga

Újra fényesen ragyog a Mercedes csillaga 

A vártnál jobb üzleti eredményeket ért el 2021-ben a Mercedes-Benz csoport a német járműgyártó társaság a közölt előzetes adatai szerint.
Nemcsak szép, de meg is éri – jó döntés kertet építtetni!

Nemcsak szép, de meg is éri – jó döntés kertet építtetni! 

Az elmúlt években folyamatosan és helyenként drasztikusan növekedtek az ingatlanpiaci árak Magyarországon. Azonban nem csak az ingatlanok értéke, de vele „kéz a kézben” az újraelőállítás költsége is jelentősen megnőtt, köszönhetően mind az építőanyag árak, mind a bérek változásának, erőteljes emelkedésének. Az építőanyagok áremelkedését a kereslet jelentős növekedése, és ezzel együtt egyes alapanyagok pandémiával is összefüggő hiánya (is) hajtotta. A kereslet növekedésére pedig Európa szerte katalizátorként hatott, hogy a koronavírus járvány miatt „otthonukban ragadt” emberek tömegesen fogtak bele a házaik, kertjeik csinosítgatásába, felújításába, ezzel is hozzájárulva az ingatlanjuk értékének növekedéséhez.
Új és különleges befektetési lehetőség a Budapesti Értéktőzsdén

Új és különleges befektetési lehetőség a Budapesti Értéktőzsdén 

Ünnepélyes kereskedésindító csengetés jelezte a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az ÉPDUFERR tőzsdére lépését. A társaság tőzsdei bevezetését céltudatos építkezés előzte meg, amelynek során a BÉT számos, a tőzsdei megjelenést, valamint a nyilvános működést segítő szolgáltatását igénybe vették.
Gigapénzt kapott a 93 éves Gyuri bácsi az államtól üzemet építeni

Gigapénzt kapott a 93 éves Gyuri bácsi az államtól üzemet építeni 

Ki ne hallott volna Gyuri bácsiról, a bükki füvesemberről, aki most 276 millió forint állami támogatást kapott üzemépítésre. Ez valószínűleg magyar Guinness rekord, hiszen tudomásunk szerint 93 évesen ekkora állami pénzt még soha nem kapott családi vállalkozó tevékenysége fejlesztésére.
Mire elég az átlagkereset, ha lakást szeretnénk? Kiszámolták

Mire elég az átlagkereset, ha lakást szeretnénk? Kiszámolták 

A fővárosban egy panelt, míg vidéken akár tégla lakást is vásárolhat az az egyedülálló, aki nettó 320 800 forintos átlagkeresetéhez igazított hitelt vesz fel ingatlanvásárláshoz - ismertette kalkulációját a Duna House csütörtökön az MTI-vel.
Kiszórt GVH-bírságok: mire számíthatnak a cégek idén?

Kiszórt GVH-bírságok: mire számíthatnak a cégek idén? 

2021-ben rekordösszegű bírságot rótt ki a GVH.

Pszichológia a Tinder Swindler mögött – és a munkahelyi lélektan 

A pszichológia tudománya beférkőzik a mindennapjainkba, akár tudatosan, akár tudattalanul. A Netflix toplistáját éppen egy olyan dokumentumfilm vezeti, mely azt mutatja be, hogy egy csaló hogyan tudja nők tucatjait (százait?) megvezetni, kiénelkelni belőlük dollármilliókat, melyet önként és dalolva utalnak át a számlájára.

Szokatlan dolog történt: olcsóbb lett az alkohol 

Átlagosan olcsóbban juthatunk hozzá az alkoholos italokhoz, mint egy évvel korábban, ez derül ki az italkereso.hu által készített statisztikából, amihez több mint 1100 alkoholt és 215 online italboltot vizsgáltak meg. 

Hol jó dolgozni? Ezeken a munkahelyeken 

Sokat számít a dolgozók elkötelezettsége.

7 női ruha típus, ami nem hiányozhat a gardróbból 

Hogy miért is fontosak a női egyberuhák? Nevezzünk meg egy olyan személyt, akinek nincs legalább egy a szekrényében! Pontosan. A ruhák elengedhetetlenek a legtöbb nő gardróbjában, mert bármilyen alkalomra használhatóak.

Mit érdemes tudni a vízhatlan ágyvédők, matracok és lepedők kapcsán? 

Kevés nehezebb feladat van az életben, mint egy szerettünk súlyos betegsége. Amennyiben megtörténik a baj, érdemes minél alaposabban tájékozódni és minél felkészültebbnek lenni az ápolás feladataival kapcsolatban és érdemes az ahhoz szükséges eszközöket is megismerni.

Történelmi rekordot ért el az építőipar 

7500 új társas vállalkozás bejegyzésével zárta a 2021-es évet az építőipar, ezzel minden idők legerősebb cégalapítási éve lett az elmúlt év a szektorban, vannak azonban óvatosságra intő jelek is.

Büntetést kapott a Duna House 

Elkéstek egy jelentéssel.

Egyre durvább a munkaerőhiány ebben a szektorban 

A járványhelyzet hatása számos más ágazatban visszaszorulni látszik, azonban a munkaerőhiány még mindig aktuális probléma. A koronavírus erőteljes hatással volt a munkaerőpiacra minden szektorban, a logisztikában is. A logisztikai dolgozóknál egyre magasabb a munkaerőhiány, egyre több raktári dolgozót keresnek. Járványtól függetlenül mindemellett még szigorúbb biztonsági intézkedéseket kezdenek bevezetni a cégek. A QLM kitekintése.

Miért fontos a biciklizés gyermekkorban? 

A gyerekek többsége, miután megtanult járni, elkezd érdeklődni a különböző járgányok iránt. Ne sajnálja a nyuszimotoron szétnyűtt cipőorrot, inkább szerezzen be cipővédőt! Nem csak a csemete öröme miatt, hanem azért is, mert a motorokat felváltja majd a futóka, aztán a kisbicikli!

Túl a nehezén? Ezek a cégek lehetnek most a legnagyobb nyertesek 

Rekord mértékű, 11 százalékos átlagos árbevétel emelkedésre számítanak a mikro-, kis- és középvállalkozások idén, derül ki a K&H kkv bizalmi index legfrissebb eredményeiből. A legnagyobb növekedésre méret tekintetében a mikrocégek, szektor szerinti bontásban pedig az iparban és az építőiparban számítanak. A magas infláció miatt azonban reálértéken szerényebb lehet a bővülés. Az emelkedő alapanyagárak és bérköltségek a mérsékeltebb profitvárakozásokban is tükröződnek.

Zöld lakáshitel, amely nemcsak a környezetnek előnyös 

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elkötelezett a fenntarthatósági célkitűzések mellett, amelyeket több eszközzel is támogat. A zöld finanszírozás ösztönzésének aktuális lépéseként a Növekedési Hitelprogram (NHP) keretében a jegybank 2021-ben új konstrukciót vezetett be: az NHP Zöld Otthon Program az energiahatékony újlakások piacán hódít.

Megrohamozták a magyarok a webáruházakat 

Az uniós tagállamok közül a második legnagyobb mértékben nőtt az internetet vásárlásra is használók aránya Magyarországon az elmúlt öt évben. 

Belehúztak a magyar kisvállalkozások 

Jóval gyorsabban nőtt a magyar cégek termelékenysége az európai uniós átlagnál.

Hogyan változott meg az életünk az év eleje óta? 

Az év elején több olyan jogszabályváltozás lépett hatályba, ami a mindennapi életünket és az általános ügyintézéseket is érinti. Az ingó vagy digitális áruk vásárlása esetén például 6 hónapról egy évre nőtt a kellékszavatosság időtartama. Módosult továbbá a lakhely és a tartózkodási hely fogalma, és a videóügyintézésnek köszönhetően hamarosan már a kormányhivatalokba sem kell személyesen bemennünk. A távmunkáról szóló ideiglenes szabályok, igaz nem januártól, a veszélyhelyzet megszűnésével törvény szintű szabályozásban rögzülnek - mutat rá az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás.

Mi a különbség egy PPC ügynökség és egy szabadúszó marketinges között? 

Minden cég életében eljön az a pont, amikor már lehet, hogy nem bírja egyedül a marketing feladatok kitalálását, elvégzését vagy pedig gyors, kézzelfogható változásokra van szüksége. Ekkor érdemes elgondolkodni azon, hogy mit érdemes ügynökségre bízni, hol nem értük el az eredményeket, mire költhetünk.

A K&H után újabb felhasználókat vettek célba a kiberbűnözők 

Több napnyi intenzív támadókampány után a K&H ügyfelei mellett már a LinkedIn felhasználóinak is nagyon körültekintőnek kell lenniük, ugyanis az elmúlt órákban a kiberbűnözők tömegével küldtek ki olyan adathalász leveleket, amiben a platform felhasználóit próbálják rávenni a kattintásra.

8 trend, amivel a magyar cégek is hasíthatnak 

Azt régóta tudjuk, hogy sikeres vállalkozás ma már nem létezhet hatékony online jelenlét nélkül, de a világjárvány hazánkban is példátlan e-commerce robbanást hozott magával: 2021 első félévében 30 százalékos bővülés mellett bruttó 494 milliárd forintos belföldi forgalmat bonyolított a magyar online kiskereskedelmi piac. A képlet tehát egyszerű, de korántsem olyan könnyű kitalálni, mire harapnak a vásárlók az egymással versengő webáruházak zajában, miközben a körülöttünk lévő világ minden eddiginél gyorsabban változik. A Markestic összeszedte a nyolc legfontosabb trendet, melyre mindenképpen érdemes odafigyelnie a hosszú távra tervező kereskedelmi vállalkozásoknak.

Drasztikusan kevesebbet repülünk üzleti célból a járvány hatására 

A koronavírus-járvány megjelenése előtt üzleti utakon gyakran résztvevők egy része már csak alkalmanként repül, az alkalmi utazások gyakorisága pedig a felére csökkent a COVID-19 miatt – mutatják egy friss felmérés adatai. Mindebben az utazásra szánt költségvetés csökkentése a legfőbb ok, de vannak olyanok is, akik a helyzetre hivatkozva nem repülnek. Leginkább a férfiak szálltak és szállnak repülőre munka miatt, korosztályokat tekintve pedig a negyvenesek viszik a prímet. Míg a koronavírusjárvány kitörése előtt egyértelműen a diplomások repültek a legtöbbet üzleti célból, addig most ugyanolyan arányban utaznak így külföldre, mint a szakképesített munkaerő.

Nemzetközi piacra tör egy mesterséges gyémánttal készülő magyar ékszermárka 

Az Artidia márka tervezése 3 éve kezdődött, idén bemutatják a szomszédos országokban, és el szeretnék érni, hogy egész Európában kapható legyen.

2 ezer benzinkutat ellenőriztek - hányan nem tartották be a hatósági árat? 

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) november 15-től több mint kétezer töltőállomást ellenőrzött, a pénzügyőrök eddig mindössze 12 esetben állapították meg a hatósági ár megsértését.

Itt a megoldás a céges humán költségek csökkentésére 

Ismét megjelent a 2021-2027-es pályázati ciklus első bértámogatásos képzési pályázata, amelyre február 15-től lehet benyújtani a kérelmeket. A jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben nehéz megfelelően képzett munkaerőt találni. Így kiemelten fontos, hogy a felhívás kedvező módosításainak köszönhetően egyedülálló lehetőséghez jutnak a cégek munkavállalóik képzésére – véli Zsuffa Ákos a Learning Innovation Kft ügyvezetője, a Felnőttképzők Szövetségének elnöke.

Milyen transzferárazási feladatok várnak a cégekre? 

A kapcsolt felek közötti ármeghatározás, azaz a transzferárazás már eleve magában rejti a káros nemzetközi jövedelemoptimalizálás veszélyét, de a kísértést ennek kihasználására a COVID tovább erősíti. „Hiszen bizonyos ágazatokban számottevően csökkent a jövedelmezőség, és ennek helyes megosztása a szokásos piaci ár elve alapján még fontosabbá, ugyanakkor még nehezebbé vált, és helyességét is szigorúbban vizsgálhatják a hatóságok.” – hangsúlyozza Fotiadi Ágnes, a LeitnerLeitner Transzferárazási Üzletágának vezetője, korábban a NAV  Transzferár Főosztályának vezetője. – „Ezért a vállalkozásoknak is jobban kell figyelniük a transzferárazás adózási kockázatainak feltárására!”

Milyen a tökéletes babaágynemű szett? 

A babád ideje nagy részét pihenéssel, alvással tölti az első pár hétben. A kórházban történteket ugyanis alaposan ki kell pihennie, és meg kell szoknia ezt az “új világot”. Ilyenkor még nagyon érzékeny a külső hatásokra. Ezt mindenképp szem előtt kell tartanod, amikor babatextilt vásárolsz.

Még többen használhatják a Magyar Termék védjegyeket 

Országszerte 17 szociális szövetkezet kínálhatja 120 féle portékáját Magyar Termék vagy Hazai Termék védjeggyel, ugyanennyi különböző árucikk vár arra, hogy hazai és ellenőrzött eredetét igazolják - jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.

Toboroz az ALDI – 100 állásuk van 

A vállalat eddig áruházaknál tartott nyílt napokat, most viszont toborzó eseményt tart a fővárosban, amelyen bármely álláskereső részt vehet.

Ne dőlj be minden olajnak! 

Nem minden olaj ér aranyat!

Ezúttal tényleg lőttek a holdingtársaságoknak? 

Az Európai Unió már régóta a célkeresztjében tartja a holdingtársaságat és az egyéb, ún. „postafiók társaságokat”, amelyek valós gazdasági jelenlét nélkül főként passzív jövedelmeket szednek be. Az Európai Bizottság december 22-én, egyfajta karácsonyi ajándékként közzétett irányelv-tervezete ezt a folyamatot teljesítheti be. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda ismerteti az új szabályozást.

Kongatják a vészharangot a gazdák 

Súlyos következményekkel járhat az uniós élelmiszertermelésre, a gazdaságokra és a vidékre nézve az Európai Bizottság „Termőföldtől az asztalig” (F2F) stratégiája. Sok gazdát tönkretennének, az élelmiszerek drágulnának – az üvegházhatásúgáz-kibocsátás pedig nem csökkenne érdemben. Máig nem készült kumulatív hatástanulmány a stratégia bevezetésének várható hatásairól – ezt újabb és újabb szervezetek kérik számon a Bizottságon.

Nevet váltott a LogMeIn 

A neve mostantól GoTo.

MENTOR: gazdasági reality a kkv-nak a 94.2 Trend FM-en 

MENTOR című rádióműsorával segíti stratégiai terveik újrahangolásában a kis- és középvállalkozásokat a Trend FM. A magyar rádiózás történetében egyedülálló formátumú gazdasági reality 2022. április 5-én már a kilencedik évaddal jelentkezik. Még a stabil háttérrel rendelkező cégeket is váratlan kihívások elé állították az elmúlt évek. Most különösen fontosak az olyan hívószavak, mint a vállalati stratégia, üzleti tervezés, kockázatmenedzsment, kríziskommunikáció, tudásfejlesztés vagy épp a márkaépítés. Hatékony megoldásokat kínál ebben az évben is MENTOR című műsorával a Trend FM.

Válasz kiváló ár-érték aránnyal rendelkező okosotthon termékcsaládot 

Egy okosotthon kialakításának mindenképpen egy előre megfontolt koncepció mentén érdemes nekiállni. Annak érdekében, hogy élhessünk egy okosotthon legnagyobb előnyével, a bővíthetőséggel, át kell gondolnunk azokat a szempontokat, amik mentén kialakítjuk az alaprendszerünket.

Már nem félnek a magyarok attól, hogy kirúgják őket? 

A másfél évvel ezelőtti tavaszi-nyári időszak mélypontjához képest már érezhetően kevésbé aggódnak a hazai munkavállalók a mostani állásuk esetleges elvesztése miatt - derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából.

Tovább folytatódik egy program - akár 150 millió forintot is szerezhetnek a cégek 

15 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik a munkahelyi képzéseket ösztönző támogatási program, amelynek második szakaszában az ötvennél kevesebb főt foglalkoztató hazai mikro- és kisvállalkozások 70  százalékos támogatást igényelhetnek dolgozóik vállalati képzéséhez.

Bruttó 374 ezer forint lesz egy tescós bér 

Sikeresen megállapodott a 2022/23-as üzleti évet érintő bérfejlesztésről a Tesco-Global Áruházak Zrt. és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ), valamint az Egyenlő.hu – a modern szakszervezet.

Miért hasznos a Pályázatfigyelő? 

A 2027-ig tartó időszakban soha nem látott mértékű forrás kerül kiírásra. Nem érdemes lemaradni róla! Mindenképpen célszerű naprakészen nyomon követni a lehetőségeket. Ebben nyújt segítséget a Pályázatfigyelő funkció.

Mennyire éri meg most egy céges autó? 

A vállalatok és a munkavállalók körében továbbra is népszerű cafeteria elem a cégautó, amelyet a legtöbb esetben a dolgozók magáncélra is használhatnak. Mivel gyártói oldalról a pandémia okozta alkatrészhiány miatt továbbra is áremelkedés várható az autópiacon, a vállalati autó mint munkáltatói juttatás még inkább felértékelődik a dolgozók körében. Ráadásul a munkaadói járulékokkal összevetve a cégautót terhelő adók és költségek is kedvezőbbek lehetnek, így vállalati oldalról is jobban megérheti autóval „kiváltani” a fizetésemelést. A cégautó nyújtotta legfontosabb előnyöket a Mercarius Flottakezelő szakértői gyűjtötték össze.

Sok vállalkozás nem tudja, pedig ezzel tízmilliós pluszhoz is juthatnának 

A kutatás-fejlesztésnek minősített projektek tulajdonosai nem csak pályázati forrásra jogosultak, de a vállalatok adókedvezményt is igénybe vehetnek utánuk. Az immár 10 éve kérhető minősítés akár tízmilliós plusz bevételt is jelenthet, mégis még mindig sok olyan vállalkozás van Magyarországon, amely nem is tudja, hogy kutatás-fejlesztési tevékenységet folytat – ezzel pedig jelentős kedvezményektől esik el. A minősítési rendszer elindítását ünneplő 10. évforduló apropóján erre hívja fel az innovációt folytató vállalkozások figyelmét a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH).

Ruanda - egy afrikai ország, amely Szingapúr mintáját követi 

Ruanda elsőre sokak számára szinte teljesen ismeretlen lehet, valamint elhelyezkedését tekintve talán nem is legbiztonságosabb országok közé sorolnánk. Ruanda azonban Szingapúr mintáját követve Afrika legfejlettebb országa lenne.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?

Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?  

Az utódlástervezés olyan hosszú távú, stratégiai befektetés, amely mind a nagy-, mind a középvállalkozásokat megvédi az elkerülhetetlen jövőbeli fennakadásoktól.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Pörög a használtautó-piac, ezeket márkákat imádják a magyarok

Pörög a használtautó-piac, ezeket márkákat imádják a magyarok 

Augusztusban 73 ezer személygépkocsi cserélt gazdát, 3,5 százalékkal több, mint egy évvel korábban.

Pénzszerzés

Gigantikus tőkealap indul hazai vállalkozások erősítésére

Gigantikus tőkealap indul hazai vállalkozások erősítésére 

Az Európai Beruházási Alap és a Nemzeti Tőkeholding új, 40 millió euró keretösszegű tőkebefektetési alapot hoz létre.

Adózás

Ügyesen titkolta egy vállalkozás a fekete bevételt, a NAV-osoknál mégis lebukott

Ügyesen titkolta egy vállalkozás a fekete bevételt, a NAV-osoknál mégis lebukott  

Bonyolult nyilvántartást vezetett legális és illegális jövedelmeiről az a vállalkozás, amelynél a NAV ellenőrei próbavásárlást tartottak.

Gazdaság

Hova költöznek a magyarok?

Hova költöznek a magyarok?  

A belföldi vándorlás középpontjában továbbra is a főváros és annak környéke áll.

Infokom

 Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál

Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál  

Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo