Követelmények és szabványok
Bár a cél általában ugyanaz – garantáltan biztonságos termékek előállítása – Magyarországon is számos élelmiszerbiztonsági szabvánnyal, illetve követelmény-rendszerrel találkozhatunk.
Míg korábban az egyes kereskedelmi láncok saját követelmény-rendszereket dolgoztak ki, ma már ezek szerepét egyre inkább az első nemzetközi élelmiszerbiztonsági szabvány veszi át, az ISO 22000.
Az ISO 22000 magában foglalja a korábban széles körben elterjedt HACCP rendszer alapelveit (a mozaikszó a Hazard Analysis and Critical Control Points kifejezést rövidíti, mely magyarul ezt jelenti: Veszélyelemzés és kritikus ellenőrzőpontok). Óriási előnye emellett, hogy integrálható a többi ISO irányítási rendszer (pl. ISO 9001, ISO 14001) követelményeivel is.
Ez a szabvány nem definiálja részletesen, hogy egy-egy termék gyártásához pontosan milyen ruhára van szükség – inkább általános iránymutatásokat ad, például, hogy védjen a hajszálak vagy izzadtság termékbe kerülése ellen.
Az ISO 22000 ugyanakkor kiterjed a ruhák állapotára és tárolására is: kimondja, hogy csak a tiszta, jó állapotú, a dolgozók otthoni ruháitól elkülönítve tárolt viselet elfogadható.
Ahány szakterület, annyi speciális igény
Húsipar - hentesek
Legjellegzetesebb öltözetük a fehér kötény, ami például egyszer használatos, textil, vastag műanyag, vagy akár acélkarikás és acéllemezes lánckötény is lehet.
Felszerelésükhöz tartoznak továbbá haj-, fej- és karvédők, melyet hideg munkakörülmények esetén bélelt mellény, bélelt kabát, vízhatlan nadrág és bakancs is kiegészít. Fontos hogy munkaruhájuk vágásbiztos, kényelmes és rétegesen viselhető legyen.
Italgyártás
Az italiparban dolgozók – legyen szó akár sörfőzdékről, bárokról vagy raktároktól - aktív álló munkát végeznek, így számukra elengedhetetlen, hogy ruházatuk nem csak minőségi, rétegezhető, de vízlepergető is legyen.
Tejipar
A tejiparban kiemelt szerepet játszik a higiénia, emellett gyakori, hogy a dolgozók hűtött környezetben kell, hogy dolgozzanak. Így rétegezhető és lehetőleg vízálló darabokat érdemes választanunk, melyek az összes kereskedelmi partnerünk szabályozását maximálisan figyelembe veszik.
Pék és cukrászipar
A pékek munkaruhája nagy megpróbáltatásnak van kitéve: tésztagyúrás közben por állagú alapanyagokkal dolgoznak, a sütés során pedig könnyen megsérülhet vagy piszkos lehet az öltözékük.
A lentiek miatt a pékeknél különösen fontos a minőségi munkaruha. Elengedhetetlen kellékük a sapka, a kötény és a megfelelő ing vagy kabát.
A bérlés segít, hogy mindenben megfeleljünk
A megfelelő mennyiségű, tisztaságú, illetve állapotú munkaruha folyamatos biztosítása sok odafigyelést igényel – miközben a tényleges élelmiszer gyártása is millió megoldandó feladatot jelent minden nap.
Már csak ezért is érdemes komplex bérlési megoldásban gondolkodni, ami a munkaruha beszerzésétől, mosásától, karbantartásától kezdve egészen a cseréig, tárolásig és a végső leselejtezésig minden terhet levesz a vállalkozásról.
Az élelmiszeripari munkaruha bérlés további előnye, hogy nincs szükség induló beruházásra, emellett a munkaerő-változáshoz is rugalmasan tudunk alkalmazkodni, nem kell saját készleteket raktározni arra az esetre, ha újabb kollégák jönnek.