A scrum módszer jellemzői
A scrum módszerrel kapcsolatos tudásanyag többnyire elméleti alapokra épül, az agilis szemléletmód azonban a gyakorlati megvalósítással kapcsolatban is kulcsot ad a területen dolgozók kezébe. Ha szeretnénk elsajátítani ezt, akkor nézzük meg a Szinergia Kft. kínálatában szereplő agilis képzést!
Az agilis szemlélet 12 alaptézisre épül, ezzel szemben a scrum egy jóval szűkebb keretrendszer. Megmutatja, milyen elvek mentén milyen ceremóniák megtartása szükséges, milyen dokumentumokra van szükség, és milyen szerepköröket kell betölteni. Ezekhez csupán keretet ad, az eszközök használatát illetően pedig teljes a szabadság. Így dinamikusan változó környezetben is jól alkalmazható, hiszen egy komplex problémákat feltáró és megoldó módszerről van szó.
Szereplők és ceremóniák
A módszer megvalósításához 3 főszereplő szükséges: a product owner, a scrum master és természetesen a csapat. A product owner felel a megbízó igényeinek feltárásáért, az ehhez kapcsolódó követelmények megfogalmazásáért és a megvalósításért is. Szem előtt kell tartania a projekt vízióját, ezzel együtt pedig a célját is. Ő tulajdonképpen összekötő kapocsként funkcionál a megbízó és a csapat között.
A scrum master feladata a csapat összehangolt munkájának biztosítása. Ő ülteti át a gyakorlatba a menedzsmentet, motiválja és irányítja a csapatot. Emellett bizonyos fokú domain tudással is rendelkeznie kell a technikai akadályok elhárítása érdekében. Fontos feladata a csapat működésének megfigyelése, az ehhez szükséges környezet biztosítása. Kiemelkedő soft skillekkel kell, hogy rendelkezzen a konfliktuskezeléssel és a motiválással kapcsolatban.
A csapat tagjai között nincsen hierarchia, mindenki a saját munkájáért felel, és önmaga határozza meg, mely scripteket képes vállalni, illetve teljesíteni. A csapatnak így tulajdonképpen egyfajta önjáró szervezetként kell működnie. A scrum módszertan bizonyos ceremóniákat is meghatároz a gördülékeny munka érdekében. Ezek a script, a daily standup, a sprint tervezés és a retrospektív.
A scrum előnyei
A scrum módszer olyan rendszerben működik jól, amelyben az előre tervezés nem valósulhat meg. Fontos tehát, hogy minden esetben a megfelelő környezetbe kerüljön implementálásra. Elméleti alapjai megtanulhatók az úgynevezett Scrum Guide-ből. Az agilis módszer azonban a gyakorlati tudnivalókra és a soft skillek elsajátítására is nagy hangsúlyt fordít.