Info & tech cikkek


Veszély leselkedik az ipari létesítményekre

Veszély leselkedik az ipari létesítményekre 

A cégek negyede tapasztalt számítástechnikai támadást az elmúlt időszakban a Kaspersky Lab által készített IT Biztonsági Kockázatok Felmérése szerint. Tavaly a legnagyobb fenyegetést az ipari szervezetek számára a célzott támadások jelentették. Ahhoz, hogy a vállalkozások növelni tudják informatikai biztonságukat, a Kaspersky Lab azt javasolja, hogy derítsék ki rendszereik sérülékeny pontjait.
Nagy pénz, nagy botrány – az Intel (le)bukása

Nagy pénz, nagy botrány – az Intel (le)bukása 

A félvezetőgyártás példátlanul súlyos botránya ráirányítja a figyelmet e kulcsiparág jövőjére. Mi lesz az Intellel és társaival? Miért, hogyan tűnt el a félvezetőgyártás Európából, miért vezetnek az amerikaiak – és versengenek velük egyre sikeresebben az ázsiaiak?
Új kriptovalutával nyomnák víz alá a bitcoint

Új kriptovalutával nyomnák víz alá a bitcoint 

Mind Venezuela, mind Oroszország elítéli a bitcoin forgalmazását, és saját virtuális fizetőeszköz bevezetését tervezik, hogy segítségével kikerülhessék az országuk elleni büntető rendszabályokat.
Nem győzi a Tesla a gyártást

Nem győzi a Tesla a gyártást 

Várat magára az áttörés a Teslánál, az amerikai elektromos autógyártónál: elérhető árú új modelljéből nem tudnak eleget készíteni, hiába építettek saját, óriási akkugyárat.
Nagyágyúk az önvezető-iparban

Nagyágyúk az önvezető-iparban 

Amerikai szoftverrel futnak majd a Volkswagen és a Hyundai  önműködő villanyautói. A nagy autógyártók lázasan dolgoznak ugyan a jövő kocsijain, de a szükséges elektronikához csak Amerikában találnak partnert.
Óriás OLED-del nyit a Las Vegas-i vásár

Óriás OLED-del nyit a Las Vegas-i vásár 

A jövő héten, január 9-én Las Vegasban nyíló elektronikai vásár egyik sztárja lesz a világ legnagyobb OLED tv-készüléke - 88 collos, azaz 232 centi átmérőjű képernyővel.
A traktorost is kiszorítja a robot

A traktorost is kiszorítja a robot 

ut, hogy a Az 1900-as évek hangos, füstös traktorait és roppant teljesítményű munkagépeit a XXI. században önálló feladatvégzésre alkalmas okoseszközök váltják fel. A szántóföldeket elözönlő, alternatív hajtású gépekhez, robotokhoz már kezelők sem szükségesek. Az ember felügyelővé, sőt menedzserré lép elő, és anélkül termel egyre több és jobb minőségű már megművelt terület közelébe menne. 
Az új technológiák a munkaerőpiacot is felforgatják

Az új technológiák a munkaerőpiacot is felforgatják 

Az új technológiák rohamos terjedése jelentősen megváltoztatja a cégek munkavállalókkal kapcsolatos elvárásait az európai középvállalatok nagy részénél. A munkáltatók az egyébként is szűkös munkaerőpiacon azzal szembesülnek, hogy a jelöltek képzettsége és képességei a kívánatoshoz képest hiányosak, ahogy ezt az EBA friss felmérése mutatja.
Észrevétlenül segítjük a kriptobányászokat

Észrevétlenül segítjük a kriptobányászokat 

A jövőben a kiberfenyegetettségek között előkelő kerülhet a cryptojacking. A weboldal alapú pénzbányászás jó lehetőség a hackereknek, mert egy lépés kihagyásával (nem kell megfertőzni a látogatókat) még észrevehetetlenebbül kereshetnek pénzt.
A téli olimpián az 5G is starthoz áll

A téli olimpián az 5G is starthoz áll 

Tavaly a vezető nélküli járművek, a mesterséges intelligencia, a big data és a kriptovaluták dominálták a technológiai híradásokat. A Telenor Research kutatói és technológiai elemzői szerint e sokat emlegetett megoldások egy része idén kereskedelmi forgalomban is elérhető lesz. Íme a 2018-as év legmeghatározóbb fogyasztói trendjeinek listája.

Ilyen lesz a holnap internete 

Előrejelzéseket megfogalmazni sosem volt egyszerű, ezért mindig óvatosnak kell lennünk velük. Legalábbis azokkal, amelyek minden hibát, problémát vagy próbálkozást egy bekövetkezőben lévő digitális Pearl Harbor jeleként értelmeznek. Emiatt a Sophosnál úgy döntöttek, hogy a „holnap internete” dolgot szó szerint értelmezik, és megkérdezik több szakértőjüket, hogy mi az, amire az idejük és energiájuk egy részét a következő hat hónapban tervezik felhasználni. Íme, a „harcvonalból” származó előrejelzések. 

GDPR: téged is érint 

A GDPR az EU adatvédelmi rendelete, amely 2018. május 25-től jelentősen megváltoztatja az adatkezelési szabályokat Magyarországon is. Az új rendelet egységes adatkezelési szabályozást határoz meg az unió területére.

A gomb már a múlt - a jövő a hang- és testbeszéd 

A fogyasztók szerint az eszközöket rövidesen hanglejtésünkkel, arckifejezésekkel és testbeszéddel fogjuk irányítani. A kiterjesztett és virtuális valóságot (AR/VR) felhasználók több mint fele úgy gondolja, hogy a mesterséges intelligenciának köszönhetően a hirdetések már megkülönböztethetetlenek lesznek a tényleges termékektől.

Már nem csak térkép a táj 

Légi utasként hamarosan nem csak repülőnk térképes útját követhetjük nyomon a képernyőn, hanem tájékoztatást kaphatunk a célállomásról, az ottani látnivalókról, a szálláslehetőségekről – vagy éppen a gép alá-fölé szerelt kamera révén láthatjuk a világot.

Csak a kutya közben meg ne lógjon... 

Novembertől az Amazon, az óriás internetes áruház küldeményeit 37 amerikai nagyvárosban üres lakásba is kiszállíthatják: a kézbesítő feloldja az elektronikus zárat, miközben mozgását, tevékenységét videokamera rögzíti.

Az „okos” autópályán táblák sem lesznek 

Nagy-Britannia üvegszálas tájékoztatási rendszert épít ki autópályáin, amely feleslegessé teszi a táblákat, szöveges jelzéseket, mert adatait közvetlenül veszik a korszerű autók.

Már teraflopban számoljuk a teljesítményt 

Előrendelhető az Apple iMac Pro asztali számítógépe 5000-től 15 000 dollárig terjedő áron. Ehhez képest a Nvidia grafikus kártyájához, amely a cég szerint a leggyorsabb a világon, már 3000 dollárért hozzájuthatunk...

Egy éve még nem gondoltuk volna... 

2017 nem kevés újdonságot hozott a számítástechnika alkalmazásának területein, nem egy esetben megalapozva a következő évtized fejlődését. Trump elnökkel megjelent a fake news, a hamis hírek gyártásának, terjesztésének ipara, és hódít az elektronikus pénz, a bitcoin, amely ugyan buboréknak is bizonyulhat, de vannak már utódai.

Ne várjanak, innováljanak! 

A felhívás abból az alkalomból hangzott el, hogy az EU újabb 4 műholdat bocsátott fel, és ezzel már 22 Galileo műhold „dolgozik” a világűrben. „A Galileo javítja az uniós polgárok életminőségét: hatékonyabb és pontosabb navigációt tesz lehetővé az okostelefonok használata során, és elősegíti, hogy a segélyhívó szolgálatok a korábbinál sokkal gyorsabban ki tudjanak érkezni a baleseti helyszínekre” – mondta a vállalkozás- és kkv-politikáért felelős biztos.

Kamera követi az önvezetőre bízott sofőr reakcióit 

Az önjáró autók egyik nagy kérdése: hogyan reagálnak a bennük ülők, ha már nem ők vezetik a kocsit, hanem láthatatlan érzékelők, számítógépes csipek kormányoznak, fékeznek, kerülik ki az akadályokat?

Hatékonyság a zűrzavarban: megmutatjuk, hogyan gazdálkodj az időddel 

Zajos, zaklatott és felgyorsult korban élünk. Annyiféle platform, e-mail, felugró párbeszédablak, hirdetés, marketingüzenet és pittyegő okoseszköz versenyez a figyelmünkért, hogy az állandó igénybevétel átalakítja agyunk működését. Szétforgácsolt figyelmünkkel együtt erodálódik az elmélyült munkavégzésre való készségünk is. Lassan a koncentrálóképesség válik a legnagyobb kinccsé. Szakértők szerint a halmozott médiafogyasztás – multitasking – csökkenti a hatékonyságot. Akkor hogyan végezzük munkánkat az állandó online zsivajban? Külön irodalma van a gyakorlati módszereknek. Ez a productivity hacks.

Nagy fegyverarzenáljuk van az új trójai vírusoknak 

Mobil világunkban mind azt szeretnénk, hogy azonnal elérjük, akivel kapcsolatba szeretnénk lépni, valamint, hogy naprakészek legyünk bárhol és bármikor. Most már teljesen hétköznapi dolog, hogy szeretteinkkel a közösségi média felületein tartjuk a kapcsolatot, hogy folyamatosan tudjuk az aktuális híreket, vagy, hogy ellenőrizzük az étterem kritikáit, ahova meghívásunk van. Ha valamilyen oknál fogva nem tudunk online lenni, az rendkívül frusztráló és zavaró tud lenni.

Nagyot szólnak majd az új bútorok... 

Belátható időn belül vehetünk bútort, amely egyben hangszóróként szolgál – és egy gombnyomással felcsendül kedvenc muzsikánk a ház, vagy a lakás bármely helyiségében...

Ne aludjunk vele és ne hordjuk a zsebünkben 

Amióta használjuk, állandó téma: jelent-e veszélyt a mobiltelefon sugárzása az egészségünkre? Egy amerikai tudós szerint igen és Kalifornia illetékes hatósága figyelmeztette is erre a lakosságot.

A tartalom mindent visz - még mindig imádjuk a podcastokat 

Egy friss amerikai felmérés szerint még soha nem voltak olyan népszerűek a podcastok, mint napjainkban. Az USA lakosságában 24%-a hallgatott podcastot az elmúlt hónapban. Ez pedig több mint 77 millió embert jelent.

Beborít minket a hi-tech szemétdomb 

A kidobott elektromos és elektronikus készülékekből csaknem 45 millió tonnányi hever a világban s annak csak kis részét hasznosítják újra – így tovább nő a környezetet és az emberi egészséget fenyegető veszély, figyelmeztet az ENSZ egy intézménye.

A „jövő internete” már itt van! 

A blockchain olyan forradalmat hozhat, mint anno az internet. A blockchain művelők, propagálók és felhasználók számára most nyíilik egy központ Budapesten. A Blockchain Competence Center (BCC) célja, hogy összegyűjtse, támogassa és koordinálja a fokozódó érdeklődést kiváltó hazai blockchain projekteket, fejlesztőket és erőforrásokat.

Robot intézi az útlevelünket is 

Magyarország közigazgatásának modernizálására egyedülálló lehetőséget kínálnak a törvényi változások 2018-ban. A megvalósításban főszerepet játszhatnak a szoftverrobotok, amelyek segíthetik például az útlevélkérelmekkel vagy a lakcímváltozásokkal kapcsolatos ügyintézést.

Megfegyelmezik a renitens robot-futárokat San Franciscó-ban 

Egyre több amerikai városban jelenik meg a technika forradalmi újdonsága, a szállító robot. S éppen San Franciscó-ban, a műszaki haladás egyik központjában akarják azokat betiltani – vagy legalábbis korlátozni.

A digitalizáció felpörgeti a kis-és középvállalatokat 

Mit fejlesztenek, és mire költenek majd inkább a vállalkozások? Mire érdemes nagyobb hangsúlyt fektetniük a szolgáltatóknak a siker érdekében? A Xerox várakozásai szerint a digitalizáció jelentősen átformálja ezt a szektort, és számtalan lehetőséget teremt a kis-és középvállalatok számára is arra, hogy hatékonyabban működjenek.

Kapj el, ha tudsz! A kártevők toplistája 

Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit. 2017 novemberében a listát továbbra is egy adware alkalmazás vezeti, amelyet kéretlen hirdetések megjelenítésére terveztek.

Külön kkv-knak kínálnak kiberbiztosítást 

Kifejezetten a kis és középvállalkozásoknak szóló kiberbiztosításokat tervez piacra dobni egy brit biztosító. A tömegtermékek mellett az egyes piaci szereplők egyedi igényeire szabott, speciális biztosítások területeire terjeszkedne tovább.

Veszély a felhők fölött 

A felhő alapú szolgáltatások gyors terjedésének, valamint a pontosan meghatározott biztonsági stratégiák hiányának egyik következménye, hogy a szervezetek nehezen tudják ellenőrzésük alatt tartani adataikat. A Kaspersky Lab legfrissebb kutatása szerint a vállalkozások 35%-a elismerte, hogy bizonytalan adataik helyét illetően, miszerint vállalati szerveren találhatóak vagy egy felhő-szolgáltató tárolja azokat. Ez rendkívül nehezíti az adatok védelmét, az elszámoltathatóságot, növeli a kockázatokat és egyúttal potenciálisan növeli a biztonsági kiadásokat.

GDPR: nehéz lesz az átállás, de megéri 

A vállalkozások mindössze 15 százaléka véli úgy, hogy a jövő májusi határidőre teljes mértékben képes lesz megfelelni az új európai uniós adatvédelmi rendelet, a GDPR követelményeinek – derül ki a Deloitte felméréséből. A cégek számára komoly kihívást jelent a felkészülés, azonban jelentős üzleti előnyöket is hozhat az átállás az új adatkezelési gyakorlatra.

Ha nincs képesítés, jöhet a gépesítés 

A kibertámadások száma világszerte folyamatosan nő, a kiberbiztonsági szakemberek száma viszont nem tart lépést a fenyegetések erősödésével. Mit lehet tenni ilyenkor? A NetIQ szakértői szerint a leggyorsabb megoldás, ha gépi analitikával pótolják a hiányzó űrt.

Ezek a vírusok is fertőzhetik a mobilunkat 

A mobilunkat mindenhová magunkkal visszük. Még az illemhelyre is, ahol gyorsan bepillantunk a mailbe vagy a Facebookba. Muszáj ezt? Egy brit mikrobiológus szerint nem kéne – nagy a fertőzési veszély.

Mire jó az okosbőrönd, ha nem engedik fel a repülőre? 

Egyre több légitársaság tiltja ki járatairól az okosbőröndöket, mert attól tart, hogy az akkumulátoraik problémákat okozhatnak.Tavaly ősszel a Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) éppen a gyúlékony lítium-ion akkumulátorok miatt tiltotta ki a járatok fedélzetéről a Samsung Note 7-es okostelefonokat,

Érdemes Teslát venni, olcsóbb lesz a biztosítás 

A legnagyobb brit gépjárműbiztosító, a Direct Line 5 százalékos kedvezményt ad Teslát használó ügyfeleinek, ha azok aktiválják autójuk önvezető funkcióját.

Sok cég még mindig nem érti, mire jó a digitalizáció 

A digitalizáció csak lassan hódít teret a késedelmes kintlévőségek kezelésének területén, az európai vállalatok mindössze 18%-a küld digitális fizetési felszólításokat. Magyarország az átlagnál előrébb tart a folyamatban - az EOS Csoport felmérése szerint.

Jövőre a gépi tanulás lesz a legnagyobb horderejű technológia 

2018-ban a gépi tanulás nagyobb változást hoz majd az emberek életében és munkájában, mint bármely más technológia az internet felemelkedése óta - olvasható az Oracle előrejelzésében. 

Karácsonykor is lesben állnak a kiberbűnözők! 

A Kaspersky Lab IT Security Economics jelentése szerint a vállalatok 77%-a szenvedett el informatikai támadást az elmúlt 12 hónap alatt. A DDoS és a POS rendszerek elleni támadások növekvő száma – különösen a karácsonyi időszakban, amikor nő a vásárlók száma is – tovább súlyosbítja a helyzetet és csak még vonzóbb célponttá teszi a kiberbűnözők számára.

Támadnak az okosvasalók! 

Az internetre csatlakoztatott eszközökkel alapvetően nagyon kényelmes és könnyű a mindennapi életünk. Vajon számítástechnikai szempontból milyen mértékben biztonságosak ezek a készülékek? 2015-ben a Kaspersky Lab kutatói úgy döntöttek, hogy részletesen megvizsgálják az IoT (Internet of Things) elleni valós kiberfenyegetéseket. Az eredmény aggasztó volt, ezért idén megismételték a kutatásokat. Véletlenszerűen kiválasztottak 8 darab IoT készüléket – köztük például okos vasalót, okos autót – és több mint a feléről kiderült, hogy könnyedén feltörhető köszönhetően a gyenge jelszó beállításoknak. Sőt, csupán egy készülék felelt meg a kutatók biztonsági követelményeinek.

A mesterséges intelligencia hozza magával a következő forradalmat 

A mesterséges intelligencia (AI) a technológiai forradalom küszöbén áll, az AI elterjedése pedig alapvetően változtatja meg a társadalmunkat – áll az IDC piackutató intézet legfrissebb előrejelzésében. A Huawei által támogatott jelentés szerint az AI algoritmusokat rövidesen az élet szinte minden területén alkalmazzák majd – a vásárlástól az önvezető autókon és a robotikán át az egészségügyi diagnosztikáig –, a mesterséges intelligencia szerepe pedig olyan alapvető lesz, mint a gőzgépé az ipari forradalomban. Az AI terjedésében kulcsszerepet játszó okostelefonok mindenki kezébe elviszik a technológiát, minthogy 2021-re a világ lakosságának 60 százaléka használ majd okostelefont.

GDPR: Hogyan induljunk el, és mit lépjünk meg a májusi határidőig? 

Már csak alig fél éve maradt a vállalakozásoknak a felkészülésre, mielőtt már élesben is alkalmazni kell az uniós adatvédelmi irányelvet (GDPR). Még most sincs késő nekiállni a felkészülésnek, szakértőnk segítségével bemutatjuk, hogy milyen lépéseket kell megtennie annak, aki nem akar milliárdos bírságot kockáztatni!

Már rég a mesterséges intelligencia mögött kullogunk 

Korunk egyik legizgalmasabb kérdése a mesterséges intelligencia, amely forradalmasíthatja a gazdaságot és mindennapi életünket is. Általában az emberi intelligenciához viszonyítjuk – pedig nem kevés tekintetben az emberi agyat már messze maga mögött hagyta...

Miért lassítja a frissítés gépeinket? 

A jelenség rendszeresen ismétlődik: amikor egy nagy mobil- vagy számítógépgyártó új típust hoz forgalomba, a korábbi típusok tulajdonosai telefonjaik, laptopjaik lassulására panaszkodnak, és arra gyanakszanak: ezt a gyártó tudatosan csinálja, hogy az új termék vásárlására indítsa őket.

Megér egy pendrive egy hatmilliárdos büntetést? 

Már csak alig fél év maradt a türelmi időből, amikor már élesben is alkalmazni kell az uniós adatvédelmi irányelv (GDPR) rendelkezéseit. Sok magyar vállalat azonban még mindig nem halad a felkészüléssel, a kapkodásban pedig olyan területeket is figyelmen kívül hagynak, amelyeken könnyedén segíthetnének.

Amerikát letaszították a csúcsról 

Kínának már több szupergyors számítógépe van, mint az Egyesült Államoknak: 202, az amerikaiaknak csak 143. A ranglistán utánuk Japán, Németország, Nagy-Britannia és Franciaország következik.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Feliratkozás Info & tech téma
heti hírlevelére
Akár 80 ezer forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén

Akár 80 ezer forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén 

A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40 ezer forintján felül további 40 ezer forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál.
A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport

A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport 

Közzétette éves jelentését a BioTechUSA-cégcsoport.

Költségkímélés

Hízott a bankok fetekelistája

Hízott a bankok fetekelistája 

Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.

Pénzszerzés

Vigyázat, zseniális szélhámos tűnt fel a lakossági szolgáltatás piacon, százezreket bukhat

Vigyázat, zseniális szélhámos tűnt fel a lakossági szolgáltatás piacon, százezreket bukhat 

Nagyon érdemes megnézni milyen szolgáltatót hívunk, ha elromlik valami az otthonunkban.

Adózás

Retteghetnek a simlis cégek, belendül a NAV húsvét előtt

Retteghetnek a simlis cégek, belendül a NAV húsvét előtt  

Az adóellenőrök országszerte ellenőrzik a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó termékek árusítóit az üzletekben, piacokon, kitelepüléseken és az online térben.

Jogi kisokos

Vége a munkahelyi titkolózásnak: nemsokára megtudhatja, mennyit keresnek kollégái

Vége a munkahelyi titkolózásnak: nemsokára megtudhatja, mennyit keresnek kollégái 

A cégeknek nyilvánossá kell tenniük az új pozícióikhoz tartozó fizetési információikat, a meglévő munkavállalóknak is nyilvánosnak kell majd lenniük.

Klímablog

Mi lesz a fosszilis energiahordozókkal?

Mi lesz a fosszilis energiahordozókkal? 

Gyorsuló ütemben növekednek a beruházások az energiaátmeneti eszközökbe – így látja a területen befektetők csaknem háromnegyede.

Infokom

A legjobb befektetés, amit a cégek 2025-ben tehetnek

A legjobb befektetés, amit a cégek 2025-ben tehetnek 

A vállalatok részéről nem az a kérdés, hogy bevezessék-e a modern informatikai eszközöket, hanem az, hogy a munkavállalók tudják-e hatékonyan használni ezeket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo