2018 első negyedévében a DDoS botnetek világszerte 79 országban indítottak támadást online források ellen. A legtöbb támadást elszenvedő országok között ismét Kínát, az Egyesült Államokat és Dél-Koreát találjuk, amely országok továbbra is vezetnek a megtámadható szerverek és az azokon tárolt honlapok, valamint szolgáltatások számát illetően, így nem is meglepő az ilyen magas arányú támadási faktor. A TOP 10 megtámadott országok listája változott: Hongkong és Japán váltotta Vietnámot és Hollandiát.
Heteken át tartó támadás
A legtöbb C&C szervert tároló országok listája is változott: Olaszország, Hongkong, Németország és Nagy-Britannia cserélte Kanadát, Törökországot, Litvániát és Dániát. Ez valószínűleg a Darkai (egy Mirai klón) és az AESDDoS botok aktív C&C szervereinek számának drasztikus növekedésének, valamint a régi Xor és Yoyo újraéledt aktivitásának köszönhető. Bár ezek a botnetek többsége Linuxot használ, mégis a Linux alapú botnetek száma csökkent az első negyedévben a tavalyi évhez képest. Továbbá, egy rövid idejű stagnálás után, visszatértek a tartós támadások: a leghosszabb DDoS támadás 297 órán keresztül zajlott. Utoljára 2015-ben észleltek hasonlóan hosszú DDoS rohamot.
„A sebezhetőségek kiaknázása az egyik legjobban kedvelt eszköz azoknak a kiberbűnözőknek, akik DDoS botnetek fejlesztésével foglalkoznak. Azonban azt látjuk, hogy ezek a támadások nemcsak a célzott szervezeteket érinti, hanem azokat a vállalatokat is, amelyek sérülékeny infrastruktúrákkal rendelkeznek. Az első negyedév kiberincidensei rávilágítanak egy egyszerű igazságra: egy olyan platformnak, amelyet a vállalatok a többrétegű online biztonság érdekében használnak, tartalmaznia kell a sebezhetőségek rendszeres javítását és a DDoS-támadásokkal szembeni állandó védelmet.” – magyarázta Alexey Kiselev, a Kaspersky Lab DDoS Védelem részlegének projekt menedzsere.