László Márta írása
A megszólalók, a budapesti Róbert Károly Magánkórház operatív igazgatóján, Lantos Gabriellán kívül, nem kívánták nevüket adni a beszélgetéshez, és nem azért, mert nem értenek minden szavával egyet. István főorvos egy kelet-magyarországi kórházban, Mária egy alföldi város magánnőgyógyásza, Ibolya pedig egy község körzeti orvosa.
István magánrendelőjében fogadja maszek betegeit. Napközben kórházában dolgozik, vagyis szó szerint éjjel-nappal a pácienseivel foglalkozik. A hozzá bejelentkezők tudják, hogy a magánrendelőben percre pontosan fogadják, míg ugyanannál az orvosnál az állami intézményben – adott esetben – órákat kell várakozni.
Mária is lelkiismeretesen dolgozik. Megbíznak benne, de hatásköre erősen korlátozott, holott szakmaisága, végzettsége semmivel sem kevesebb az állami szférában dolgozó kollégáinál! Ennek ellenére még egy vérvételhez sincs joga. Ugyanakkor már második éve kötelezik rá, hogy például saját asszisztenciát tartson – annak minden járulékfizetési kötelezettségével együtt –, pedig nincs rá igénye, és betegeinek sincs! Egy vidéki magánrendelőben ugyanis a beteg csak négyszemközt, orvosával kíván konzultálni. Ég és föld a fővárosi és a vidéki praxis közti különbség. Ő négy éve már nem tudott árat emelni, és amíg nála egy vizsgálat ötezer forint, ugyanez Budapesten a háromszorosa. Hatvanévesen már nem akar külföldre menni, pedig még a nyelvtudása is megvan hozzá.
István egyik leánya most végzett az orvosin. Németországban dolgozik. Még nem szúrt vénát, de a 2400 eurós fizetésével már most többet keres, mint édesapja és a gyógyszeriparban dolgozó édesanyja együttvéve.
Magán vagy állami?
Az állami kórház alulfinanszírozott. Az egy-egy intézményre fordított pénz körülbelül hetven százalékát a humánerőforrásra, harminc százalékát a működtetésre kell fordítani. Ráadásul az intézet pénzügyi szakemberei csak három hónap múlva, az „elszámolásnál” tudják meg, hogy egy-egy orvosi beavatkozás mennyibe került akkor, amikor elvégezték. Így gazdálkodni pedig nem lehet. Túlterheltek, minden hónapban sakkoznak, hogy ki tudják állítani a törvény által előírt ügyeleti rendszert. Ezzel együtt – István szerint – vidéken, az állami kórházak többségében megkapják az emberek a megfelelő színvonalú ellátást. A magánkórházban legfeljebb gyorsabban kerülnek mondjuk a műtőbe a betegek. (A háztartások egészségügyi kiadásainak folyamatos emelkedésével, illetve a magán-egészségügyi szolgáltatások népszerűségének növekedésével egyre nagyobb jelentősége lesz Magyarországon az egészségügyi öngondoskodásnak.)
A budapesti Róbert Károly Magánkórházban a szakszemélyzet hivatalosan bejelentett munkahelyen dolgozik. Fizetik utánuk a járulékokat, az ott eltöltött éveik beleszámítanak a nyugdíjba, elmehetnek gyesre, stb., korrekt fizetés mellett. A hat–nyolc órában ott dolgozó orvosok európai szintű fizetést kapnak, mintegy bruttó egymillió forintot, és természetesen hálapénz nincs. A betegnek leszámlázzák az ellátást, a kasszánál lehet fizetni. A szűréstől kezdve a műtétig mindent el tudnak végezni, néhány nagyon drága beavatkozást leszámítva. Mert például az onkológiai kezelések nagyon drágák, különösen a kiegészítő sugárterápiával, kemoterápiával együtt, és a betegek jelentős része nem tudná megfizetni az ellátást.
Máshol máshogy van
Európában, ahol jól működik a társadalombiztosítás, mindenki eldöntheti, hogy milyen szolgáltatást szeretne igénybe venni. Van egy alapcsomag, és különböző kiegészítők, csakúgy, mint például a telefontársaságnál. Lehet választani egy alapszolgáltatást, és hozzá személyre szabottan – úgymond – extrákat. Nyilván, aki fiatal, annak nincs szüksége állandó orvosi ellátásra, az idősebbekkel már gyakrabban történhet valami, ezért ők biztosan egy komolyabb ellátási csomagot vesznek meg.
A Róbert Károly Magánkórházban annyi embert kezelnek, mint egy átlagos városi kórházban. Nagyon komoly meddőségi központjuk működik, évente ötszáz lombikprogramot végeznek. Körülbelül harmincezer járó beteg fordul meg náluk, és mintegy háromezer műtéti beavatkozást végeznek. Arra is van példa, hogy egy-egy orvosuk Nyugatról visszajár a páciensek kérésére. Két hetet külföldön, két hetet itthon rendel. A betegek jórészt Budapestről és a környező településekről érkeznek, de rendszeresen jönnek Erdélyből, Ukrajnából is.
A magánkórház számos céggel áll kapcsolatban, amelyek a cafeteriarendszer keretében dolgozóik szűrésére kérik fel a kórház rendelőintézetét. A komoly cégek fontosnak tartják dolgozóik egészségét.
A jól képzett, felelős pozícióban lévő szakemberek nem eshetnek ki a munkából betegség miatt. Az időben felfedezett kór egyrészről jó eséllyel gyógyítható, más részről a cégnek sem kell nélkülöznie jól bevált munkatársát. Arra is volt már példa, hogy egy társaság HR-es szakembere azzal hívta fel a Róbert Magánkórházat, hogy egyik fontos dolgozójuknak visszérműtétre lenne szüksége, és annak költségeit a cég szeretné állni.
És van még egy nagyon fontos dolog, amit a kórház operatív igazgatója kiemel: a diszkréció. Senki sem szereti, ha betegségén csámcsog például a sajtó. Járnak hozzájuk – mondjuk így – celebek, de soha, senki nem élt vissza a bizalmukkal, és ezért is nagyon hálásak.