A Fenntarthatóság Titka címmel tartotta meg előadását László Ervin professzor a harmadik Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencián. A professzor örömét fejezte ki, hogy az üzleti szektor felelősségvállalása már nem csak az üzleté, az egész emberiség kezdi felismerni ennek fontosságát.
Megvan a lehetőségünk arra, hogy ezen a kis bolygón az emberiség jól tudjon élni- hangsúlyozta a professzor. Ennek ellenére a kérdés most leginkább a túlélés, mert sokak számára nem áll rendelkezésre elegendő élelem vagy ivóvíz – nem is beszélve mondjuk a megfelelő oktatásról. Az emberiség van veszélyeztetett helyzetben, a kérdés a túlélésünk. Nem kérdés, hogy valamit tenni kell, de az ENSZ szintjén is csak beszélnek róla, de amikor tettekre kerül a sor, a szavazások során mégis a hagyományos értékek kerülnek előtérbe és nem történik semmi. Azt mondjuk, a politikai akarat még nincs ott ezen a területen. De erre már nincs idő, ha nem teszünk valamit, késő lesz.
A felmelegedés csak egy tényező, de példának alkalmas. Ha ez ilyen ütemben folytatódik, akkor szárazságok lesznek, az emberek jelentős részének nem lesz hozzáférése elég vízhez és élelemhez. Ráadásul ebben az esetben is működik a pozitív visszacsatolás, vagyis minél jobban nő a felmelegedés, az további felmelegedéshez vezet, vagyis radikális változások jöhetnek. Az biztos, hogy a mai rendszer nem fenntartható. 7 milliárd embernek biztosan nem, de nem tudjuk, mennyinek igen. Van, aki szerint mindössze 100 millió ember életfeltételei biztosítottak hosszú távon.
Az üzlet szerepe
Akitől a változtatást várhatjuk, az a civil társadalom, ahol van is mozgolódás, de még nincs politikai és gazdasági hatalma. Emellett az üzleti szférának kéne átlátni, milyen helyzetben vagyunk. Ha továbbra is csak foltozgatják a jelenlegi rendszert és próbálják kihasználni, ahol még valami pénzt lehet csinálni belőle, az rövid távon ugyan még vezethet sikerhez, de hosszabb távon az egész rendszer mindenképpen fenntarthatatlan. Vagyis alapvető gondolati változásra van szükség. Persze a cégeknek szüksége van profitra ahhoz, hogy működni tudjanak, ez azonban nem cél, hanem eszköz. Arra lenne szükség, hogy legyen mellette vállalati misszió. Be kell látni azonban, hogy az üzlet csak akkor fog beszállni, ha látja, hogy ebből közvetlen haszna van. Ezt kell bebizonyítani ahhoz, hogy a gondolatmenet alapvetően megváltozzon. Vannak már vezető üzletemberek, akik belátják, hogy van felelősségük a világ, a Föld és az emberiség felé. Ha ez a gondolat tovább fejlődik, akkor az üzleti szférának komoly válságmegváltó szerepe lesz. Gyorsabb mint a civilek és hatékonyabb mint a politika – tehát van esélye, hogy ne eső után köpönyeg legyen amit tesz.
A konferencia előadásainak összefoglalóját itt olvashatja.