A Moszkva elleni szankciók ellenére az EU továbbra is az orosz fosszilis tüzelőanyagok egyik fő fogyasztója.
Kína lett a legnagyobb vásárló
2022 júniusában Kína megelőzte az EU-t az orosz fosszilis tüzelőanyagok legnagyobb importőreként. Ma Kína közel hatszor többet importál, mint az EU. India és Törökország is jelentős vásárlóként jelent meg az utóbbi időben.
Eközben az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság importja, amely viszonylag kicsi volt az invázió előtt, nullára esett vissza.
Az EU orosz üzemanyagtól való függése
A közzétett jelentés becslése szerint az európai orosz gázvásárlások értéke 21,9 milliárd euró (23,6 milliárd dollár) volt 2024-ben.
Ezenkívül a POLITICO Europe által elemzett adatokból kiderült, hogy 2025 első 15 napjában a 27 EU-tagország rekordmennyiségű, 837 300 tonna cseppfolyósított földgázt (LNG) importált Oroszországból. Ez aggodalomra ad okot, hogy dollármilliárdok táplálhatják Moszkva ukrajnai háborúját.
Oroszország helyzete a globális olajtermelésben
Oroszország továbbra is a világ egyik vezető olajtermelője, gyakran versenyez Szaúd-Arábiával az Egyesült Államok mögötti második helyért.
A Szovjetunió bukását követően az orosz olajipart privatizálták, de 2021-ben az állam kikényszerítette az ágazat konszolidációját és szerkezetátalakítását. Ma a Gazprom, a Rosznyefty és a Lukoil Oroszország vezető olaj- és gáztermelői.