Még Kína is visszafogta magát

Az elmúlt 10 évben évente átlagosan 1,8 százalékkal nőtt az energiafogyasztás, tehát a tavalyi mérsékelt, 1 százalékos növekedés biztató jel. Még jobb hír, hogy ebből 0,33 százalékért a megújuló energiák voltak felelősek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minél kevésbé energiaéhes a világ, annál jobbak az esélyeink, hogy csökkenteni tudjuk üvegházgáz-kibocsátásunkat. De amikor azt mondják, hogy a növekedés lassult, az mindig egy trükkös szófordulat. Főleg egy környezetszennyező folyamatnál. Vagyis még mindig növekedés van, de már nem olyan mértékű, mint régen. A lassabb növekedés elsődleges oka az, hogy a kínai fogyasztás növekedése két évtizede nem volt ilyen alacsony, derült ki a BP olajvállalat elemzéséből. Íme a jelentés legérdekesebb adatai:

Emisszió

  • 2016-ban 0,1 százalékkal növekedett a globális ÜHG-emisszió. Bob Dudley, a BP vezérigazgatója megjegyezte, hogy "örvendetes" ennek ténye, de "nem tudni, hogy mennyire van szó szerkezeti változásról" az energiafogyasztásban és "ez így marad-e".
  • 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban is a globális üvegházgáz-kibocsátás növekedésének lassulása volt megfigyelhető, de ez még mindig elmarad attól, amit a párizsi klímaegyezményben vállalt emissziómérséklési célok értelmében szükséges lenne.
  • Utoljára a 80-as években volt 3 éven át ilyen alacsony mértékű az emisszió növekedése, 1981-83 között.
Szén
  • A kőszén részesedése az energiamixben 28 százalékra esett vissza, amire utoljára csak 2004-ben volt példa.
  • A szénbányászat 6,2 százalékkal esett vissza egy év alatt. Ilyen nagy mértékű éves visszaesést még nem tapasztaltak korábban.
  • 1,7 százalékkal csökkent a szén iránti igény, mert a kínai erőművek közül egyre több áll át földgázra, Amerikában pedig bőséges földgázkészletek találhatók, melyek kitermelése olcsóbb, mint a szén kibányászása.
Kép:Freeimages.com

Olaj

  • A fosszilis energiahordozók közül az olaj iránti igény nőtt a leginkább, 1,6 százalékkal, ami a kőolaj alacsony világpiaci árának tudható be.
  • De még így is nőtt az olajtermelés, napi 400 000 hordóval, ami a legkisebb mértékű növekedés 2009 óta.
Energia
  • 2016-ban 1 százalékkal nőtt a globális energiafogyasztás, ami hasonló az előző két évben tapasztalt növekedéshez. Az elmúlt 10 évben az éves átlagnövekedés 1,8 százalék volt.
  • Az energiaigény növekedésért ma már a fejlődő országok felelősek, főként India és Kína.
  • 2015-ben és 2016-ban Kína energiafogyasztása 1,2 és 1,3 százalékkal nőtt, amivel továbbra is világelső e tekintetben. Ugyanakkor a két éves növekedés nem volt ilyen alacsony 1997-98 óta. A növekedés mérséklése elsősorban a kínai gazdaság lassulásának, a fogyasztás visszaesésének köszönhető, másodsorban pedig a gépek és az üzemek energiahatékonyság javulása az oka.
Megújulók
  • 2016-ban 12 százalékkal nőtt a megújuló energiák használata, amivel ez lett a leggyorsabban növő szegmense az energiaiparnak, s a teljes energiafogyasztás növekedésének egyharmadáért felelt.
  • Kína immár nemcsak az emisszióban világelső, de a megújuló energiák termelésében és használatában is lekörözte az USA-t.
  • A megújulók ugyanakkor még mindig csak az emberiség energiafogyasztásának 4 százalékát fedezik.
Forrás: Reuters
Duplájára nőhet a megújulók aránya Magyarországon
Feldolgozta a tavaly év végén rekordmennyiségben beérkező, a kötelező átvételi rendszerhez (KÁT) való csatlakozási kérelmet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), és az adatok alapján a jövőben két és félszeresére nőhet a megújuló energiaforrásból származó villamosenergia-termelés Magyarországon

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo