A sötét titok a csokoládé mögött

Ahogy világszerte növekszik a csokoládé iránti igény, úgy egyre nagyobb területeken irtják ki az őserdőt Nyugat-Afrikában. A cégek tisztában vannak, vagy tisztában lehetnének a környezeti károkkal, de minden érintett inkább elfordítja a szemét.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Még néhány évtizeddel ezelőtt is a világ egyik legtöbb őshonos állatfajával büszkélkedhetett Elefántcsontpart, mára ebből szinte semmi sem maradt. A nyugat-afrikai ország több mint harmadát borította őserdő az 1990-es évek elején, napjainkra ez az arány 11 százalékra olvadt. Ezrével éltek a rengetegben az elefántok – amelyekről az ország a nevét is kapta, a csimpánzok, a törpevízilovak és más emlősfajok. Egyesekből hírmondó sem maradt az esőerdők kivágása után, az elefántok száma pedig háromszázra csökkent. Egyetlen szóban összefoglalható ennek oka: csokoládé.

A legtöbb fát ugyanis azért vágták ki, hogy a kakaóbab-ültetvények helyet kaphassanak: ebben a termékben ugyanis Elefántcsontpart a világ legnagyobb termelője, a globálisan előállított mennyiség felét itt termesztik. Méghozzá elsősorban a nyugati országokba, Európába és az Egyesült Államokba, olyan cégek, mint a Nestlé, vagy a Mars vásárolják fel az innen származó kakaóbabot. Egy amerikai civil szervezet, a Mighty Earth az itteni környezetpusztítás nyomába eredt, a jelentés pedig szomorú megállapításokat tartalmaz.

Kép:Pixabay

Nincsenek biztonságban a nemzeti parkok

A Mighty Earth helyszíni adatfelvételei szerint a természetvédelmi területek jelentős részén folyik illegális kakaótermelés. A védett őserdőt kivágják – vagy ami még rosszabb, felégetik. Egyes területeken a védett állomány 90 százalékát már elpusztították. Az illegális ültetvényekről származó kakaóbabot a szállítók vásárolják fel, (pisteurs) akik a nagy kikötővárosokba, Abidjan-ba, vagy San Pedro-ba viszik, itt pedig nagy agrárkereskedő konszernek, mint az Olam, Cargill vagy a Barry Callebaut vásárolják fel, amelyek a kakaókereskedelem túlnyomó részét a kezükben tartják és eljuttatják nyugati ügyfeleiknek, mint a Mars, a Ferrero, a Lindt, a Mondelez, a Nestlé vagy a Cadbury.

Az áru származása nem titok, a Mighty Earth-nek megszólaló kereskedők, közvetítők szerint meg sem próbálják eltitkolni, mert senki sem kérdezi. Ugyanakkor a szervezet, mikor ezzel szembesítette az értékesítési láncban részt vevő mintegy 70 céget, mindegyikük „fontos problémának” nevezte az illegális kakaótermesztést és az ennek következményeként fellépő környezetpusztítást. Sőt, több vállalkozás, köztük a világ legnagyobb élelmiszer-kereskedelmi cége, a Nestlé arra is ígéretet tett, hogy fellép az ilyen machinációk ellen.

Nem a klíma, a társadalom veszélyezteti a csokit
Sok rémhírt hallunk arról, hogy a csoki elsődleges összetevője a kakaó ára az egekbe szökik, mert az éghajlatváltozás veszélyezteti a termelését. Valójában viszont sokkal inkább a méltatlan munkakörülmények miatt vannak és lesznek komoly problémák.
Kár, hogy ez az ígéret nem újkeletű, többször is elhangzott már a múltban, legutóbb éppen márciusban, amikor 34 érdekelt cég vállalata, hogy tervet dolgoznak ki az illegális kakaókereskedelem ellen – a részletekkel azonban még mindig adósok. Akármi is történik, a problémát a helyszínen kell kezelni és ez nem lesz könnyű és azzal is számolni kell, hogy a teljes kakaótermés csaknem fele, a globális termelés mintegy ötöde illegális ültetvényekről származik.

Névtelen kakaóvárosok

Az elefántcsontparti hatóságok a jelek szerint tehetetlenek a problémával szemben annak kiterjedtsége miatt. A Mighty Earth munkatársai a helyszínen dokumentálták, ahogy egész illegális munkásvárosokat találtak olyan helyeken, ahol négyzetkilométereken keresztül legfeljebb őserdőket és elefántokat kellett volna találniuk. A munkásvárosok nem elmaradott bungalótelepek: templomok, mecsetek, iskolák, könyvtárak, sőt mozik szolgálják ki a kakaótermesztésből élőket.

Mindez nem lenne lehetséges a korrupt kormányzat közreműködése nélkül és ebben részt vesz az állami erdőfelügyelet, a Sodefor is. A kutatók olyan termelőkkel beszéltek, akik egyenesen a nemzeti parkok munkatársainak fizettek szaktanácsadási díjat azért, amiért az állami alkalmazottak megmutatták, hol irthatják ki az őserdőt úgy, hogy minél kevésbé legyen az feltűnő.

Azonban ahhoz, hogy a környezeti károkat felszámolhassák, elsősorban a gyártóknak és a szupermarketeknek kellene lemondaniuk a nyereségük egy részéről. A 100 milliárd dollárosra becsült globális csokoládéipar nyereségének ugyanis csak 6,6 százalékát kapják a termelők a Mighty Earth számításai szerint. Elefántcsontparton ez munkásonként, naponta mintegy fél dollár, alig 140-150 forint jövedelemnek felel meg, havonta tehát az ötezer forintot sem éri el a termelők jövedelme - miközben a világpiacon történelmi mélypontokra zuhan a kakaóbab ára.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo