1. Kötelezettség, jogosultság
Vállalkozási szerződés alapján a vállalkozó tevékenységgel elérhető eredmény megvalósítására, a megrendelő annak átvételére és a vállalkozói díj megfizetésére köteles. A vállalkozó részére díj csak akkor jár, ha a szerződésben vállalt eredmény megvalósult. (Ezzel szemben a megbízási szerződés esetén a megbízottat a megbízási díj akkor is megilleti, ha az eljárása nem vezetett eredményre.)
2. Szerződés formája
A vállalkozási szerződés létrejöhet szóban, de akár ráutaló magatartással is. (De azért megéri írásba foglalni a szerződéseket – itt elmondja szakértőnk, hogy miért.)
A tevékenysége végzéséhez szükséges feltételeket a vállalkozó úgy köteles megszervezni, hogy a tevékenység biztonságosan, szakszerűen, gazdaságosan és határidőre befejeződhessen. Amennyiben a feladat elvégzéséhez valamilyen anyag szükséges, azt a vállalkozó köteles beszerezni.
4. Utasítási jog
A vállalkozó az őt terhelő kötelezettségek megfelelő teljesítése érdekében gyakran vesz igénybe közreműködőt. A vállalkozó a megrendelő utasítása szerint köteles eljárni. Az utasítás nem terjedhet ki a tevékenység megszervezésére, és nem teheti a teljesítést terhesebbé. Azaz az utasítási jog nem korlátlan, általában az eredmény tulajdonságaira vonatkozik.
Ha a megrendelő célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást ad, a vállalkozó köteles őt erre figyelmeztetni. Ha a megrendelő a figyelmeztetés ellenére utasítását fenntartja, a vállalkozó a szerződéstől elállhat, vagy a feladatot a megrendelő utasításai szerint, a megrendelő kockázatára elláthatja. A vállalkozó köteles megtagadni az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása jogszabály vagy hatósági határozat megsértéséhez vezetne, vagy veszélyeztetné mások személyét vagy vagyonát. (Igen, tudni kell, hogy a vevőnek sincs mindig igaza! Csak majdnem...)
5. Megfelelő munkaterület
A tevékenységet a megrendelő által kijelölt munkaterületen kell végezni, a megrendelő köteles azt a tevékenység végzésére alkalmas állapotban a vállalkozó rendelkezésére bocsátani. Erről a feleknek a szerződésükben külön nem kell megállapodni, költségeit a megrendelő viseli. A feleknek érdemes szabályozni a szerződésükben, hogy pontosan mit tekintenek a „tevékenység végzésére alkalmas” állapotnak. Egy munkaterület átadását ugyanis gyakran költséges, alapos előkészítést igénylő előkészületnek kell megelőznie.
Gyakran elfelejtik a szerződők, hogy a munkaterület csak akkor alkalmas a munkavégzésre, ha a tevékenység megkezdésének jogi akadálya sincs. Legyen meg például az esetleges hatósági engedély, ne legyen vitatott a terület tulajdonjoga. A vállalkozó a tevékenység megkezdését mindaddig megtagadhatja, amíg a munkaterület a tevékenység végzésére nem alkalmas. Ha a megrendelő a munkaterületet a vállalkozó felszólítása ellenére nem biztosítja, a vállalkozó elállhat a szerződéstől, és kártérítést követelhet.