Egy szó, mint száz, megvették Ázsiát, amiben a japán adatok mellett az is szerepet játszott, hogy a Goldman szerint már 70 százalék az esélye, hogy az MSCI indexbe bekerülnek a kínai A részvények (cirka 1 év leforgása alatt). Így továbbra is jó a hangulat. Annak ellenére, hogy a DAX-ban és a BUX indexben is technikai korrekció zajlik, oldalazást (kis emelkedéssel) várunk mindkét indexben. A ma esedékes MSCI átsúlyozásnak (negyedéves felülvizsgálat) számításaink szerint nem kellene, hogy jelentős hatása legyen a mai záróárakra – vélekedetek az Erste befektetési Zrt. szakértői reggeli közleményükben.
USA
Memorial Day miatt zárva tartottak tegnap a tengerentúli börzék. Ma számos makrogazdasági adat érkezik: S&P/Case-Shiller házárindex, Chicagói beszerzési menedzser index és Conference Board fogyasztói bizalmi index.
Európa
Az európai indexek közül a brit index nem mozdult el bankszünnap miatt, míg a CAC 40 index 0,3%- ot, a DAX index pedig 0,5%-ot emelkedett. A csütörtöki EKB ülés előtt az UBS elemzői már azt találgatják, hogy az emelkedő olajár okán vajon felfelé módosítja-e az EKB inflációs várakozásait vagy sem. A kommunikációban a javuló makrogazdasági adatokat biztosan megemlítik, de ennek nem szabad túl héjának lennie, mert az megijesztheti a piacokat.
A görög kormány szerint néhány reform (bankok rossz hitelei és nyugdíjreform) megvalósítása nehézségekbe ütközhet. A Reuters forrásai megerősítették a híreszteléseket, és kiemelték, hogy az idő sürget, mert júniusban az IMF, júliusban pedig az EKB felé kell törlesztenie Görögországnak.
Az áprilisi német kiskereskedelemi adat 1,9%-os növekedés helyett 2,3%-os bővülést tartalmazott év/év alapon. A nap folyamán még érkezik eurózónás munkanélküliségi ráta és májusi inflációs adat is, utóbbi esetén 0,1%-os visszaesést várnak az elemzők.
Olaj, arany
A WTI 49,7 dollár volt ma reggel, miután a piac árazza a nigériai és a kanadai termeléskiesést és a soron következő heti OPEC ülés esetleges forgatókönyveit. A piac nem vár változást az OPEC kínálatában és várhatóan ismét sikertelen lesz a megállapodás a termelés befagyasztásáról. A kereslet a május-júniusi időszakban a legerősebb, ami szintén hozzájárul az olajár emelkedéséhez.
Az arany ára 1.212 dollárra tudott emelkedni. A piac 10 nap csökkenés után fordult meg, mivel a szereplők aggódnak a júniusi lehetséges Fed kamatemelés miatt, amire már 30%-os esélyt adnak. A héten a pénteki munkanélküliségi adatok mellett más konjunktúra adatok is napvilágot látnak, amelyek meghatározó szereppel bírhatnak a Fed döntésre. Az USA kamatok alakulása lehet idén a legfontosabb befolyásoló tényező.
Devizák
A tengerentúli börzék zárva tartottak, ezért nem volt tegnap nagy mozgás a dollárban. Az EUR/USD árfolyama a támaszt jelentő 1,11-nél húzódó 200 napos mozgóátlagról pattant vissza, és 1,113-ig emelkedett. Ma reggel azonban ismét elindult lefelé az árfolyam, a 200 napos mozgóátlag törése esetén erősödhetne újra komolyabban a dollár.
A forint a 313,4-nél található 30 napos mozgóátlagról kezdett korrigálni. A múlt héten látott intenzív forinterősödés után a ma reggeli kereskedésben 314 közelébe emelkedett a kurzus, de a forint gyengülése várhatóan nem lesz tartós.
Távol-Kelet
Remek hangulatban zajlott az ázsiai kereskedés. A Shanghai index 2,8%-ot, a Hang Seng 1,4%-ot, a Nikkei pedig 0,8%-ot emelkedett. A kínai részvényindexet főleg az MSCI indexbe való bekerüléssel kapcsolatos spekulációk segítették. A Goldman Sachs a korábbi 50%-ról 70%-ra emelte annak az esélyét, hogy a kínai A sorozatú részvények bekerülnek az MSCI feltörekvő piaci indexcsaládba. Becslések szerint akár 16 milliárd dollár értékű befektetés is megindulhat a kínai részvénypiac irányába. Az országok új besorolását, Kína lehetséges újrakategorizálásával együtt június 14-én teszi közzé az MSCI.
A vártnak megfelelően 3,2%-on stagnált áprilisban a japán munkanélküliségi ráta. A szintén áprilisi előzetes japán ipari termelés ugyanakkor pozitív meglepetést okozott. A várt 5,0%- os év/év csökkenéshez képest „csak” 3,5% volt a visszaesés mértéke. A csökkenő ipai termelés az erősebb japán jenre vezethető vissza.
Határidős piacok
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.