A fiktivitásra utaló tényállások alapján elrendelt jogerős adószám-felfüggesztések száma 2010-ben 11 454 darab, 2011-ben 13 802 darab volt. A bevallási, illetve az adófizetési kötelezettség egy éven túli elmulasztása miatt 2010-ben 17 901 darab, 2011-ben 65 459 darab határozat emelkedett jogerőre. (A nagymérvű növekedés elsősorban azzal magyarázható, hogy újabban - az egyéb indokok mellett - az olyan cégek adószámát is bevonják, amelyek a számviteli beszámolójukat nem teszik közzé a cégközlönyben.) A számviteli beszámoló közzétételének elmulasztása miatt kiadott és jogerőre emelkedett adószám-felfüggesztő határozatok száma 2010-ben 18 257 darab, 2011-ben 63 867 darab volt. A darabszámok hitelesen mutatják az egyes felfüggesztési okok egymáshoz viszonyított arányát, változását, válaszolta a Piac&Profit kérdésére az adóhatóság.
A törvényhozó a felfüggesztés és a felfüggesztést követő törlés szankciójával korábban kizárólag az adóhatóság számára elérhetetlen adózókat és partnereiket kívánta figyelmeztetni. A gyakorlati tapasztalatok azonban rámutattak, hogy az adószám felfüggesztése szélesebb körben is alkalmazható, közölte a NAV.
Szigorúbb a szabályozás
A jogszabály szerint ma a szankció érvényesíthető akkor is, ha a cég nem elérhető a hatóság számára, a levelek a címről két egymást követő alkalommal a „címzett ismeretlen” hivatkozással visszaérkeznek az adóhatósághoz, hitelt érdemlően bizonyítható, hogy a bejelentett székhelyen adózó nem található, a cég képviselőjét az adóhatósághoz nem jelentették be, vagy nem érhető utol a megadott elérhetőségeken.
Szintén az adószám felfüggesztésével jár, ha a cég bevallásai egy évnél hosszabb ideje nincsenek benyújtva, vagy a bevallott adót több mint egy éve nem fizették be. Az adószámot akkor is felfüggesztik, amikor a 60 napos üzletlezárást, a tevékenység 60 napos szüneteltetését másodízben rendelik el. Az elektronikus beszámoló közzétételének elmulasztása szintén ezt a szankciót vonja maga után.
2012. január elsejétől közvetlenül, az adószám előzetes felfüggesztése nélkül, az eddiginél több esetben dönthet úgy is az adóhatóság, hogy azonnal törli az adószámot. Ilyen esetek például: a székhely, illetve a képviselő fiktivitása, a képviselő bejelentésének elmulasztása, az adóregisztrációs akadály megállapítása már működő cég esetén, a fokozott adóhatósági felügyelettel kapcsolatos mulasztások.
A hatóság az adószám felfüggesztéséről, törlésről határozattal dönt, amelyet hirdetmény útján az adóhatóság honlapján teszi közzé. A hirdetményt felfüggesztés esetén 15 nap, törlés esetén 8 napig jeleníti meg. Az adószám felfüggesztés ideje 15 nap. Ha a 15 napon belül a felfüggesztés okának megszüntetésében nem történik változás a hatóság az adószám törlését kezdeményezi.
A fiktív adózókat a felfüggesztés immár 15 napra rövidült „türelmi idejét” követően az adóhatóság továbbra is törli nyilvántartásából, a bevallás benyújtásának, illetve az adófizetési kötelezettség teljesítésének egy éven túli elmulasztása nem jár ilyen következménnyel.
A felfüggesztés nem akadály
Az adószám felfüggesztése nem akadálya az adóköteles tevékenység folytatásnak. Az adószám felfüggesztése azonban jelentős anyagi hátrányt okozhat az adózónak, hiszen annak időtartamára vonatkozóan sem a felfüggesztés alatt, sem később nem érvényesíthet adó-visszaigénylést, adó-visszatérítést, költségvetési támogatás-igénylést. Ilyen jellegű kérelmei akkor is csak a felfüggesztés esetleges megszüntetését követően teljesíthetőek, ha azok a korábbi időszakra vonatkoznak.
Befizetni viszont kell, méghozzá a fentiek értelmében a szankció ideje alatt benyújtott bevallásokban a teljes fizetendő adót le kell róni, csökkentő tételek nélkül. Persze, ha az eljárás kimenetele az adózó számára pozitív lesz, visszamenőleg érvényesítheti a csökkentő tételeket.
Az adószám felfüggesztését azonban a fiktivitásra utaló tényállások esetén az adószám törlésének elrendelése követheti, ez már kizárja a további jogszerű adóköteles tevékenységet: a vállalkozás adószám hiányában nem folytathat adóköteles tevékenységet. Az adószám törlése azonban a jogi személyek, és egyéb szervezetek esetén nem eredményezi automatikusan az adózó megszűnését, ez a nyilvántartó szerv – a cégek esetén a cégbíróság – döntésének függvénye. A felfüggesztett, illetve a felfüggesztést követően törölt adószámok adatbázisa elérhető az állami adóhatóság honlapján.
Az adószám felfüggesztésének megszüntetését az érintett adózó kérheti a felfüggesztés időtartama alatt. Ha az adózó adószámát az adóigazgatóság jogerős határozattal törölte, de az adózó még nem szűnt meg, és a törlést követően a megszűnéséig adóköteles tevékenységet kíván folytatni, kérheti az adószám ismételt megállapítását.
Az egyéni vállalkozóknak azonban erre nincs lehetőségük, számukra nem állapítható meg újabb adószám. A cégbejegyzésre kötelezett adózó pedig kizárólag az adószám felfüggesztését követő adószám-törlés esetén kérheti adószáma ismételt megállapítását, az adószám-törlés egyéb eseteiben nem.