Számos üzleti és pszichológiai könyvben taglalják a siker receptjét. Coachként naponta találkozom fejlődni vágyó vezetőkkel, akiket abban támogatok, hogy ki tudják hozni magukból a bennük lévő legjobbat, és el tudják hárítani a belső akadályokat, amelyek gátak a bennük lévő teljesítménypotenciál kiaknázásában.
Az a tapasztalatom, hogy sok minden valóban a fejünkben dől el. Találó Timothy Gallwey sokat emlegetett mondása (amit a The Inner Game of Tennis c. könyvében fogalmaz meg), miszerint „A saját fejünkben lévő ellenfél sokkal félelmetesebb, mint a háló túloldalán álló.”
Érdemes a figyelmünket arra fordítani, ami valóban rajtunk múlik, például hogyan kommunikálunk, milyen gondolatok és érzések kavarognak bennünk, milyen a hozzáállásunk, hogyan bánunk az energiánkkal, mennyire vagyunk tervezettek és tudatosak, stb. Mindez tanulható és kézben tartható.
Gyakorlatias összefoglalóval szeretnék szolgálni a következő cikksorozatban, amelyben a siker pilléreit – már ami rajtunk múlik, legalábbis – veszem górcső alá. Két könyvre támaszkodom elsősorban a téma kapcsán: Anthony Robbins Határtalan siker c. és Stephen R. Covey A kiemelkedően sikeres emberek 7 szokása c. könyvére
Az első lépés: szenvedély
Először is szükségünk van valamire, ami hajt minket, ami arra ösztönöz, hogy erőfeszítést tegyünk, tanuljunk, fejődjünk. Ez a szenvedély. Belső késztetés valaminek a megvalósítására. Egyfajta elköteleződés és aktivitás.
Gyakran tapasztalom azt, hogy ami kezdetben hobbinak indult, az később a fő tevékenysége lesz valakinek. Nem véletlenül. A hobbi általában valami olyasmi, amit szeretünk csinálni, ezért figyelmet, időt és energiát fordítunk rá.
Az alábbi kérdéseket érdemes megválaszolni:
- Melyek azok a tevékenységek, amiket szenvedéllyel végzek?
- Milyen munka tölt el örömmel? Mi érdekel? Mi a hobbim?
- Milyen munkával, hogy telik számomra egy ideális nap?
Nem elég egy motiváló cél, ha nem társul hozzá olyan meggyőződés, hogy ezt képesek is vagyunk megvalósítani.
A minket támogató vagy akadályozó gondolkodásmódról, meggyőződéseinkről, hiedelmeinkről, átkeretezésről írok a következő részben.
Vass Andrea business coach, team és csoport coach, tréner vassandi.hu