Most már a tagállamok nemcsak a jelenlegi HÉA-irányelv meghatározott cikkeiben felsorolt esetekben vagy esetleg évekig elhúzódó derogáció alapján szélesíthetik ki a fordított adózás alkalmazási körét, hanem ezeken túlmenően a sokkal rugalmasabb QRM, azaz gyors reagálású mechanizmus eljárás keretében is.
A gyorsasága abban rejlik, hogy a tagállamok egyszerűsített formában (meghatározott formanyomtatványon) kezdeményezhetik az Európai Bizottságnál az adóelkerülés visszaszorítására alkalmazott fordított adózású termékek és szolgáltatások körének kibővítését oly módon, hogy annak elbírálására nem kell egy évet vagy még több időt várniuk, hanem főszabály szerint csak egy hónapot. Azonban az alkalmazási időtartam is csak rövid távú lehet, a 9 hónapot nem haladhatja meg. Különösen azért nem, mert a bizottság a fordított adózás alkalmazását az uniós jogszabályi lehetőségeken túlmenően csak átmenetinek tekinti.
Mit jelent ez a vállalkozásoknak a mindennapokban?
Abban az esetben, ha Magyarország egy meghatározott ágazatban (pl.: mezőgazdaság, állattenyésztés, szolgáltatóipar stb.) az ún. speciális QRM keretében a fordított adózás bevezetésére kapna engedélyt az Európai Bizottságtól, fel kell készülniük a cégeknek az ezzel járó gyakorlati teendőkre. Itt alapvetően a megfelelő számlakiállításra, számlabefogadásra, valamint az ezeket dokumentáló áfabevallásra kell gondolnunk. Jóllehet a fordított adózás bizonylatolásának szabályai (vélhetően) nem változnak, de érdemes figyelni az áfabevallásra, mert könnyen elképzelhető, hogy a jelenleg hatályos 1365A bevallás 07. és 08. lapjához (amelyen a fordított adózású mezőgazdasági termékekre vonatkozó adatokat kell az adóalanyoknak szerepeltetniük) hasonlóan újabb lapok kerülhetnek alkalmazásra.
- Mielőtt a partnerünknek számlázunk, és nem vagyunk biztosak abban, hogy az adott termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás az egyenes vagy fordított adózás alá tartozik, nyilatkoztassuk nyugodtan a partnerünket.
- Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy milyen a vevőnk jogállása (azaz olyan adózó-e, akitől az adófizetési kötelezettség elvárható), forduljunk az illetékes NAV Főigazgatósághoz.
- Ha biztosak vagyunk abban, hogy fordított adózású ügyletet számlázunk, figyeljünk arra, hogy ezt a megnevezést mindig tüntessük fel a számlánkon, illetve tüntessük fel a vevőnk adószámát is, mivel az adót neki kell a költségvetés felé rendeznie.
- A számlabefogadónak különös figyelmet kell fordítania a befogadott bizonylatra, mivel adólevonási jogot csak alakilag és tartalmilag hiteles számla alapján gyakorolhat.