Meglepetés érheti majd az autósokat a kutakon, mert szeptember elsejétől lép életbe az a törvénymódosítás, amelyet még nyáron fogadott el a Fidesz vezette kormányzat. Ennek köszönhetően az egyes üzemanyagok jövedéki adójának mértéke ezentúl a kőolaj világpiaci árához igazodik. Ha a Brent olaj hordónkénti világpiaci ára 50 dollár alá süllyed, a benzin és a petróleum esetében az adó literenként 5, a gázolajé literenként 10 forinttal emelkedhet. Ha azonban 50 dollár fölé emelkedik a világpiaci ár, az adómértékek visszaállnak a korábbi szintre. A változások negyedévente lépnek hatályba, a negyedév utolsó napjának világpiaci ára alapján.
A további, nyáron elfogadott változásról itt olvashat!
Ha a kőolaj hordónkénti világpiaci ára 50 dollár fölé kerül, akkor az adó mértéke az ólmozatlan benzin esetében literenként 120 forint lesz, ha azonban legfeljebb 50 dollár, akkor 125 forint, míg a gázolajnál a magasabb ár mellett 110,35 forint az adó, az alacsonyabbnál 120,35 forint, az ólmozott benzin és a petróleum esetében pedig 124,20, illetve 129,20 forint.
Mivel az északi tengeri Brent hordónkénti ára jelenleg 50 dollár alatt van – és nem úgy tűnik, hogy egyelőre olcsóbb lesz –, az autósok felkészülhetnek a drágább üzemanyagárakra. A kereskedelmi gázolaj és a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés mértéke a gázolaj adójának emelésével azonos mértékben nő. A többletbevételt a tervek szerint a hazai közutak – elsősorban az alsóbbrendű utak – felújítására fordítanák.
Az első változtatást október elsejétől várható, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szeptember 22-ig teszi közzé honlapján a kőolaj világpiaci árát, amely meghatározza az üzemanyagok jövedéki adójának október elsejétől hatályos mértékét - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) szerint az üzemanyag-forgalmazók a többletadót valószínűleg teljes mértékben megjelenítik a kiskereskedelmi áraikban, vagyis átterhelik a fogyasztókra.
A cigaretta adója továbbra is – ezer darabonként – 15 700 forint és a kiskereskedelmi eladási ár 25 százaléka, de legalább 28 400 forint – ezer darabonként – a korábbi 28 000 forint helyett. A szivar és szivarka adója szeptembertől továbbra is a kiskereskedelmi ár 14 százaléka, de az ezer darabonkénti adó a korábbi legalább 4000 forintról legalább 4060 forintra nő. A finomra vágott és egyéb fogyasztási dohány adója a jelenlegi kilogrammonkénti 14 000 forintról 15 100 forintra emelkedik.
A dohánygyártmányok adójának szerkezetét és minimumát uniós irányelv határozza meg, Magyarország 2017. december 31-ig derogációt élvez. Az uniós adóminimum elérése érdekében Magyarországon 2017 végéig 29 százalékkal meg kell emelni a dohánygyártmányok adóját, amit Magyarország három lépcsőben kíván elérni. A szeptemberi emelés az első lépcső.