Ma már a cégek is érzik a mozgás jótékony hatását alkalmazottaikra. Rájöttek, hogy ha rendszeresen mozognak, nő a teherbíró képességük, ami által termelékenyebbé válnak. Számos más előnye is van a spotnak: nő a motiváció, radikálisan csökkenhet a betegségek miatt kiesett munkanapok száma, ezáltal csökkennek a táppénzre fordított kiadások is. A közös drukkolás pedig jótékony hatással van a csapatszellemre, akárcsak a nemzeti öntudatra. A külföldi vállalatok régóta tudatosan beépítik kultúrájukba a testmozgást, ezáltal növelve a versenyképességüket, továbbá elősegítve a céges közösségteremtést és fokozva a közösségi jólétet.
Számít a nemzetközi háttér
– Az utóbbi években egyértelműen nőtt a mozgást ösztönző vállalatok aránya, de sajnos még mindig kevés valóban elkötelezett cég van. A leggyakoribb, hogy a cégek a családi napjuk programját színesítik sportprogramokkal. Ez kiváló első lépés, de nem változtatja meg a munkavállalók hozzáállását vagy sportolási szokásait – mondja Miasnikov Mónika, az E-Négyzet Wellness szakmai vezetője. Pedig a dolgozók rendszeres mozgásra való igényének felkeltése és az életmódváltás ösztönzése lenne a legfontosabb a cégek számára is, hiszen ettől válik saját késztetéssé, örömmé a sportprogramokon való részvétel.
– A hazai cégek közül a nemzetközi háttérrel rendelkező vállalatok életében jellemzőbb az ilyen jellegű támogatás, ez is elsősorban az anyavállalat nyomására. Szerencsére ma már saját kezdeményezésre is indítanak sikeres programokat, de egyelőre ezek vannak kisebbségben – teszi hozzá a szakember.
Arra is van példa, hogy egy vállalat a csapatépítő programokat alakítja át egészségnapokká. Tapasztalatok szerint a pályakezdők inkább a könnyed csapatépítő programokat kedvelik, de a családos vagy több éve dolgozó dolgozók üdvözlik a tartalmasabb, munkaidőben kivitelezhető sport- és egészségnapokat.
A dolgozók egészsége éppúgy hat a profittermelésre, mint a szervezet működéséhez adott szellemi tőkéjük. De még ha ezt be is látja a vezető, azt kevesen tudják, hogyan tudnák az egészségmegőrzést ösztönözni. – A cég egyik legnagyobb „költsége” maga az ember, akit mind fizikai, mind szellemi oldalról érdemes védeni. Amíg öt-hat éve még nagyon kevés cég áldozott a sportra, egészségre, addig mára ez jelentősen kibővült, és rengetegen rendeznek akár csak egy-egy alkalommal ehhez kapcsolódó programokat. De még csak a valódi elkötelezettség előszobájában vagyunk. Az Egyesült Államokban, Kanadában jóval előttünk járnak e téren, itt már régen felismerték, hogy a munkavállalók egészségére fordított összeg nemcsak hogy megtérül, de még hasznot is hoz – magyarázza Miasnikov Mónika.
Természetesen nem lehet minden alkalmazottra ugyanazt ráerőltetni, és nem is kell egyből megváltani a világot. A személyre szabott mozgásprogram a leghatékonyabb megoldás, de első lépésnek már egy munkahelyi biciklitároló felállítása is nagyszerű lépés lehet! – A munkahelyi betegségek nagy része mozgásszervi problémákból adódik, így a munka közbeni rövid, akár közös átmozgatások fizikailag és mentálisan is segítenek a felfrissülésben, egyben a szervezeti kultúrát is színesebbé és szerethetőbbé teszik – hívja fel a figyelmet a mozgás fontosságára az E-négyzet szakmai vezetője.
Fontos különválasztani a klasszikus sportszponzorációt és a vállalati társadalmi felelősségvállalási programba beépített sporttámogatást. Nagyon sokan CSR-nak tartják a szponzorációt, de ez téves megközelítés. – Ne gondoljuk azt, hogy a vállalatok, márkák puszta kedvességből támogatnak sportágakat. A támogatáson, szponzoráción keresztül ezek a piaci céljaik elérését szeretnék elősegíteni: kapcsolatot kialakítani, márkaélményt nyújtani a fogyasztóknak – jelen esetben szurkolóknak –, amellyel megkülönböztető előnyre tehetnek szert – mondja Vincze Dávid, az Emerald PR sportmarketing divíziójának vezetője.
A szponzoráció üzleti kapcsolat. Akkor válik a sporttámogatás társadalmi felelősségvállalássá, ha az adott cég profitelvárás nélkül ad juttatást, például azért, hogy az adott sport minél több emberhez eljusson a sportág infrastrukturális lehetőségeinek fejlesztésével, ezáltal a vállalat az emberek egészségesebb életéhez járul hozzá össztársadalmi szinten. Az is CSR-aktivitás, ha az adott vállalat olyan civil szervezetet vagy nonprofit sportmegmozdulást támogat, adott esetben szervez, amely komoly társadalmi cél elérését vagy a társadalmi jólét erősítését tűzi ki maga elé. Erre jó példa a Coca-Cola Testébresztő programja Vincze Dávid szerint.
A sporttámogatásnak, -együttműködésnek PR-értéke is lehet, de csak akkor, ha ezáltal javul az adott márka megítélése, ha az emberek az aktivitás kapcsán kezdenek – pozitívan – beszélni a márkáról. Van ennek egy belső PR-oldala is, hiszen a sport nagyban hozzájárul a munkáltatói márkaépítéshez is. Ma már alapelvárás a vállalatok felé, hogy a fizetésen felül különféle juttatásokat, akár sportolási lehetőségeket biztosítanak a munkavállalóknak. Ez legtöbbször a béren kívüli juttatásokba épül be, de a GE tavaly például úgy döntött, hatalmas fitnesztermet nyit a munkatársainak.
A kormány kiemelt területként kezeli a sportot, és ez hat a vállalatok viselkedésére is: igyekeznek kapcsolódni a kormányzat kiemelt fejlesztési területeihez. A kormányzati szándék katalizálta a sportközpontú kommunikáció erősödését is. Ha adott sportágba érkeznek állami támogatások, és az összeget a sportági szervezetek vagy szövetségek infrastrukturális fejlesztésre fordítják, akkor a nagyobb vállalatok számára is vonzóvá válik a piac a várható sikerek, sportsztárok, a szélesebb és modernebb kommunikációs lehetőségek révén.
– Magyarországon az elmúlt nyolc-tíz évben látható némi felértékelődés, de itthon még gyerekcipőben jár a sportmarketing vagy a sportközpontú kommunikáció. Ugyanakkor azok a multinacionális cégek, amelyek olyan termékeket forgalmaznak vagy szolgáltatásokat nyújtanak, amelyeknek széles a célcsoportja, előszeretettel alkalmazzák a szponzorációt klubszinten is, nem csak egy-egy világesemény – világ- vagy Európa-bajnokság, olimpia – idején. A Telekom együttműködik az FTC-vel és a Veszprém férfi kézilabdacsapattal is, de a hazai vállalatokra jellemzőbb, hogy saját rendezvényt szerveznek, amelyen keresztül megpróbálják átadni márkaértékeiket – magyarázza Vincze Dávid. Utóbbira remek példa a Telekom Vivicittá futása, de idesorolható a pár évvel ezelőtti Vodafone-kampány is, amikor a társaság hozta el hazánkba a Forma–1-es pilótákat, és köröztette őket Budapest belvárosában. Az extrém sportok szempontjából további kiváló példa a Red Bull Röpnap, amely egy extrém sportmegmozduláson keresztül adja át a márkaélményét a fogyasztóknak. És akkor még a Red Bull AirRace-ről nem is beszéltünk!
A vállalatok szeretik támogatni a nagyszámú érdeklődőt vonzó élménysportágakat. Az, hogy melyiket, függ a vállalatvezető vagy a cég kommunikációs igazgatójának preferenciájától – különösen, ha netán korábban aktívan sportolt –, de lehet országspecifikus is. Előfordul, hogy ugyanaz a cég régiónként eltérő stratégiát választ. Míg a Heineken nemzetközi szinten a Bajnokok Ligája egyik főszponzora, addig Nagy-Britanniában az első osztályú rögbibajnokságot is kiemelten támogatja. A Nike és az Adidas a magyar piac mérete miatt itthon például csak a futásra fókuszál, de nemzetközi szinten – egy adott támogatott csapat vagy sportoló kapcsán – ennél aktívabb. A biztosítók is beállnak az egészséges életet népszerűsítő tömegesemények mögé. Erre jó példa a Generali Runner’s World Run tavasszal megszervezett maratoni futóverseny, de az NN biztosító is aktívan támogatja a hasonló megmozdulásokat.
Az adópolitikán keresztül megvalósuló sporttámogatások nagy népszerűségnek örvendenek. Nem véletlenül. – Több lehetőség is adott a cégek számára, de a legkedveltebb talán az adófelajánlás intézménye. Praktikusan ez esetben az adózók dönthetik el, hogy a társasági adójuk egy részét sportcélokra fordítsa a költségvetés. Az adófelajánlás egyik legvonzóbb eleme a felajánlásból származó adójóváírás. Az adóelőleg és adóelőleg-kiegészítés terhére történő felajánlás összegének megközelítőleg a 6,5 százaléka is kiteheti az adófolyószámlán megjelenő adójóváírás összegét. Filmalkotás vagy előadó-művészeti szervezet támogatása esetén az adójóváírás összege 7,5 százalék is lehet. A maximális igénybevétel több tényezőhöz és meghatározott adminisztrációhoz kötött, amelyet érdemes adótanácsadóval egyeztetni – magyarázza Gyányi Tamás, a WTS Klient adópartnere.
A lehetőséggel hazai és külföldi tulajdonú cégek is élhetnek. A külföldi tulajdonú, Magyarországon bejegyzett társaságok ugyanúgy igénybe vehetik a felajánlásból származó adóelőnyt, bár az a tapasztalat, hogy e cégek egy része inkább örülne egy olyan rendszernek, ahol nemcsak a látvány-csapatsport, filmalkotás vagy előadó-művészeti szervezet támogatására lenne lehetőség, hanem akár az oktatás vagy az egészségügy területén működőére is.
– A látvány-csapatsport támogatásának a rendszere eddig öt kiemelt területre terjedt ki: labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda és jégkorong. Ez szűkíti a cégek mozgásterét, még akkor is, ha jövőre – a társasági és az osztalékadóról szóló törvény módosítása értelmében – a röplabda is bekerül a társaságiadó-kedvezményen keresztüli támogatások (tao) rendszerébe – mondja Gyányi Tamás, aki szerint azoknak a cégeknek, amelyeknek az adófizetési kötelezettsége magas, érdemes kihasználniuk a tao-t.