Ezeknek a bizonytalanságoknak messzemenő hatásai lehetnek, mivel a kereskedelmi forgalom számos gazdaság – különösen igaz ez az exportorientáltakra – GDP-jében kritikus szerepet játszik.
Megmérték most a nagy gazdaságok exportfüggőségét, amelyet az áruexport 2023-as nominális GDP-hez viszonyított arányával vetettek össze. Az adatok az U.N. Comtrade-től származnak, és a J.P. Morgan Asset Management jelentéséből származnak.
Mely országok függnek leginkább az exporttól?
Egyes gazdaságok nagymértékben támaszkodnak a globális piacokra, hogy fenntartsák növekedésüket, míg mások, mint például az Egyesült Államok, inkább a belföldi fogyasztásra támaszkodnak.
A lista élén Dél-Korea áll, ahol 2023-ban az export a GDP 38 százalékát tette ki. Dél-Korea exportmotorját félvezetők, autók és kőolaj működteti.
Az Európai Unió szorosan követi az ázsiai országot, 37 százalékkal, a tagországok egymással (az EU-n belüli exporttal) és azon kívül is kereskednek.
Észak-Amerikában Mexikó emelkedik ki magas, 33 százalékos export/GDP aránnyal, majd Kanada következik 26 százalékkal. Nem meglepő módon az Egyesült Államok a két ország exportjának legfőbb célországa, exportjuk több mint 70 százalékát adja.
Mindeközben Kína és az Egyesült Államok exportfüggősége a legalacsonyabb a nagy gazdaságok közül, annak ellenére, hogy érték szerint a világ két legnagyobb áruexportőre. Az Egyesült Államok továbbra is Kína legfőbb exportcélpontja, 2023-ban a kínai export közel 13 százalékát tették ki, azaz 436 milliárd dollárt.