Az állásinterjúk első feszengős pillanatai után általában már felszabadultabban beszélgetnek a tárgyaló felek, ám a végén újra feszült lehet a helyzet. Ekkor jön a legérzékenyebb terület, a béralku, ahol érthető módon mindenki nyerni akar. Összeszedtünk néhány pontot, ami támpont lehet a munkáltatóknak abban, meddig ragaszkodjanak az eredeti elképzeléshez, vagy meddig engedjék el gyeplőt a végső pillanatokban.
Mielőtt...
Mielőtt kimondjuk a bűvös számot, sőt, mielőtt megszületik a konkrét összeg a fejünkben, puhatolózzunk a jelölt elképzeléseiről. A jelentkezők persze nem kedvelik, ha a beszélgetés során (vagy már a hirdetésben) fizetési igény megadását kéri egy cég, a munkáltató szempontjából azonban nagyon hasznos szokás. A rutinos HR-esek számára az összeg, amit és ahogyan bemond a jelentkező fontos ahhoz, hogy pontosan lássák, kivel állnak szemben. Nem csak a túl magas összeg lehet a gond. Az, ha valaki túl alacsonyra értékeli magát, annak a jele lehet, hogy nem látja át, milyen magas színvonalú munkáról van szó, vagy éppen semmi piaci tapasztalata nincs.
Amit munkáltatóként figyelembe kell, hogy vegyünk, az a munkakör komolysága, felelősségi köre, feladatai, speciális tudásigénye, stb. Persze támpont lehet, hogy mennyit keresett nálunk az előző kolléga ugyanebben a munkakörben, de nem jó, ha a végsőkig ragaszkodunk ehhez. Csak hogy egy gyakorlati nézőpontot említsünk, lehet, hogy a korábbi kolléga a túl alacsony bér miatt távozik, és ha hosszú távra szeretnénk tervezni, akkor többet kell erre a pozícióra áldoznunk. A legjobb, ha nem egy konkrét összeggel készülünk a találkozóra, hanem egy –tól –ig összeg van a tarsolyunkban a fenn felsorolt szempontok figyelembe vételével.
Térképezzük fel a jelöltet
Ne ugorjunk fejest azonnal az interjú során a béralkuba. Alaposan térképezzük fel a jelölt összes képességét, korábbi tapasztalatait, végzettségeit, sőt, ha lehet kérjünk referenciát. A bérek szempontjából, főleg, ha kiemelt területen, vagy munkaerőhiánnyal küzdő szektorban tevékenykedünk, könnyebben csúsznak át a magas bérigények, de azért alaposan nézzük meg, kinek adunk nagy összegű ajánlatot.
Persze, lehet, hogy korábban is jól keresett a kolléga, aki nálunk betöltötte a meghirdetett pozíciót, de nem csak mi gondoljuk így? Ha toborzunk, érdemes áttekinteni a piaci helyzetet, megnézni, máshol mennyit ér egy ilyen pozíció, hogy reálisabban tudjuk megítélni a saját helyünket a listán. Ha nem tudunk a piaci követelményeknek megfelelő juttatást adni, érdemes átnézni, hogy a munkakör feladatainak átstrukturálásával nem lehetnénk-e rugalmasabbak a bérek szempontjából.
Nem csak a pénz számít
Persze tudjuk, hogy a pénz számít. Munkáltatóként azonban vannak még a kezünkben egyéb eszközök is, ha valaki nagyon szimpatikus, ám a céges költségvetés egyelőre nem engedi a jelölt bérigényét. (Bár nem csak az elvárt béremelés miatt muszáj szembenézni vele: emelni kell a béreket, nincs más megoldás.) Csábító lehet, ha korszerűek a munkakörülmények, ha az iroda, a munkahely barátságos és modern. Sokak számára lehet vonzó az önálló hatáskör, a kreatív munka, vagy éppen a rugalmas munkaidő. Sok elemzésből kiderül az is, hogy a főnök személye sokat hozzátehet vagy elvehet egy munkahely vonzerejéből. Vagyis ha kiteszünk magunkért, lehet, hogy akkor is elégedett új munkavállalóval leszünk gazdagabbak, ha kisvállalkozóként nem tudjuk megadni a multiknál megszokott fizetést és juttatásokat.
Mindezek mellett a cafeteria is vonzó lehetőségeket kínálhat, hiszen ha a konkrét forintok nem is elegendőek, de egy bőséges egyéb juttatási csomag már meggyőző lehet. A céges laptop, telefon sok helyen általános, de vonzerő lehet, ha meg tudjuk oldani, ahogy a bónuszok, eredményhez kötött jutalmak is kecsegtetőek. De emellett akár egy lakhatási támogatás, pihenési hozzájárulás is bekerülhet a csomagba.
A bértárgyalás izgalmas feladat mindkét fél számára. Fordítsunk a felkészülésre és a tárgyalásra elegendő időt és energiát, hiszen a kialkudott összeg és feltételek a résztvevő felek egyöntetű elégedettségét kell, hogy szolgálják. Nem érdemes kellemetlenül alacsony összeggel kezdeni, arra apellálva, hogy a jelentkező felsrófolja az összeget. Egy korrekt összeg mindenki számára megnyugtató kézfogással pecsételhető meg.