Céges helyett saját gép?

BYOD - újabb négybetűs szó, amelyet meg kell tanulniuk a vállalati döntéshozóknak. Jelentése: saját informatikai eszközök a munkahelyen. Egyre több munkavállaló szeretné ugyanis a saját mobil eszközeit használni az irodában is. Elsősorban a vállalati PC-t váltják le szívesen a saját laptopjukra, és most már a mind többet tudó táblagépekre. A folyamat a cégek számára is kedvező, nem érdemes gátat szabni neki, de tekintettel kell lenni a benne rejlő veszélyekre.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Nemrég egy vállalati dolgozó informatikai eszköztára kimerült egy asztali számítógépben, esetleg egy céges mobiltelefonban. Az új technológiák azonban egyre elterjedtebbek, és a munkatársak az otthon vagy akár út közben használt eszközeiket üzleti célokra is szívesen vennék igénybe, így a cégvezetőknek is meg kell barátkozniuk az okostelefon és a tablet szavakkal.

A rendszergazdák és informatikai döntéshozók első reakciója sok esetben az elutasítás arra felvetésre, hogy az munkatársak a saját gépükön dolgozzanak a céges hálózaton. Ez a félelem teljesen természetes a belső rendszer integritása és biztonsága szempontjából, de a tiltással csupán azt lehet elérni, hogy csökkenjen a kollégák munkahatékonysága és motiváltsága. A saját eszköz munkahelyi használatának (vagyis bring your own device - BYOD) a legfontosabb előnye ugyanis a hatékonyság növekedése mellett az, hogy - mint azt felmérések mutatják - növekszik az alkalmazottak saját munkájukkal való elégedettsége is. Ráadásul a privát életben megszokott eszközök munkahelyi használata a betanulási időt is csökkentheti.

Új szemlélet, új veszélyek

Ez a megközelítés alapvetően megy szembe az eddigi szigorú, teljes informatikai infrastruktúrát központilag ellátó gondolkodásmóddal, ezért újfajta biztonsági intézkedéseket is igényel. Ha a dolgozók ugyanazt a gépet használják a munkában, amin este közösségi oldalakra csatlakoznak, online játékokat játszanak vagy éppen torrent oldalakat használnak, az számos új veszélyt, eddig nem létező támadási felületet jelent a céges adatok ellen is. A professzionálisan védett, biztonságos vállalati környezetből kikerülve az adatok sokkal könnyebb prédává válnak. A gyakran hordozott eszközöket útközben ellophatják, tulajdonosaik elveszíthetik azokat, így a céges adatok illetéktelenek kezébe kerülhetnek, illetve könnyen vírusok és egyéb kártevők áldozataivá válhatnak, amelyek aztán pillanatok alatt megfertőzhetik a vállalat hálózatát és gépeit is. Ráadásul a megosztó oldalakhoz például szinte minden biztonsági kaput ki kell kapcsolni, ami viszont az ugyanazon az eszközön lévő érzékeny adatokhoz való hozzáférést is megkönnyíti.

Tippek a zökkenőmentes átálláshoz
1. Házirend és jogosultságok tisztázása
Előre rögzíteni kell, hogy mely kollégák esetében támogatja cég az az átállást. Akik használhatják a saját gépüket, azoknak szükségük van céges tájékoztatóra, amely tartalmazza a vállalati adatok elérésének biztonsági feltételeit. Tisztázni kell a jogosultságok rendszerét, vagyis senki ne férjen hozzá több dologhoz, mint amire a munkájához szüksége van. Le kell fektetni, hogy melyek a megengedett és tiltott alkalmazások és felhasználási módok a munkába bevont eszköz esetében. A megalkotott informatikai házirendet pedig a lehető legszigorúbban be kell tartatni.
2. A céges adatok védelme
A nem csak munkára használt mobil eszközökkel olyan kommunikációs formákra is lehetőség nyílik, amelyek során érzékeny vállalati adatok kerülhetnek ki a cégtől. Ma már több olyan felügyeleti megoldás létezik, amellyel az adatkommunikáció központilag szabályozható, az eszközök a belső levelezőrendszerbe integrálhatók, így a telefonok és tabletek a céges PC-khez hasonlóan kezelhetők, letilthatók akár távolról is. Érdemes élni ezekkel!
3. Privát felhő
Az egyik legnagyobb biztonsági kockázatot a távoli felhasználók céges hálózathoz való kapcsolódása rejti. Nemcsak a biztonságot, de a hatékonyságot is növelhetik azonban a privát felhőre épülő megoldások, amelyek segítségével az ilyen munkatársak számára is megteremthetők a vállalaton belüli körülmények.
4. Üzleti alkalmazások támogatása a mobilon
Az egyre inkább fejlődő üzleti mobilalkalmazásoknak köszönhetően az üzletiintelligencia-kliensektől az ügyfél-nyilvántartási rendszerekig minden irodai munkafázis megoldható a hordozható eszközökön is. Ha egy vállalat a megfelelő jogosultságokat figyelembe véve teszi elérhetővé ezeket a programokat, alkalmazottai saját mobil eszközeikről is teljes értékű munkát végezhetnek, ami jelentősen növeli a hatékonyságot – cserébe a megnövekvő biztonsági kockázatért.
5. Felkészülés a problémákra
Mindig álljon rendelkezésre helyettesítő eszköz, így zökkenőmentes maradhat a munka. Célszerű felkészülni az alkalmazott esetleges kilépésére is. Egy előzetesen megkötött megállapodás biztosíthatja, hogy a cégtől való távozás esetén az összes bizalmas vállalati adatot törölni lehessen a telefonokról és táblagépekről.

Amerikában a Cisco felmérése szerint már elfogadják a cégek informatikai részlegei ezt a megközelítést, sőt esetenként fel is karolják azt, és egy másik kutatás, melyet az Aruba végzett, kimutatta: az aggályok ellenére az európai vállalatok kétharmada is lehetőséget ad az alkalmazottaknak arra, hogy a saját mobil eszközeiket használják a munkahelyükön. Itthon ez még kevésbé jellemző, de a kutatócég szerint a következő néhány évben várhatóan ugrásszerűen megnő majd azoknak a cégeknek a száma, amelyek a belső infrastruktúra fejlesztése helyett inkább arra ösztönzik a kollégáikat, hogy saját eszközeiket használják a mindennapi munkavégzés során. A trend annak ellenére egyértelműen ez, hogy a Gartner friss elemzése kifejti: a saját eszközök munkahelyi használata az előnyök ellenére is alaposan megkeserítheti a vállalatok IT-szakembereinek életét.

A legkülönfélébb, gyakran cserélődő eszközök megjelenése a vállalati környezetben végül oda vezethet, hogy az informatikusok nem tudnak lépést tartani a folyton változó technikai követelményekkel, és szavatolni az üzleti adatok biztonságát. Az informatikai szakemberek szerint a legégetőbbek a biztonsággal és az adatvédelemmel kapcsolatos problémák, valamint az, hogy szemben az egységesen kezelt céges informatikai háttérrel, többféle mobil platform informatikai támogatását kellett megoldani. Az informatikai vezetők számára a legnagyobb kihívás az, hogy egyensúlyt teremtsenek a biztonsági és támogatási követelmények, illetve a BYOD nyújtotta költség- és hatékonysági előnyök között.

Valódi védelem

A mobil eszközök rohamos terjedése új szabályozást, a kiadások ellenőrzésében új szemléletmódot jelent. A tabletek korában a céges adatok védelmének alapja a végfelhasználóba vetett bizalom, bár természetesen ez önmagában nem elég. Ám az IT nem lesz képes valamennyi eszközt egyszerre kezelni a szakemberek véleménye szerint. Amit a cégek tehetnek, az az, hogy felkészülnek az új típusú működésre, és előre szabályozzák a saját eszközök érkezésének és a vállalati rendszerhez való csatlakozásának körülményeit.

A valódi védelem megteremtése a szoftvergyártók feladata lesz a Gartner egyik elemzőjének nyilatkozata szerint. Nekik olyan „hasznos vírusokat" kell kifejleszteniük, amelyek képesek lesznek az érzékeny adatok védelmét az eszköztől függetlenül ellátni. Ezek a licencköteles zene- és videoanyagok védelméhez használt digital rights management (DRM) rendszerhez hasonlóan működhetnének. Ha ezek elég okosak lesznek, akár azt is megoldhatják, hogy szükség szerint töröljék az adatokat az eszközökről. A leginkább elterjedt védelmi megoldások ma az illetéktelen felhasználókat próbálják kiszűrni, ez azonban kevés lesz. Jelenleg csak az adatkörnyezetet védik - vagyis azt a helyet, ahol az adatok tárolódnak -, ami egy mobil eszközökre és az azok használatához szükséges belépési pontokra épülő, nagyon komplex rendszer megóvásához édeskevés.

Az adatbiztonság olyan megoldásokkal növelhető, mint például megfelelő fájlátviteli protokoll (SFTP) használata vagy a magánszférában bevált megosztó-, tárolóhelyek vállalati megfelelőinek alkalmazása. Fontos azonban, hogy az adatokat tényleg arra felkészült szolgáltatóra bízzák, tehát a különböző egyéni megoldások helyett a cég jelölje ki, hogy melyek a használható és melyek a tiltott alkalmazások.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo