Még mindig inkább spórol a lakosság

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán nyilvánosságra hozott első gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,8 százalékkal nőtt a múlt év azonos hónapjához képest, a naptárhatástól megtisztított növekedés 0,3 százalékos volt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem költünk túl sokat élelmiszerre sem - Kép: SXC

A kiigazított adatok szerint a szeptemberi növekedést az üzemanyag forgalom 3,1 százalékos növekedése generálta, a nem élelmiszer jellegű termékek forgalma a tavaly szeptemberi szinten stagnált, míg az élelmiszereladások 0,4 százalékkal csökkentek. A kiskereskedelmi forgalom a harmadik negyedév minden hónapjában nőtt, a naptárhatástól megtisztított adatok szerint júliusban 1,3, augusztusban 1,4 százalékos volt a forgalom éves növekedése, míg a kiigazítatlan adatok rendre 1,8, illetve 1,0 százalékos növekedést mutattak.

Az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben augusztusban és júliusban egyaránt 1,2 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene az egy évvel korábbihoz képest. A nem élelmiszer termékek volumene júliusban 0,9 százalékkal, augusztusban 1,2 százalékkal nőtt.

Az üzemanyag-forgalom már fél éve növekedést mutat, a szeptemberi 3,1 százalékos emelkedés az augusztusi 1,6 százalékos, a júliusi 2,9 százalékos növekedés után következett be. A kiskereskedelmi forgalom egyéves csökkenés után áprilisban nőtt először éves összevetésben.

Többet fizetünk bankkártyával
Az egyes üzlettípusok vásárlói köre nem zsugorodott tovább 2013 első hat hónapjában, sőt a főként alacsony árakkal és széles választékkal hódító hipermarketek, a független kisboltok és a hazai láncok újabb vásárlókat is tudtak nyerni. A korábbi évekhez képest jelentős fejlődés figyelhető meg a bankkártyás fizetések arányában.
Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője az MTI-nek elmondta: negatív meglepetés, hogy szeptemberben az előző év azonos időszakához képest csak 0,8 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom, az Ersténél 1,9 százalékos növekedésre számítottak, már csak a rendkívül alacsony bázis miatt is. Az alacsony infláció, valamint a rezsicsökkentés következtében nőtt a háztartások elkölthető jövedelme, ez azonban a fogyasztásban egyelőre nem látszik, a kiskereskedelmi forgalom az áprilisi megugrás óta inkább stagnál - fejtette ki a szakértő. Gabler Gergely kiemelte: a bruttó hazai termék (GDP) növekedésére is hatással lehet a mostani adat, mivel elemzők szerint a növekedést a lakossági fogyasztás húzhatja, ez a bővülés azonban láthatóan még nem indult be.

Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője szerint is a várakozásoknál lényegesen gyengébben növekedett a kiskereskedelmi forgalom szeptemberben az előző évihez képest. Hozzátette: az előzetes becslés alapján a kiskereskedelmi értékesítések megközelítően 1,5 százalékkal csökkenhettek az előző havihoz képest, ami igencsak meglepő, mivel nem tükrözi a fokozatosan javuló fogyasztói bizalmat, valamint a 38 éves inflációs mélypont miatt megugró reálbérek pozitív hatását. Úgy vélte, hogy a vártnál kisebb növekedésre a dohánytermékek értékesítésének átalakítása adhat némi magyarázatot, mivel a dohánytermékeket már nem lehet a hagyományos üzletekben megvásárolni, ami valamelyest visszavethette az élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalmát, miközben a dohánytermékek (legális) forgalmának meredek visszaesése miatt ezt nem ellensúlyozza a trafikok forgalmának a várakozásoktól elmaradó felfutása.

Kiemelte, hogy a bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt azonban a kiskereskedelmi forgalom az év hátralevő részében gyorsabb növekedést mutathat, ami a negyedik negyedévben bázishatások, a pedagógus és egészségügyi béremelések, valamint a további háztartási energiaár csökkentés miatt jelentősebb mértékben gyorsulhat. Így a kiskereskedelmi forgalom növekedése az utolsó negyedévben megközelítheti a 4 százalékot, idén összességében a kiskereskedelmi forgalom növekedése kissé meghaladhatja az 1 százalékot - mondta Suppan Gergely.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közleménye szerint az adatok szerint a fogyasztás szerény mértékű bővülését az üzemanyag eladások húzzák felfelé, tény viszont, hogy üzemanyagot nem csak a családok, hanem vállalkozások, intézmények is vásárolnak a benzinkutaknál. "Úgy tűnik, a háztartások terhei még mindig lefelé húzzák a fogyasztás mérlegét, ami azért meglepő, mivel a reáljövedelmek, reálkeresetek 2-3 százalékkal nőnek 2013-ban" - írták. A szervezet szerint az év eddig eltelt időszakának tapasztalatai nyomán arra lehet számítani, hogy a karácsonyi költekezés elérheti ugyan a tavalyi szintet, de nagyobb megugrás jelenleg nem jelezhető előre, a fogyasztás "kilábalása" mérsékelt ütemű lesz, és igazodik a gazdaság teljesítményéhez.

A butikláz végét jelenthetik a webáruházak
Egy holland kutatás szerint rövid időn belül a kiskereskedelmi egységek negyede eltűnhet az online kereskedelem hatására. Angliában háromszázezer munkahely megszűnésével számolnak. Nem csak vásárlási szokásainkat, de városközpontjainkat is átalakíthatják a webáruházak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo