Palócz Éva szerint "ez egy jó év" a magyar gazdaság számára, de arról sem szabad megfeledkezni, hogy miközben a növekedés mértéke valóban meghaladja az uniós átlagot, régiós viszonylatban az idei és jövő évi számokkal épphogy bekerült az ország a középmezőnybe. A beruházások gyorsabb ütemben nőttek, a nettó export viszont nagyobb mértékben csökkent ahhoz képest, amire korábban az intézetnél számítottak - részletezte a vezérigazgató.
A jövedelmek "óriási mértékben" növekszenek, ez azonban egyelőre a fogyasztásban még nem látszik - hangsúlyozta Palócz Éva, aki arra is kitért, hogy a fogyasztási helyzet hónapról hónapra javul, a karácsonyi szezon pedig jelentős löketet adhat a szegmensnek. A nettó reálkeresetek idén éves szinten 10 százalékkal nőnek a konjunktúrajelentés szerint, miközben a magánfogyasztás 4 százalékkal bővül. A munkanélküliség az intézet jelentése szerint 4,2 százalékra csökken év végére a tavalyi év végi 5,1 százalékról.
Palócz Éva arra is kitért, hogy az állampapír-piaci kamatok régiós viszonylatban a legnagyobb mértékben Magyarországon csökkentek. Idén szeptemberben nemcsak a 3 hónapos, de az egy éves állampapírok hozama is nulla alá csökkent az elsődleges forgalmazásban, és a 10 éves hozam is történelmi mélypontra, 2 százalék közelébe esett decemberben.
A VOSZ gazdaságpolitikai bizottsága részéről Ottó Csaba, a Man at Work Kft. ügyvezető igazgatója előadásában azt emelte ki, hogy az idei év nem a munkaadók éve volt: a munkaerőhiány, a magas fluktuáció és a béremelkedések komoly fejtörést okoznak a vállalatoknak. A kékgalléros munkaerőhiány a munkaerő-közvetítő partnereinél 3-10 százalékos - emelte ki az ügyvezető igazgató. A főként autóipari és elektronikai területen tevékenykedő cég által kiközvetített dolgozók 70 százaléka két hónapon belül már nem dolgozik az adott vállalatnál - mutatott rá Ottó Csaba azt is jelezve, hogy ez "megöli a cégeket" és a minőségre is kihat.