Ukrán-orosz háború cikkek


Mennyi tartalék földgáz van Európában?

Mennyi tartalék földgáz van Európában? 

Megjelent a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) május havi földgázpiaci riportja, amelyből kiderül, hogy az Európai Unióban a májusban betárolt gáz mennyisége 10 százalékponttal volt magasabb, mint egy éve. Magyarországon pedig összesen 48 százalékkal nőtt a betárolt mennyiség az előző hónapban, a tavalyi év azonos időszakához képest. A régió tárolóiban májusban Ausztriát és Romániát kivéve alacsonyabb volt a havi záró készletszint, mint a megelőző év azonos időszakában.
Orosz-ukrán háború: pénz az ablakban

Orosz-ukrán háború: pénz az ablakban 

A hivatalos álláspont szerint Oroszország teljesítette esedékes kötvénytörlesztési kötelezettségeit, az átutalások a szankciók miatt nem érkeznek meg a kedvezményezettekhez.
Megrántotta vállát az aranyára az orosz import betiltásának hírére

Megrántotta vállát az aranyára az orosz import betiltásának hírére 

A G7-országok határozatlan ideig nem importálnak orosz aranyat. A nemesfém árfolyama némileg talán meglepő módon alig reagált a hírre.
Ön tudna-e takarékoskodni a földgázzal?

Ön tudna-e takarékoskodni a földgázzal? 

A németek összefogásra készülnek a földgázfogyasztás csökkentése érdekében. Hatékonyságjavítás, alternatív források bevonása, sokszínű a terv.
A magyar nagyvállalatok szerint 2022 nem lesz jó évük

A magyar nagyvállalatok szerint 2022 nem lesz jó évük 

Az inflációnál alacsonyabb bevételnövekedéssel és stagnáló profittal számoltak a cégek az orosz-ukrán konfliktus kezdetén, derült ki a K&H nagyvállalati növekedési index 2022 első negyedévi kutatásából.
Kormányprogram készült Németországban a gázfogyasztás-csökkentésére

Kormányprogram készült Németországban a gázfogyasztás-csökkentésére 

A német iparvállalatok szövetsége (BDI) támogatja földgázfogyasztás-csökkentésére kidolgozott kormányzati terveket, amelyeket a Németországba irányuló orosz gázexport visszafogása miatt dolgoztak ki.
Az olaszok beszálltak a világ legnagyobb földgázmezőjébe

Az olaszok beszálltak a világ legnagyobb földgázmezőjébe 

Az Eni olasz energetikai vállalat is részt vesz a világ legnagyobb, részben Katarhoz tartozó gázmezőjén kezdődő kitermelésben a katari energiaügyi miniszter bejelentése szerint.
Putyin kufárkodik a földgázzal?

Putyin kufárkodik a földgázzal? 

Oroszország a gázszállítások visszafogása révén fel akarja srófolni az energiaárakat - mondta a dpa német hírügynökségnek Klaus Müller, a német energiapiacot szabályozó hatóság (Bundesnetzagentur) vezetője.
Ömlenek a menekülők Ukrajnából

Ömlenek a menekülők Ukrajnából 

Az ukrán-magyar határszakaszon 6769 ember lépett be pénteken Magyarországra, a román-magyar határszakaszon belépők közül 5836-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK).
Putyin szerint nem Brüsszel a hibás mindenért, hanem az Egyesült Államok

Putyin szerint nem Brüsszel a hibás mindenért, hanem az Egyesült Államok 

Az orosz gazdaság nem fog elszigetelődni, fejlődésében a magánvállalkozásokra fog támaszkodni - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken, a 25. Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum plenáris ülésén elmondott beszédében, amelyben a világgazdaság gondjaiért a Nyugatot tette felelőssé.

Pénzcsapot nyit a magyar kkv-knak az Európai Unió 

Az Európai Bizottság jóváhagyta azt a mintegy 90 milliárd forint (226 millió euró) keretösszegű magyar programot, amely a kis- és középvállalkozások (kkv) támogatására szolgál az Ukrajna ellen indított orosz háborúval összefüggésben - közölte a brüsszeli testület.

Bakot lőtt a kormányszóvivő 

Gulyás Gergely szerint Ferenc pápa is találkozást tervez az orosz egyház vezetőjével, miközben a katolikus egyházfőnek esze ágában nincs ilyet tervezni.

Megszűnt az orosz gázszállítás Franciaországba, ennek ellenére köszönik jól vannak 

A francia gázszállító hálózat, a GRTgaz bejelentette: az orosz vezetékes földgázszállítások megszakadása ellenére nincs ellátási hiány Franciaországban. A gázellátást ugyanis több forrásból biztosítják, és a Spanyolország felől érkező vezetékes importot Párizs a közelmúltban növelte, emellett cseppfolyósított földgázból (LNG) is jelentős mennyiséget vásárolt közeli terminálokról.

London megtámadta a vallásszabadságot, Kirill pátriárka szankciós listára került 

Vagyonzárlatot és beutazási tilalmat rendeltek el az érintettekkel szemben.

Kína seftel az orosz olajjal 

Kína megelőzte Németországot az orosz energia legnagyobb vásárlójaként az ukrajnai háború kezdete óta - közölte a finn Centre for Research on Energy and Clean Air független kutatócsoport.

Az olajháború még nem dőlt el, az oroszok az ázsiai országoknál kilincselnek fekete aranyukkal 

India és más ázsiai országok egyre fontosabb olajbevételi forrást jelentenek Moszkva számára, miközben az Egyesült Államok erős nyomást gyakorol rájuk, hogy ne növeljék vásárlásaikat, mivel az Európai Unió és más szövetségesek az ukrajnai háború miatt elrendelt szankciókkal összhangban leállítják az Oroszországtól származó energiaimportot - áll az AP hírügynökség hétfői elemzésében.

Szenved a német építőipar 

A felmérések több mint harminc éves története során nem volt tapasztalható olyan súlyos építőanyaghiány Németországban, mint manapság a müncheni ifo gazdaságkutató intézet által publikált jelentése alapján.

Az ország fele építkezik, vagy felújít 

Magyarországon a lakosság 48 százaléka tervez, illetve végez az idén építkezést vagy felújítást, a legtöbben a munkálatok drágulásától, illetve elhúzódásától tartanak - mondta az újHÁZ Centrum vezérigazgatója az építőanyag-kereskedelmi hálózat tavaszi Trendriportját ismertető sajtótájékoztatón.

A magyar cégeknek is dönteni kell, elindult a deglobalizáció 

A globális vállalatok egy jelentős csoportja szerint Oroszország évekre befektetési tabutéma lehet majd, és hogy közülük sokan soha többet nem üzletelnek többé a Putyin-rezsimmel. Egyes cégek szerint azonban az ördög a részletekben rejlik. A legutóbbi Elemzői Felmérésükben az oroszországi kivonulás hosszú távú költségeit vizsgálták a Fidelity szakértői.

Csőd szélén az Aeroflot 

Az Aeroflot orosz állami légitársaság 185,2 milliárd rubel (3 milliárd dollár) tőkebevonást tervez új részvények kibocsátásából - jelentették be.

Erős figyelmeztetést adott ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete 

Erős figyelmeztetést adott ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Világélelmezési Program (WFP) egy lehetséges élelmezési válságról, hátterében konfliktusokkal, éghajlati sokkokkal, a COVID-19 miatti kiesésekkel, és elszaladó államháztartási hiányokkal, tovább súlyosbítva az ukrajnai háború hatásaival, mint az élelmiszerek és üzemanyag globális drágulása – mindezt akkor, amikor a vidéki térségek leszakadása és az agrár-élelmezési rendszerek törékenysége már eleve problémát okoztak.

Simicska szelleme járja be Európát 

Simicska Lajos, a Fidesz egykori alapembere, Orbán Viktor legbensőbb bizalmasa évtizedeken keresztül, saját elmondása szerint azért veszett össze a miniszterelnökkel 2014-ben, mert a kormányfő úgy döntött, új politikát kezd Oroszországgal. Orbán Viktor ezt cáfolta, és úgy kommentálta Simicska távozását, hogy nem akarta fizetni a cégeit is érintő reklámadót.

Nem csökken az ukrán menekültek száma 

Az ukrán-magyar határszakaszon 6729 ember lépett be pénteken Magyarországra, míg a román-magyar határszakaszon belépők közül 4986-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK).

Az orosz olajembargó ellehetetleníti a Mol egyik cégét, de ez miért a döntés után derül ki? 

Az orosz kőolajra vonatkozó európai uniós embargó jövőre ellehetetleníti a pozsonyi Slovnaft olajfinomító exportját, ami a gyártás műszaki minimum alá csökkenéséhez vezet, és a szlovákiai ellátás biztonságát is veszélybe sodorja – közölte az olajipari vállalat sajtóosztálya.

Európa nem vesz több orosz olajat, átmeneti felmentést kapott Magyarország 

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a gazdasági társaságokat és egyéneket büntető, olajembargót is tartalmazó hatodik szankciós csomagot Oroszországgal és Fehéroroszoroszággal szemben, tekintettel arra, hogy Oroszország továbbra is folytatja az Ukrajna elleni agressziót - közölte az uniós tanács.

Több ezer filippin munkás jön Magyarországra, 11 országból érkezhetnek könnyítetten munkavállalók 

Először csak Ukrajnából és Szerbiából lehetett behozni munkavállalókat, a főként a feldolgozóiparban tapasztalható jelentős hazai munkaerőhiány miatt. A kormány egy törvénymódosítással további 9 ország állampolgárainak könnyítette meg a magyarországi munkavállalást.

A kínai acél menthet meg minket, a két legnagyobb európai exportőr épp háborúzik egymással 

Nemrég került megrendezésre a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) által szervezett Beszerzési Konferencia. A magyar ellátási lánc szakemberei, logisztikusok, beszerzők és vezetők együttesen keresték a szakterület egyik legsürgetőbb problémájára a választ: az alapanyaghiányra. Érintett ebben az acél is, mely többi között a fröccsöntő szerszámgyártás elengedhetetlen kelléke. A jelenlegi háborús helyzet miatt Európában súlyos és szerteágazó alapanyaghiánnyal kell számolni, hiszen Ukrajna a világ egyik legnagyobb acélexportőr országa.

Az idén szabaduljunk meg a horvát kunától 

Horvátország elérte az euróövezeti csatlakozás célegyenesét - jelentette ki Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök Berlinben.

Bajban az orosz kőolajtermelés 

Az Oroszországban kitermelt kőolajmennyiség negyede eltűnhet a világpiacról az Európai Unió által bevezetett importszankciók miatt, mivel a teljes orosz exportot nem lehet más piacokra átirányítani - áll a Fitch Ratings Londonban bemutatott helyzetértékelésében. A nemzetközi hitelminősítő szerint a térségen belül a Mol-t érintheti a leginkább az uniós intézkedés, és a magyar cégnek beruházásokra lehet szüksége az átálláshoz.

Ha komótosan is, de megkezdődött a gondolkodás az orosz energia alternatíváján 

A magyar és a horvát kormány kész a hosszú távú energiabiztonsági együttműködésre, Horvátország így készen áll az Adria kőolajvezeték kapacitásának bővítésére, hogy vészhelyzet esetén is biztosított legyen Magyarország ellátása - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Zágrábban.

Putyin zsarolása: éhezzen a világ, ha maradnak az EU szankciók 

Oroszország kész a műtrágyát és az élelmiszert exportálni, ha feloldják az ellene bevezetett szankciókat és kész biztosítani az ukrán gabonaexportot is - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a török hivatali partnerével, Recep Tayyip Erdogannal folytatott telefonbeszélgetés során - közölte a Kreml sajtószolgálata.

Az EU egyik legfontosabb vezetőjének elege van Orbán Viktorból 

Az Európai Unió tagországainak a közösségi szint helyett a kormányközi együttműködés keretében kell bevezetniük embargót az orosz kőolajra, ha Magyarország nem hajlandó csatlakozni - mondta Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EP-) frakcióvezetője egy interjúban.

Új front az orosz invázió miatt, 45 millió embert fenyeget az éhínség 

Az ukrajnai helyzet fejleményeiről, valamint az élelmiszerválság lehetséges megoldásairól beszélt telefonon Mario Draghi olasz kormányfő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - közölte a római miniszterelnöki hivatal.

Honnan pótolhatjuk a kieső orosz és ukrán gabonát? 

A Corvinus, az ELTE és a BME együttműködésében készült közös magyar tanulmány szerint az európai gabonatermés jelenleg Északkelet-Európában nő a legdinamikusabban. Az északi térség gabonaféléi ugyanis viszonylag kevéssé érzékenyek az éghajlatváltozásra, a keleti régió korábban viszonylag elmaradt gazdaságai pedig gyorsan tudnak növekedni. Az elemzés arra is rámutat, hogy a térség fogyasztási-termelési rendszere évezredes alapokon nyugszik, amelynek működését a régiós háborúk veszélybe sodorják.

Bedugul Záhony az ukrán gabona miatt 

A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) szerint sürgősen fejleszteni kell a határ menti vasúti infrastruktúrát, meg kell nyitni a Záhony–Csap határátkelőt a teherforgalom előtt.

Újabb világmárkák hagyják ott Oroszországot 

Két nagy világcég, a Marks & Spencer és a Nike is elhagyja az orosz piacot az Ukrajna elleni orosz invázió miatt.

Ön szerint van-e háborús veszély Magyarországon? 

A kormány veszélyhelyzetet hirdethet a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófa esetén is – így döntött tegnap az alaptörvény tizedik módosításával az Országgyűlés. Orbán néhány óra elteltével élt is a lehetőséggel.

Egyre több cég fizetésképtelen itthon 

A 2020-as csökkenés után, 2021-ben emelkedett a vállalati fizetésképtelenségek száma Közép- és Kelet-Európában (KKE), a legtöbb országban csaknem elérve a járvány előtti szintet - derül ki a Coface hitelbiztosító legújabb elemzéséből. A régió hét országában – Magyarország mellett Bulgáriában Csehországban, Litvániában, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiban – nőtt, öt államban - Horvátországban, Észtországban, Lettországban, Szerbiában és Szlovéniában pedig csökkent a fizetésképtelenségi eljárások száma. A hitelbiztosító szakértői szerint a pandémia időszakában nyújtott támogatási intézkedések fokozatos megszüntetése és az orosz-ukrán háború következményei miatt a következő negyedévekben várhatóan emelkedni fog a közép- és kelet-európai vállalati fizetésképtelenségek száma.

Putyin olyan kokit kapott az amerikaiaktól, ami még nekik is fáj 

Lejárt az amerikai pénzügyminisztérium általános engedélye, amely a szankciók ellenére lehetővé tette Oroszország külföldi adósságainak visszafizetését; a minisztérium bejelentette, hogy nem kívánja meghosszabbítani a márciusban kiadott dokumentum érvényességi idejét.

Ne kerüljön napirendre az olajembargó, ez Orbán Viktor javaslata 

Orbán Viktor miniszterelnök azt javasolja az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek, hogy ne kerüljön napirendre a testület következő, május végi ülésén az Európai Bizottság 6. szankciócsomagra vonatkozó, Oroszországgal szembeni javaslata.

Háborús veszélyhelyzetre ébredtünk 

A kormány az alaptörvényben biztosított jogával élve éjféltől kihirdette a háborús veszélyhelyzetet - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Facebookon még tegnap közzétett videójában.

Újabb fordulat embargó ügyben 

Embargó helyett az orosz olajra importvám kivetését részesítené előnyben a Wifo osztrák gazdaságkutató intézet elemzésében.

Hajódugó a Dunán, egyre több a gond az orosz invázió miatt - fotó 

Torlódnak a hajók a Duna torkolatánál: hajók tucatjai napokig várakoznak a szulinai határátkelő előtt a Fekete-tengeren, mivel a folyami kikötők infrastruktúrája nem győzi kiszolgálni a háború kezdete óta többszörösére emelkedett teherforgalmat - tudatta az Agerpres hírügynökség.

Német alkancellár: elérhető közelségbe került az EU-s orosz olajembargó 

Elérhető közelségbe került a megállapodás az orosz kőolaj európai uniós embargójáról Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter szerint.

Olaszország élelmiszer-folyosót akar Ukrajnából a globális élelmiszerválságot elkerülendő 

Az ukrajnai háború alakulásáról és az élelmiszerválság elkerüléséről egyeztetett Mario Draghi kormányfő bolgár kollégájával, Kiril Petkovval, akivel Rómában találkozott.

Ahogy vártuk robbant a bomba, az oroszok őrülettel határosnak nevezték a lengyelek lépését 

Varsó felmondta a Jamal gázvezetéken történő gáztranzitról szóló lengyel-orosz kormányközi szerződést.

A helyzet fokozódik, durvát léptek a lengyelek az oroszokkal szemben 

Varsó felmondta az Oroszországot Európával összekötő Jamal gázvezetéken történő gáztranzitról szóló lengyel-orosz kormányközi szerződést - közölte a Twitter közösségi honlapján Anna Moskwa lengyel klímaügyi és környezetvédelmi miniszter.

A finnek már nem az oroszoktól veszik a gázt, ennek ellenére semmit nem emelkedett az energiahordozó ára 

Az ukrajnai háború kezdete óta a nyersanyag piacok rendkívül érzékenyen reagálnak minden hírre. Még a legérdektelenebb információ is képes alaposan megmozgatni az árakat. Most meglepő módon zéró a reakció.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Gazdaság

Lassan 300 ezer forint az átlagos bérleti díj Budapesten

Lassan 300 ezer forint az átlagos bérleti díj Budapesten  

A fővárosban 1,8, országos átlagban pedig 0,8 százalékkal nőttek az átlagos lakbérek márciusban.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo