Még hogy nem hatnak a szankciók, tapossák a rubelt

2022 márciusa óta nem látott szintekre gyengült a rubel; a dollárral és az euróval szemben az orosz deviza árfolyama 2 százalékot gyengült a hét első napján.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az orosz fizetőeszköz idén már 25 százalékot vesztett értékéből a dollárral szemben, amit elemzők a nyugati szankciók miatt visszaeső exporttal, ezen belül a kőolaj és gázbevételek visszaesésével magyaráznak.

A brüsszeli szankciók leginkább az orosz gazdaságtól függőket teszik tönkre a számok alapján (Fotó: Facebook)
A brüsszeli szankciók leginkább az orosz gazdaságtól függőket teszik tönkre a számok alapján (Fotó: Facebook)

A háború kitörése után a dollár-rubel árfolyama a 130-as szintig ugrott, de a központi bank devizaeladásai és az emelkedő olaj- és földgázárak az orosz deviza jelentős felértékelődéséhez vezettek, így 2022 nyarán egy dollárért még 50-60 rubelt adtak.

Makszim Oreskin elnöki tanácsadó a TASZSZ hírügynökségben megjelent véleménycikkében a jegybank laza monetáris politikáját hibáztatta a gyenge árfolyamért, amely szerinte "nehezíti a gazdasági átalakulást és negatívan hat a háztartartások jövedelmi helyzetére." Ezzel szemben az orosz gazdaság érdekeit az erős deviza szolgálja - tette hozzá.

Az orosz jegybank bejelentette: az év végéig felfüggesztik a devizavásárlásokat, hogy ezzel is támaszt adjanak a rubel árfolyamának, és csökkentsék a volatilitást.

Egy sajtókonferencián az orosz jegybank alelnöke, Alekszej Zabotkin elismerte, hogy a nyugati szankciók miatt jelentősen visszaeső import is gyengítette az orosz devizát, de megalapozatlan feltételezésnek nevezte, hogy a tőkekiáramlás is szerepet játszik a rubel leértékelődésében.

A jegybankár közlése szerint az orosz jegybank a következő, szeptemberi 15-i ülésén várhatóan egy százalékponttal, 8,5 százalékra emelheti a kamatot. A jegybank hét hónap után a múlt hónapban emelte meg az irányadó kamatot 100 bázis ponttal, 7,5 százalékra. (MTI)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo