Szövetkezet cikkek
Rengeteg szülőnek jelenthet megoldást a kismamák szövetkezete
Segítséget a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezetén keresztüli munkavállalás. A VOSZ üdvözli az atipikus foglalkoztatási lehetőségek bővülését.
Uniós források nélkül nem jó üzlet a szociális szövetkezet?
Jelentősen visszaesett az új szociális szövetkezetek száma, és a régiek közül sok a megszűnt vagy a gazdaságilag inaktív – derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adataiból.
Mennyi megújulót bír el a magyar áramhálózat? Titok
A szolgáltatók szinte ipari titokként kezelik az idevonatkozó adatokat, így nem lehet kiszámítani, mit bír el a magyar hálózat. Az sem segít, hogy 2017-ben tizenötször változott az energiatörvény, idén csak nyolc alkalommal. A témában adtak elő szakemberek a Piac & Profit Magyar Fenntarthatósági Csúcs – 2018 című rendezvényén.
Itt nem dolgozhat szövetkezeti nyugdíjas, hiába lenne rá szükség
Hiába lenne szükség pedagógusokra országszerte, a nyugdíjas tanárok szövetkezeten keresztül történő foglalkoztatása egyelőre nem lehetséges. Több mint ezer betöltetlen pedagógusi álláshely volt az országban, mégsem lehet a nyugdíjas pedagógusokat egyszerűen foglalkoztatni.
Erre figyeljen, ha nyugdíjasokat foglalkoztat
A jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben teret nyert a nyugdíjasok foglalkoztatása, a munkáltatók is kedvelik ezt a megoldást és a nyugdíjasok számára is jó lehetőség. Az RSM szakmai blog összeállította, milyen speciális szabályok vannak a nyugdíj melletti munkavállalás esetén! 2017. július 1-től létrejöttek a nyugdíjas szövetkezetek, ami egy új, sajátos jogviszonyt és lehetőséget jelent a nyugdíjas munkavállalók és munkáltatóik számára.
Bedöntheti a sharing economy az autógyártásfüggő magyar gazdaságot, véli a CEU professzora
Hangadó vállalkozók, mint például Elon Musk, azt szeretnék, ha a lakosság nem birtokolná, hanem megosztaná az önvezető autókat. Van olyan becslés is, hogy Budapest autóparkjának 90 százalékára nem lenne szükség egy ilyen helyzetben. Gondolatok Bőgel Györgytől, a CEU-professzorától, aki előadásával június 15-én megnyitotta a Piac & Profit Sharing Economy - Megosztásos gazdaság című konferenciáját.
Kiéleződő verseny vár az agráriumra
Egyre inkább kiéleződő versenyre, hektikus időjárási jelenségekre kell felkészülniük a magyar gazdálkodóknak. A Piac & Profitnak nyilatkozó szakértők szerint az előrelátó tervezés, a piacok megszerzése és megtartása érdekében való összefogás, de mindenekelőtt a fejlesztés, a termelékenység és a hatékonyság javítása jelentheti a kitörési pontot a magyar gazdálkodóknak.
A termelőkre is számítanak az agrárium mentésében
A kormány a jövőben is jelentős szerepet tulajdonít és szán a termelői együttműködésnek, az alulról szerveződő, nyitott tagság elvén működő termelői szervezeteknek az agrárágazat megújításában – mondta a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára.
Kis cégeknek: egységben az erő!
A fejlett, sokszereplős ágazatokban azonban érdemes akár nagyobb volumenű és hosszabb távú szövetségekben gondolkodni, ugyanis az előnyök, és ezáltal az elért eredmények is megtöbbszöröződhetnek.
A szociális gazdaság klasszikus motorja
A szövetkezetek a fenntartható fejlődést valósítják meg mindenki számára, ez a szociális gazdaság motorja az Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) elnöke szerint. Új, háromszintű modellt javasolnak a rendszer fejlesztésére.
Szövetkezet: nem átkos, hasznos!
A szövetkezetek döntő többsége ma több mint vállalkozás: küldetésükben társadalmi feladatokat is ellátó szervezetek. A versenyszférában vagy a szociális gazdaságban egyaránt fellelhetők, és jelen vannak a civil szférában is. A tagjai a tulajdonosok, akik a fogyasztókból, termelőkből, illetve a szövetkezeti dolgozókból állnak.
Szövetkezetek: még dobog a Hangya szíve, de már csak alig
Még él és dobog a Hangya szíve, de Magyarországon a szövetkezetek – a mezőgazdaságiak és ipariak éppúgy, mint a fogyasztási szövetkezetek – visszaszorultak a rendszerváltás után. Pedig ez a forma sok téren az egyedüli versenyképes megoldást nyújtja, helyzetbe hozhatja a kistermelőket, és orvosságot jelenthetne a foglalkoztatottság bajaira is.
Családi gazdaságok: egységben az erő
Európa első gyümölcs- és zöldségmárkája az idén negyvenéves. A Prince de Bretagne (Bretagne hercege) tulajdonosa egy 2500 breton családi vállalkozást tömörítő termelői kollektíva az Atlanti-óceán partvidékén.
Nem a múlté a szövetkezet
Neveztük őket kollektívának, közösségnek, gazdálkodószervezetnek, szövetkezeti társaságnak, egyesületnek, de az egykor virágzó szövetkezetek mára ellehetetlenültek Magyarországon. Számos európai államban viszont ma is jelentős gazdasági tényezők. Ez a forma ugyanis sok téren az egyedüli versenyképes megoldást nyújtja, helyzetbe hozhatja a kistermelőket, és orvosságot jelenthetne a foglalkoztatottság bajaira is.
Megoldás a kistermelőknek
Ha a családi vállalkozások, mikrovállalatok a termékeiket közvetlenül a fogyasztókhoz tudnák eljuttatni, kiiktatva a közvetítőket, jelentősen nőne a forgalmuk, és javulna az ismertségük. Erre az értékesítési szövetkezetek jeletnhetnek megoldást.