Suppan gergely cikkek
Gyönyörűen nőtt a magyar ipari termelés, de már kopogtat a háború hatása
14,4 százalékkal bővült az ipari termelés.
Hamarosan befejezhetik a kamatemelési ciklust Matolcsy Györgyék
A várakozásoknál jobban, 13 százalékra emelkedett a jegybanki alapkamat a korábbi 11,75 százalékról.
Nincs negatív hatása a háborúnak a magyar munkaerőpiacra
3,4 százalékon áll a munkanélküliség.
Veszélyben a magyarországi vendéglátás
5,8 százalékkal nőtt a vendéglátás forgalma.
A várakozásnál rosszabb külkereskedelem és infláció
Bajban az egykori sikerágazatunk, a külkereskedelem.
A vártnál magasabb infláció a kormány adócunamijának is köszönhető
A vártnál nagyobb az infláció az adóemelések és a forintgyengülés miatt.
Rekordon a magyar ipari termelés
A chiphiány enyhülése is érezhető lassan az ipari termelésben.
Visszatérnek Magyarországra a külföldi vendégek
A járvány elleni korlátozások egy évvel ezelőtti fokozatos feloldása miatt emelkedő bázis hatására 14,6 százalékra esett vissza a vendégéjszakák növekedése az előző havi 58 százalékról, azonban így is folytatódott a szektor Covid utáni határozott helyreállása. Ezen belül a belföldiek vendégéjszakái 10 százalékkal, mivel jóval többen választhatták a külföldi nyaralást, ugyanakkor a külföldiek vendégéjszakáinak száma továbbra is robosztusan, 118 százalékkal emelkedett, ami a külföldi vendégek gyors visszatérését mutatja.
Nem ezt vártuk a kiskereskedelemtől
A várakozásoktól elmaradva a nyers adat szerint 3,8 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,3 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakihoz képest, meredeken lassulva az első hónapokban mért, bőven kétszámjegyű növekedésekhez képest, míg az árbevétel az magas infláció miatt 19,5 százalékkal 1471,8 milliárd forintra ugrott. Az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom. Az első hét hónapban 9,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Történelmi csúcson a magyar beruházások
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője szerint 2022 második negyedévében továbbra is kifejezetten dinamikusan, 7,8 százalékkal nőtt a beruházások volumene, az előző negyedévi 8,4 százalékos növekedés után, míg 2,5 százalékkal bővült az előző negyedévihez képest szezonálisan kiigazítva. így a beruházások volumene történelmi csúcsra emelkedett.
Itt a nagy gazdasági fordulat?
Több hónapos folyamatos földgázár emelkedést követően drasztikus fordulat látszik. Már tegnap is 10 százalék fölött csökkent a gáztarifa és a folyamat ma sem állt meg. Ez a forint árfolyamát is befolyásolta.
18 éves csúcson a magyar alapkamat
11,75 százalékra emelkedett a jegybanki alapkamat a korábbi 10,75 százalékról.
Vita a hazai GDP növekedésről, ez most tényleg nagy, vagy csak a választási biznisz torzítja
A negyedéves, éves növekedési ütemek gyakran tartalmaznak egyszeri hatásokat.
A várakozásokat felülmúlta a magyar gazdaság növekedése
Az elemzői várakozásokat felülmúlva, de a Takarékbank és a Bankholding várakozásához (6,2 százalék) közeli mértékben, 6,5 százalékkal nőtt a hazai GDP a második negyedévben, míg 1,1 százalékkal bővült az első negyedévhez képest. Az első félévben a hazai gazdaság növekedése 7,3 százalék volt.
Semmi jóval nem szolgált az építőipar
A várakozásokat lényegesen alulmúlva, 8,1 százalékkal csökkent az építőipar árhatástól megtisztított termelési volumene az előző év azonos időszakához képest. Épületek főcsoportban 4,8 százalék volt a növekedés, az egyéb építmények esetében pedig 11,7 százalékkal esett vissza a termelés, míg az előző hónaphoz képest, munkanaphatással kiigazítva 5,2 százalék zsugorodott az építőipar teljesítménye.
A vártnál is rosszabb a magyar külkereskedelmi mérleg
A várakozásoknál lényegesen nagyobb, 471 millió euró hiány keletkezett a külkereskedelemben júniusban a májusi 96 millió euró deficitet követően. Az ipari termelés és az ipari árak növekedésének köszönhetően 13 százalékkal nőtt az export euróértéke, ugyanakkor az erős belső kereslet és a drámaian dráguló nyersanyagok és energiaárak miatt 24,2 százalékkal nőtt az import euróértéke. Ennek megfelelően a külkereskedelmi egyenleg 1036 millió euróval romlott az egy évvel ezelőtti 565 millió euró többlethez képest.
Szárnyal a nemzetközi turizmus, se a háború, se a benzinhiány nem számít
A járvány elleni korlátozások egy évvel ezelőtti fokozatos feloldása miatt emelkedő bázis hatására 57,9 százalékra esett vissza a vendégéjszakák növekedése az előző havi 146 százalékról, ami így is másfélszeresére nőtt. Ezen belül a belföldiek vendégéjszakái 17,6 százalékkal, a külföldieké 253,8 százalékkal emelkedett, ami a külföldi vendégek gyorsuló visszatérését mutatja.
Feltámadt a magyar autógyártás
Az autógyárak termelése 2020 októberében már meghaladta a járvány előtti szintet.
Kétszer is erősen jelzett ma a Magyar Nemzeti Bank a piacnak, ennek ellenére a forint árfolyama nem lett sokkal jobb
Ott hagyta a csúcsot ugyan az euró ára, de a nap eleji szintre nem sikerült visszamenni. Vagyis az MNB kamatemelése, csak a szakadékba való száguldást tudta megakadályozni egyelőre, vagy fékezte le egy időre.
Fontos gazdasági mutató javult Magyarországon
Az egy évvel ezelőtti fokozatos nyitás miatt emelkedő bázishoz képest májusban 34,3 százalékkal nőtt a vendéglátás forgalmának volumene az áprilisi 89,3 százalékos növekedés után, míg 55,8 százalékkal emelkedett az árbevétele.
A szakembereket is meglepte a magyar infláció mértéke
A vártnál jóval nagyobb infláció oka többi között, a forint gyengülése, a népegészségügy termékadó és a dohánytermékek, alkoholos italok jövedéki adóemelése.
Soron kívüli alapkamat-emelés jön
Hullámvasúton a forint árfolyama. A tegnapi, hatalmasnak számító 200 bázispontos egyhetes betéti kamat emelés után emelkedett az árfolyam, aztán ma reggel megint esett. Az euró úgy tűnik, stabilan 400 forint felett ragadt.
Nagyot lökött a boltok forgalmán az árstop és a kormány pénzszórása
A várakozásokhoz közeli mértékben a nyers adat szerint 12 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 11,1 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakihoz képest, míg az árbevétel az magas infláció miatt 25,3 százalékkal 1437,7 milliárd forintra ugrott.
A magyar gazdaság is meg fogja érezni a szankciókat
Az elemzői várakozásokat is jócskán felülmúlta az első negyedéves magyar GDP-adat. A vártnál nagyobb növekedésnek köszönhetően nem kizárt, hogy kissé felfelé módosulhat az idei évi növekedési prognózis. Ugyanakkor a gazdasági szankciók a második negyedévtől már nem hagyja érintetlenül a magyar gazdaság teljesítményét sem.