Parlament cikkek
Oldják meg 10 millióból...
Az alkotmányügyi bizottság ugyan még hétfőn elutasította, a gazdasági bizottság azonban megszavazta a Költségvetési Tanács támogatását megnyirbáló javaslatot keddi ülésén.
Miről lesz szó a parlamentben?
Négynapos ülést tart jövő héten a parlament; a jövő évi büdzsét magalapozó törvények általános vitája hétfőn kezdődik, a 2011. évi költségvetési törvényjavaslat részletes vitája pedig pénteken lesz az Országgyűlésben.
Elfogadta az adóváltozásokat a parlament
A magánszemélyek valamennyi jövedelmük után 16 százalékos kulccsal adóznak, miközben az adójóváírás megmarad, mértéke 2011-től csökken - többek között ez áll az Országgyűlés által kedden elfogadott jövő évi adó- és járuléktörvényekben.
Megtörtént: szűkítették az AB hatásköreit
Csak egyes alapjogok sérelme esetén semmisítheti meg az Alkotmánybíróság a költségvetésről, az adókról, illetékekről és járulékokról szóló törvényeket ezután - így döntött az Országgyűlés kétharmados többsége kedden.
Nem tetszik, hogy a kormány elveszi pénztári befizetését?
Az MSZP arra kéri a hárommillió magán-nyugdíjpénztári tagot, hogy a következő napokban hívja fel, írjon e-mailt vagy menjen el az országgyűlési képviselőjéhez, és kérje, szavazza meg a parlamentben a szocialisták azon módosító javaslatát, amely lehetővé teszi, hogy a megtakarításaikról saját maguk dönthessenek.
Sűrű napja lesz hétfőn az Országgyűlésnek
Hétfőn dől el, lesz-e zárószavazás Lázár János fideszes frakcióvezető önálló indítványairól. Az Országgyűlés tervezett napirendje szerint erre akár sor is kerülhet, de csak bizonyos feltételek teljesülése vagy házszabálytól eltérés esetén.
Zöld utat kapott a Fidesz
Támogatta Lázár Jánosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének az alkotmány és az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosítására vonatkozó képviselői önálló indítványait az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága keddi ülésén.
Jövő héten megváltozhat az alkotmány
A jövő heti, kétnapos parlamenti ülésen a vezető kormánypárt kezdeményezésére elkezdődik annak a három törvényjavaslatnak a tárgyalása, amelyet Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője nyújtott be a Háznak azután, hogy az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadót.
MSZP: így lenne igazságos!
Az MSZP annak érdekében nyújtott be módosító indítványokat a jövő évi adótörvényekről szóló előterjesztéshez, hogy az adócsökkentés igazságos legyen és a munkahelyteremtést szolgálja - közölte Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője.
Lakáshitel: mi fog változni?
Elfogadta az Országgyűlés a Fidesz hétpontos javaslatcsomagját, amely szerint egyebek mellett a jövőben ötévente egy előtörlesztés és egy futamidő-hosszabbítás ingyenes a lakáshitelesek számára.
Megdöbbent az MSZP
A foglalkoztatási bizottság szocialista elnöke megdöbbentőnek tartja, hogy a kormánypártok elutasították azt a módosító indítványukat, amely szerint a kormánynak 2012 január 31-ig a vissza kellene pótolnia a magánnyugdíjpénztáraktól elvett pénzt.
Ezt jelentette be ma Orbán!
Megkezdik a részmunkaidős foglalkoztatás támogatását a nők esetében; tárgyalások indulnak a kormány és az önkormányzatok között a közszolgáltatásokról; bevezetik a Széchenyi-kártyát az agráriumban - többek közt ezt jelentette be parlamenti beszédében Orbán Viktor. A miniszterelnök beszédét arra a meggyőződésére építette, amely szerint az államot magánérdekmentes szférává kell tenni, ugyanis az "állam piacosítása egy öngyilkos modell, amely a végén megsemmisíti az állam lényegét, a közérdek képviseletét".
Orbán egyelőre legyőzhetetlen
Három hónapja Orbán Viktor áll a vezető politikusok népszerűségi listájának élén, de a köztársasági elnökké választott Schmitt Pál felzárkózott szorosan mögé - idézte a Medián szeptember eleji országos közvélemény-kutatásának eredményeit a hvg.hu.
Kiderült: az MSZP a legkritikusabb
A Republikon Intézet elemzése szerint az Országgyűlés tavaszi és nyári rendkívüli ülésszakán az MSZP viselkedett leginkább az ellenzéki pártoktól megszokott módon. Az intézet a parlament őszi ülésszakának megkezdése apropójából vizsgálta a kormány és az ellenzék viszonyát.
Formabontó beleszólásunk lesz a törvényhozásba?
Januártól nyíltabbá, átláthatóbbá válhat a jogalkotás - a kormány az eddigiektől eltérő, "formabontó" javaslatot terjeszt ősszel a parlament elé a társadalmi egyeztetésekről - mondta el Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az MTI-nek. A kormány szándéka, hogy a törvények megalkotását társadalmi konzultációk sorozata előzze meg. A parlamenti államtitkár megfogalmazása szerint egy teljesen új típusú, formabontó javaslat kerül az Országgyűlés asztalára. Eddig a társadalmi egyeztetésről két bekezdés szólt a jogalkotási törvényben, most azonban erről külön jogszabályt alkotnak.
Nem kellenek a parlamentnek az ellenzék javaslatai
Az új parlament május 14-i alakuló ülése óta - az országgyűlési statisztikák szerint - benyújtott száz törvényjavaslatból összesen 26-ot jegyez a három ellenzéki párt, ezek közül azonban egyet sem fogadott el a Fidesz-KDNP-többség. A Jobbik 12, az MSZP és az LMP 7-7 javaslattal kísérletezett, és csak egy LMP-s, a kampányfinanszírozásról szóló törvényjavaslat tárgysorozatba vételét támogatta a Ház. Ez utóbbi is június 14-én történt, azóta az előterjesztés arra vár, hogy az illetékes bizottság megállapítsa általános vitára való alkalmasságát.
Továbbra is imádjuk Orbánt
Kétharmados támogatottsága van Orbán Viktornak, és a Fidesz-KDNP-nek a Nézőpont Intézet szerdán közzétett felmérése szerint. A leginkább elutasított párt az MSZP; az emberek 41 százaléka nem szavazna a szocialista pártra.
Nyugdíj: megvonásokat akar a Jobbik
A Jobbik törvényjavaslatot nyújtott be, amellyel megszüntetné azt a nyugdíjszisztémát, amelynek eredményeként kiemelt nyugdíjat kapnak az "előző rendszer haszonélvezői". Az ilyen módon beszedett összeget pedig az 1956-os áldozatok között osztanák szét.
"Sztálin, Rákosi, Kádár után már a Fidesz is?"
A nemzeti együttműködés nyilatkozatának elfogadásával az Országgyűlés az emberek akaratát ismerte el, ezért ott a helye, ahol az emberek gyakran megfordulnak, vagyis a közintézményekben - reagált Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője az ellenzéki bírálatokra.
Schmitt Pál lesz a legfőbb közjogi méltóság
Schmitt Pált, a Fidesz-KDNP jelöltjét választotta meg köztársasági elnöknek kedden az Országgyűlés. A szavazás, amelyen 366 képviselő adta le a voksát, már az első körben eldőlt.
MSZP: van lejjebb is
A Fidesz lendülete a választások után is töretlen, sőt május óta kissé még növekedett is a kormánypárt népszerűsége. Az MSZP támogatottsága pedig lassan az LMP szintjére kerül - olvasható a Nézőpont Intézet legfrissebb kutatásában.
Schmitt Pál lehet az államfő
Orbán Viktor miniszterelnök-pártelnök azt javasolta a Fidesz-KDNP-frakciószövetségnek, hogy Schmitt Pál házelnököt jelölje, majd válassza meg államfőnek - jelentette be Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője az Országházban.
Vona Gábor még a diákhitelt törleszti
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője tavaly négy szántót is vásárolt, így már 12 ingatlan tulajdonosa, Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetőjének továbbra is kilenc ingatlana van, Harrach Péternek, a KDNP frakcióvezetőjének három, Vona Gábornak, a Jobbik és Schiffer Andrásnak, az LMP frakcióvezetőjének pedig egy-egy ingatlan van a tulajdonában. Egyebek között ez is kiderül a képviselői vagyonnyilatkozatokból, amelyek kedden kerültek fel az Országgyűlés honlapjára.
Politikai reakciók az Orbán beszédre
A Jobbik aknákról és hiányosságról beszélt, az LMP szerint a Fidesszel a parlamentből kikerült SZDSZ tért vissza a Házba, míg a kormánypárt szerint Orbán Viktor kormányának felelőssége, hogy visszaszerezze Európa bizalmát.
Így debütál az LMP: sárga lap a kormánypártoknak
Név szerinti szavazással az Országgyűlés elfogadta a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslatot, amely alapján ősztől kisebb létszámúak lesznek az önkormányzati képviselő-testületek. Az előterjesztésre igennel szavazott a Fidesz- és KDNP-frakció, az MSZP és a Jobbik képviselői viszont elutasították azt. A zárószavazáson nem vettek részt a Lehet Más a Politika (LMP) képviselői, mert nem értenek egyet a törvénnyel, és sárga lap felmutatása mellett kivonultak a teremből.
Orbán beszéd után: mi fog változni?
16 százalékos, egykulcsos adórendszer, banki különadó, kibővített Széchenyi-kártya, lecsökkentett társasági adó - néhány Orbán Viktor mai bejelentéseiből.
Legalább hat bizottság vizsgálja az elmúlt 8 év ügyeit
Péntekig féltucat albizottság jött létre az elmúlt nyolc év kormányzati tevékenységének vizsgálatára az állandó parlamenti bizottságokon belül. Az MSZP ezekbe a testületekbe addig nem delegál tagokat, amíg nem tisztázódik számukra, házszabályszerűen működnek-e.
Május utolsó napjain már a Fidesz kormányozhat
Megkezdődik a kormányprogram vitája az Országgyűlésben kedden, a parlament jövő heti háromnapos ülésének első napján. Várhatóan szombaton szavaznak a képviselők a Nemzeti Együttműködés Programja című dokumentumról és Orbán Viktor miniszterelnök-jelölt megválasztásáról; a hétvégén már új kabinet irányíthatja az országot, mivel a miniszterek is leteszik az esküt szombaton. Szerdán a kettős állampolgársággal kapcsolatos előterjesztésről is dönthet a Ház.
Országgyűlés: túl az eskütételen
Letették esküjüket az új Országgyűlés képviselői pénteken a parlament alakuló ülésén. Ezt követően a korelnök bejelentette: megalakult az Országgyűlés.
Alakul az Országgyűlés
Megnyitotta Sólyom László államfő az Országgyűlés alakuló ülését pénteken 13 óra után néhány perccel. Orbán Viktort, a Fidesz elnökét fogja miniszterelnöknek javasolni.
A Jobbiknak nagyon kell a nemzetbiztonsági bizottság
A Jobbik továbbra is igény tart az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának vezetésére - közölte Vona Gábor, a párt elnöke, miután véget ért a parlament alakuló üléséről szóló frakcióközi egyeztetés pénteken. Az MSZP tiltakozik.
Ők vezetik Magyarországot
Nyolc miniszterrel alakul meg az Orbán-kormány: Matolcsy György vezeti a Nemzetgazdasági Minisztériumot, Martonyi János a külügyi tárcát, Pintér Sándor lesz a belügyminiszter, Fellegi Tamás a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium irányítója, Réthelyi Miklós a nemzeti erőforrásokért felelős tárcavezető, Fazekas Sándor a vidékfejlesztési miniszter, Hende Csaba a honvédelmi, Navracsics Tibor pedig a közigazgatásért és az igazságügyért felel majd kormányfő-helyettesként.
Ezek lesznek Orbán első lépései
A Fidesz elnöke szerint a leendő kormánynak - az átadás-átvétel törvényi szabályozásáról szóló előterjesztés után - elsőként egy három "blokkból álló tervet" kell benyújtania a parlamentnek - közölte Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatóján. Öt nemzeti ügyben nemzeti konzultációkat is tartanak.
Orbán a régi embereit hozza vissza
Hétfőn, a parlamenti választás második fordulójának másnapján két miniszterjelölttel bővülhet Orbán Viktor leendő kormányának névsora, a Fidesz elnöke ugyanis várhatóan megnevezi belügyminiszter-jelöltjét és a pénzügy-gazdaság irányításának várományosát.
Választás 2010: kisokos a szavazás előtt
Április 11-én lesz az országgyűlési képviselők választásának első, magyarországi fordulója, a voksolásra jogosult több mint nyolcmillió választópolgár csaknem 11 ezer hazai szavazókörben adhatja le voksát.
A második hely sem lesz meg az MSZP-nek?
A 40 alatti választói csoportban az MSZP elé kerülve egyértelműen a második legerősebb párt lett a Jobbik. A szocialisták a nyugdíjasokban bízhatnak - derül ki a HVG számára februárban, a szokásosnál nagyobb, 2400 fős mintán készített Medián-felmérésnek.
Érdekességek: ilyen volt a parlament elmúlt négy éve
Ötpártiból négypártivá vált a parlament, egy frakció megszűnt, egy kormánypártiból ellenzéki lett és jelentősen megnőtt a függetlenek száma - ilyen változások jellemezték a 2006-2010-es parlamenti ciklusban a Ház összetételét. A tervek szerint hétfőn utolsó ülését tartja a 2006. májusában alakult Országgyűlés.
MSZP: mi is a helyzet valójában Magyarországon?
A szocialisták politikai vitanapot kezdeményeznek a parlamentben Magyarország valós helyzetéről - közölte az MSZP frakcióigazgatója a kormánypárti képviselőcsoport hétfői ülését követően, beszámolva arról is, hogy az MSZP február 20-án tartja kampánynyitó rendezvényét.
Mennyiből élnek a pártvezérek?
Nem változott jelentős mértékben a pártelnökök vagyoni helyzete az elmúlt évben az Országgyűlés honlapjára keddre virradó éjszaka felkerült képviselői vagyonnyilatkozatok szerint. Senkinek sincs saját autója.
Kényelmesen meglesz a kétharmados többsége a Fidesznek?
A potenciális szavazók megnyerésével számolva a Fidesz-KDNP szövetség kilenc fős többséggel megszerezhetné a kétharmados többséget az Országgyűlésben egy most vasárnap esedékes parlamenti választáson - derül ki a Nézőpont Intézet legújabb felméréséből. A Heti Válasz számára készült közvélemény-kutatás szerint a pártok támogatottsága az aktív szavazók körében nem változott: a Fidesz 47, az MSZP 12, a Jobbik 9, míg az MDF 3 százalékon áll. A potenciális, maximálisan elérhető szavazótábort figyelembe véve a sorrend: Fidesz 54, MSZP 20, Jobbik 16, MDF 8 százalék.
Klímaharc: lépéselőnybe kerülhet Magyarország
Egy lépéssel közelebb kerültünk a klímatörvény létrejöttéhez: a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFTT) elkészítette az Éghajlatvédelmi kerettörvény tervezetét, melyet 2010. január 21-i ülésén elfogadott. A tervezetet a jövő hét közepén nyújtja be az Országgyűlésnek. A Parlament házszabálytól való eltéréssel dönthet arról, hogy februárban napirendre kerüljön-e. A törvénytervezet értelmében létrehozandó Nemzeti Éghajlatvédelmi Alap kamatmentes, visszatérítendő hitelt nyújtana a megújuló erőforrások használatát célzó beruházásokra.
Április 11-én döntünk az új parlamentről
Április 11-ére írta ki az országgyűlési képviselők választásának első fordulóját Sólyom László köztársasági elnök - közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal. A pártok üdvözölték, hogy az államfő a lehető legkorábbi időpont mellett döntött.
Ismét összemérték erejüket a parlamenti képviselők
Huszonharmadik alkalommal rendezték meg a parlamenti képviselők és az állami vezetők "Tisztelt Ász!" elnevezésű tenisztornáját. Pintér, Stumpf, Mandur is kiállt a pályára.
Változó nyugdíjrendszer
Új magánnyugdíj-biztosítási rendszert fogadott el hétfőn az Országgyűlés, a változtatás részletesen szabályozza a magánnyugdíj-pénztárak átalakítási folyamatát, amelynek végén, 2013 januárjától a pénztártagok már az új típusú magán-nyugdíjbiztosító részvénytársaságok tagjai lesznek.
Elfogadták a jövő évi költségvetést
Elfogadta az Országgyűlés a 2010-es költségvetést, amely jövőre 3,8 százalékos hiánnyal, 0,6 százalékos GDP-csökkenéssel és 3,9 százalékos inflációval számol. Az Országgyűlés 201 igen és 179 nem szavazat mellett fogadta el a jövő évi büdzsét.
Meg lesz kötve az új kormány keze
Simor András szerint gazdaságilag nem sok változás várható a következő kormány alatt, mert nagyon szűk ma Magyarországon a kormányok mozgástere - hangzott el az Osztrák Rádió (ORF) adásában.
Alakul a jövő évi költségvetés: mi várható?
Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a 2010-es költségvetését megalapozó egyes törvények módosítását. A törvénycsomag 41 törvényt módosít, közte az államháztartásit is.
Miről dönt a héten a parlament?
Elkezdődik a 2010-es költségvetés és az azt megalapozó törvények vitája. Hétfőn zárószavazás lesz a 2011-es népszámlálásról szóló törvényjavaslatról: Magyarországon 2011. október 1-je és november 30-a között veszik fel a polgárok adatait.