Sólyom László köztársasági elnök január 22-én írta ki az országgyűlési képviselő-választás első fordulóját április 11-ére, a választások második fordulóját pedig 25-ére. A választópolgárok az országgyűlési választás első fordulóján két szavazattal rendelkeznek: egyrészt voksolhatnak arra, akit az egyéni választókerületükben képviselőnek szeretnének, a másik íven pedig arról dönthetnek, hogy a területi listáról melyik pártot támogatják.
Az egyéni választókerületben azok a jelöltek indulhatnak, akik március 19-éig összegyűjtöttek 750 érvényes ajánlószelvényt. A 176 egyéni választókerületben 814 egyéni jelölt indul, közülük 19 független. A területi listákról az országgyűlési választáson összesen 152 mandátumot osztanak ki.
117 területi, 6 országos lista
Az országban húsz területi választókerület van (a 19 megye és a főváros), ezekben listát csak pártok állíthatnak. Listaállításra az párt jogosult, amelyik az adott területi választókerületben az egyéni választókerületek egynegyedében, de legalább két egyéni választókerületben jelöltet állított. Összesen 117 területi listát vettek nyilvántartásba a választási bizottságok, a legtöbb listára - kilencre - Borsod-Abaúj-Zemplén megyében lehet majd voksolni, a legkevesebbre - négyre - Somogyban.
Az országos listán kiadható 58 mandátumot a fel nem használt, úgynevezett töredékszavazatok összesítése alapján osztják ki. Országos listát azok a pártok állíthatnak, amelyek 7 területi listát tudtak állítani, ezt az MSZP, a Fidesz-KDNP, a Jobbik, az LMP, a Civil Mozgalom és az MDF tudta megtenni. Az országgyűlési képviselők választása kétfordulós, a második fordulót az első után két héttel kell megtartani.
Akik nem otthon szavaztak
A külképviseleteken az első fordulót a magyarországi szavazás előtt egy héttel kell megtartani, hogy az urnák időben hazaérkezhessenek. Ez azt jelenti, hogy a külképviseleteken most, húsvét vasárnap van a voksolás, az amerikai kontinensen pedig még egy nappal korábban, szombaton volt. A külképviseleteken a második fordulót már a magyarországi szavazással egy időben tartják, kivéve az amerikai kontinenst, ahol egy nappal korábban, április 24-én lesz a voksolás. A nagykövetségeken és főkonzulátusokon csak az a közel 8.800 választó szavazhatott, aki március 19-éig jelentkezett a külképviseleti névjegyzékbe.
Az a választópolgár, aki a szavazás napján nem tartózkodik lakóhelyén, de Magyarország egy másik településén élni kíván a választójogával, igazolással szavazhat. Igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján péntek 16 óráig lehet kérni a lakóhely szerinti jegyzőtől; ajánlott levélben az igazolást úgy kell kérni, hogy az legkésőbb április keddig megérkezzen a lakóhely szerinti választási irodába.