Hacker cikkek
Általános támadásra készülnek kínai hackerek az USA ellen
Az FBI szerint kínai hackerek kritikus amerikai célpontok elleni támadásra készülnek.
Budapesti nők az online csalások leggyakoribb áldozatai, de nem tőlük lopják el a legtöbb pénzt
Ugrásszerűen megnőtt idén a pénzügyi csalások, adathalász támadások, internetes és telefonos visszaélések száma és mértéke.
A dolgozó a leggyengébb láncszem egy céges hálózatban - ezt a csalók is jól tudják
Folyamatosan növekszik a cégen belülről érkező fenyegetések száma és költsége. Az amerikai Ponemon Institute felmérése szerint a vállalatok csaknem kétharmada évente több mint 40 biztonsági incidens felszámolására kényszerül, amelyek átlagos költsége közel fél millió dollár. Különösen fenyegető lehet a szervezetek számára, hogy ezek jelentős részét a munkavállalók vagy partnerek hanyagsága okozza.
Kiberbűnözés: megjelent a fegyvertárban a mesterséges intelligencia
Dinamikusan nő Magyarországon is a kiberbűnözés, még a valós eseteknek csak egy részét jelző rendőrségi statisztikák szerint is: az „információs rendszer vagy adat megsértése” nevű bűncselekmény gyakorisága néhány év alatt a négyszeresére emelkedett. A látványos bővülés oka a profit, amit a másik oldalon okozott kár mértéke akár sokszorosan is túlléphet. A T-Systems CTRL SOC központ kibervédelmi szakértői arra figyelmeztetnek, a megelőzéshez és a károk mérsékléséhez a károkozókéval összemérhető színvonalú professzionális IT-biztonsági háttérre és felkészültségre van szükség.
Három gyakori átverés: hogyan élnek vissza az üzleti e-mailekkel?
A Kaspersky szakértői fokozottan figyelik az üzleti e-mailekhez kapcsolódó visszaéléseket (Business Email Compromise, BEC).
A világjárvány hatása – új veszélyek leskelődnek a magyarokra
A koronavírus-járvány miatti távmunkavégzésre való átállás biztonsági kockázatai hamar megmutatkoztak.
Új év, régi kihívások: a hackerek továbbra sem alszanak
2020-ban teljesen megváltozott az életünk a járvány következtében, és nem volt kivétel ez alól a kiberbiztonság területe sem. Átalakultak a kiberbűnözők módszerei, amit gyorsan kellett követniük az IT-biztonsági szakembereknek is. Ezek hatásai idén is velük maradnak.
Agresszívabb és okosabb – az aggodalmaiddal felfegyverkezve támadhatnak a hackerek
A kártevők folyamatos átalakításával a bűnözők még pontosabb, személyre szabott támadásokat indíthatnak, amelyeket olyan aktuális trendekre fűznek fel, mint a koronavírus-világjárvány.
Bűncselekmények az interneten - mit kell tenni, ha bajba kerülsz?
Évről évre többen esnek internetes bűncselekmények áldozatául: a Generali Biztosító hazai reprezentatív kutatásában résztvevők több mint harmada számolt be arról, hogy érte már cybertámadás a világhálón .
Új területen támadnak a hackerek - nem árt vigyázni
Ha a rosszindulatú fájlok népszerű streaming platformok és a rajtuk található tartalmak neve alatti álcázásáról van szó, a kiberbűnözők a Netflixet és a Disney+-on nézhető The Mandalorian c. sorozatot használják a legtöbbször csaliként.
Mennyire könnyű préda egy családi vállalkozás a kiberbűnözőknek?
Az utóbbi hónapokban kialakult helyzet a családi vállalkozások digitalizációját is felgyorsította, azonban a változások, új eszközök és a gyors ütemben lezajló fejlesztések mind-mind támadási felületet jelentenek a kiberbűnözők számára, akik ezt a globális turbulenciát kihasználva még célzottabb és kifinomultabb módon támadnak. A multicégek kihívásairól, a home office veszélyeiről sok szó esett, mi a helyzet azonban a kisebb, családi vállalkozások kiberbiztonságával? A Deloitte üzleti podcast sorozatának legutóbbi epizódjában erről a témáról hallhatunk bővebben.
Otthonról dolgozik a világ – most támadnak csak igazán a hackerek?
A közösségi távolságtartás terjedésének fényében a Kaspersky szakértői az online találkozókhoz használt alkalmazások fenyegetési környezetét vizsgálták. Arról kívántak megbizonyosodni, hogy a felhasználók biztonságban élvezhetik-e a kommunikációnak ezt a formáját.
Hol fenyegeti a kkv-kat a legnagyobb kiberveszély?
A közhiedelemmel ellentétben a kisvállalkozások abszolút nem suhannak radar alatt, nincs olyan, hogy egy hacker ne hajoljon le az apróért. Pláne, hogy ezek a célpontok sokkal könnyebben kizsebelhetők, mint a nagyvállalatok.
A legújabb átverés: el ne hidd, ha kártérítést akarak fizetni!
Új online csalási módszert fedeztek fel, amely azt akarja elhitetni az emberekkel, hogy kártérítés jár nekik. A személyes adatok kiszivárgásáért kártérítést ajánlva a csalók arra biztatják a felhasználókat, hogy vegyenek „ideiglenes USA társadalombiztosítási számot”, melyet mintegy 9 dollárért kínálnak. A csalásnak Oroszország, Algéria, Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek mellett más országokban is voltak áldozatai.
Miért fontosabb az okostelefonunk, mint a randizás?
Ne is áltassuk magunkat, totális okostelefon-függőségben élünk. Egyre fontosabb és nélkülözhetetlenebb számunkra az, hogy állandó összeköttetésben legyünk a világgal a telefonunkon keresztül. Enélkül olyan, mintha megszűnne az életünk, nem tudunk mit kezdeni magunkkal. Lassan elfelejtünk offline létezni, derült ki egy új, nyolc országra kiterjedő felmérésből.
A hackerek nyomába erednének a kárt szenvedett cégek
A folyamatosan változó fenyegetések világában az európai vállalkozások több mint fele érzi azt, hogy a támadók könnyedén tudnak végrehajtani rosszindulatú akciókat nyomok nélkül, de tudni akarják, ki volt a tettes – derült ki a Kaspersky felméréséből.
Robotzsaruk védhetnek meg a hackerektől?
Mesterséges intelligencia segíthet, hogy a globális IT munkaerőhiány okozta biztonsági réseket betömjék a vállalatok. Felmérések szerint a piacról 2 millió IT biztonsági szakember is hiányozhat.
A veszély valós, de senki sem védekezik
A fogyasztók 46 százaléka aggódik a számítógépes bűnözés rohamos terjedése miatt, ugyanakkor a lakosság mindössze egyharmada védekezik megfelelően a veszélyek ellen – derül ki az Europ Assistance kilenc ország, többek között a magyarországi helyzetet is vizsgáló felméréséből.
Egyre több támadás, egyre kevesebb önbizalom
Az IT üzleti infrastruktúra folyamatosan magasabb fokú összetettsége és az állandóan változó fenyegetések miatt az informatikai döntéshozók egyre nagyobb kihívásnak érzik szervezeteik kibertámadásoktól való védelmét.
Meghökkentő blöffel kopasztják meg a gyanútlan felhasználókat
Az internetezők többsége nem is sejti, hogy jelszavaik nagy része nyilvánosan elérhető az interneten, az pedig szinte felfoghatatlan számukra, mi mindent lehet kezdeni ezekkel az adatokkal. Pedig a megszerzett jelszavak tökéletes muníciót jelentenek a kiberbűnözőknek, akik könnyedén elhitethetik velünk, hétköznapi felhasználókkal, hogy feltörték a gépünket és kompromittáló adatok birtokába jutottak.
Óriási károkat okozhatnak a hackerek
A kiberbűnözés 5 200 milliárd dollár kárt okozhat a vállalatoknak a következő öt évben, egy most közzétett globális kutatás szerint a vállalatok csupán 30 százaléka bízik az internet biztonságában.
Meglehet, hogy tényleg nálad van a hiba
Az alkalmazások biztonságának ellenőrzésénél a vállalatok soha nem lehetnek elég alaposak, hiszen a sérülékenységek rendkívül változatos formákban jelentkeznek, és folyton új hibák bukkannak fel, amelyeket a kiberbűnözők igyekeznek kihasználni. A Micro Focus szakértői szerint érdemes figyelemmel kísérni a trendeket, illetve a leggyakoribb problémákat, és professzionális eszközt alkalmazni a sebezhetőségek feltérképezésére.
Példátlan kiberrablási sorozat Kelet-Európában
Eddig példátlan rablási sorozat sújtotta a kelet-európai pénzügyi szervezeteket, míg a szakemberek rájöttek, hogy a vállalati hálózatokba minden esetben egy, a támadók által vezérelt ismeretlen eszközön keresztül hatoltak be.
Visszatért az áramszolgáltatást megbénító hackercsoport
Az ESET felfedezte a BlackEnergy APT-csoport utódját. A kiberbiztonsági cég által GreyEnergy névre keresztelt csoport fő tevékenysége a kémkedés és felderítés, amely feltehetően egy későbbi nagyszabású szabotázsakció előkészítésére szolgál.
Hackergyanú miatt zárolták Elon Musk Twitterét
A Twitter ideiglenesen zárolta Elon Musk fiókját, a Tesla-vezető elmondása szerint azért, mert úgy tűnt, valaki feltörte a fiókját.
A kkv-k többségénél nem megfelelő az IT-biztonság
Az EU-ban október a kiberbiztonság hónapjának lett kijelölve, javítandó a kiberbiztonsági tudatosságot. A Bitport által idézett tanulmány szerint van is min javítani.
Hamis chat-alkalmazással törtek fel okostelefonokat
A Telegram nevű instant üzenetküldő program hamisított változatával terjedt az Octopus nevű kémprogram, aminek diplomáciai szervezetek eszközei felett is átvették hackerek az irányítást.
Új fegyverrel támadnak az orosz hackerek
Az ESET kutatói felfedeztek egy újfajta kibertámadást, amely az UEFI (Universal Extensible Firmware Interface, a BIOS utódja) rootkitet használta az áldozatok számítógépére való beférkőzéshez.
Vállalatbiztonsági központ nyílik Budapesten
Vállalatbiztonsági kompetenciaközpontot hoz létre a Micro Focus Budapesten. A vállalatokat egyre több és szervezettebb kibertámadás éri, miközben Magyarországon IT-biztonsági szakemberekből az egyik legnagyobb a hiány.
Megdönti a kormányok hatalmát a bitcoin?
A bitcoinban nemcsak az a lényeg, hogy a nemzeti bankoktól függetlenül bocsát ki digitális fizetőeszközt a jónép, hanem hogy egy forradalmi technológia és rendszer működteti. Ez a blockchain, ami nem múló jelenség, sok mindent fognak rögzíteni, könyvelni, archiválni és működtetni vele. Már vallás is működik blockchain-technológiával.
Hackerbiztosítást dob piacra a Generali
Többek között telefonos IT távsegítséget, illetve adatlopás, online fizetési csalás, hekkertámadás vagy éppen internetes zaklatás esetén jogi támogatást, valamint egyes esetekben biztosítási kártérítést fedez a Generali új biztosítása.
A hekkerektől rettegnek igazán a bankok
Az adatvédelem növelése a pénzintézetek legfontosabb feladata az idei évben – derül ki az EY felmérésből, amely során 221 vezetőt kérdeztek meg világszerte a bankszektor kilátásairól. A válaszadók kétharmadának fontos, hogy szervezete 2020-ra élen járjon a digitális technológiák alkalmazásában.
Ha nem vigyázol az online térben nyitott könyv az életed
Online aktivitásunk növekedésével és a digitalizáció térhódításával egyre inkább nyitott könyv az életünk. Tíz másodpercenként éri hekkertámadás számítógépeinket, nő a bankkártyás visszaélések és az adatlopások száma, a zsarolóvírusos támadások pedig még korántsem értek a csúcsra.
Több ezer kamerával kukkolnak a bűnözők
A Kaspersky Lab kutatói több biztonsági rést azonosítottak egy népszerű okos kameránál, amelyet főként babamonitornak használnak, vagy beltéri biztonsági megfigyelésre. A kutatás megállapította, hogy az azonosított hibák lehetővé teszik idegenek számára a távoli hozzáférést a kamera által rögzített audio- és videótartalomhoz, kikapcsolhatják az eszközt, tetszőleges kártékony kódot indíthatnak el, és sok egyéb más aggasztó tevékenységet indíthatnak el.
Orosz hackerek támadták a német kormányt
Nagyszabású, valószínűleg orosz vonatkozású támadás érte a német szövetségi kormány informatikai rendszerét szerdai német sajtójelentések szerint.
Észrevétlenül segítjük a kriptobányászokat
A jövőben a kiberfenyegetettségek között előkelő kerülhet a cryptojacking. A weboldal alapú pénzbányászás jó lehetőség a hackereknek, mert egy lépés kihagyásával (nem kell megfertőzni a látogatókat) még észrevehetetlenebbül kereshetnek pénzt.
Hackerbiztos lesz a kvantuminternet
2030-ra már az átlagjúzerek is használhatnák a kvantuminternetet, de nagy valószínűséggel előbb is. Ennek az lenne az elsődeges előnye, hogy az üzeneteket nem tudnák feltörni és ellopni a hackerek. A 2020-as években a bankrendszer is részben átállhat a kvantumalapú információtovábbításra és tranzakciókra.
1,9 milliárd jelszóval kereskednek a feketepiacon
Az eltulajdonított jelszavak 25 százaléka még mindig működő Google vagy Gmail fiókba érvényes. Az ellopott jelszavak 50 százaláka a Gmail, a Yahoo és a Hotmail felhasználóihoz tartozik. A legbiztosabb módszer, ha sosem használjuk ugyanazt a jelszót több honlapon.
Spy Wars: egymást is támadják a hackerek
A kifinomult kiberbűnözők már nemcsak az egyszerű felhasználókat vagy a vállalatokat támadják, hanem más hacker csoportokat is annak érdekében, hogy ellopják az áldozatok adatait, a másik eszközeit és technológiáját, valamint, hogy felhasználhassák annak infrastruktúráját.
A pacemakeren át ölhet is a hacker
A hacker-bűnözés gyilkos formájának veszélyére figyelmeztetett az USA Belbiztonsági Minisztériuma: a számítógépes támadó a szívbetegek mellkasába ültetett szívritmus-szabályozót (pacemakert) megtámadva le tudja meríteni annak elemeit, vagy meg tudja változtatni a szerkezet, ezzel a szív működését, ami a beteg halálához is vezethet. Magyarországon is beültethették azokat a szívritmus-szabályozókat, amelyekre az Egyesült Államokban most felhívták a figyelmet.
A macska neve már nem elég! Így válasszunk jelszót
Bonyolult jelszavak, gyakori csere helyett még hosszabb jelszavak, csere nélkül. Ez az új trend, bár egészen napjainkig ennek az ellenkezőjét verték a fejünkbe.
Elsunnyogják az alkalmazottak a hackertámadást
Világszerte az alkalmazottak 40 százaléka eltussolja a vállalati számítógépes incidenseket azért, hogy elkerüljön egy esetleges büntetést – derül ki a Kaspersky Lab és a B2B International kutatóintézet közös online kutatásából. Az alkalmazottak felelősek az informatikai balesetek 46 százalékáért évente, ezzel óriási sebezhetőséget okozva az adott cégnek minden szinten.
A banktól kapott SMS sincs biztonságban
A WannaCry árnyékában a világ megfeledkezett egy hasonlóan komoly biztonsági résről, mely a mobilcégek SMS szolgáltatásait érinti. A sérülékenység segítségével a banki azonosító kódokat tartalmazó SMS üzeneteket sikerült más telefonszámra átirányítani, és így a bűnözők pénzt tudtak lopni német bankszámlákról. A biztonsági rést már 2014-ben felfedezték, de idén használták először.
Felénk vette az irányt a világ leghatékonyabb hacker csoportja
Több hónapos pihenő után a hírek szerint Európa felé veszi az irányt a napjaink legsikeresebb kibertámadásáért felelős Lazarus hacker csoport.
Big Data: lehetőség vagy veszély?
Az International Data Corporation előrejelzése szerint az üzleti analitikus szolgáltatásokra világszinten elköltött összeg 2018-ra 89,6 milliárd dollárra nőhet a 2014-es 51,6 milliárdról. Vagyis egyre több cégnél egyre több adat keletkezik, amivel valamit kezdeni kell. Az adatboom azonban a lehetőségek mellett új adatkezelési veszélyeket is jelent a cégeknek. A magyar kis- és középvállalatok sem fogják megúszni, hogy áldozzanak erre a területre.
Fel kell készülni a lázadó robotok elleni védekezésre is
Már most egyértelmű, hogy a dolgok internete (IoT) óriási hatással lesz az életünkre, de az ezzel járó lehetőségekről egyelőre csak elképzeléseink lehetnek. Az azonban bizonyos, hogy a lehetőség mellett fontos a veszélyeket is látni és felkészülni azokra. A NetIQ szakértői szerint minél hamarabb el kell kezdeni kidolgozni a stratégiát az IoT eszközök biztonságossá tételére, a személyazonosság-alapú biztonságot helyezve a középpontba.
292 órán át tartott a leghosszabb támadás
A korábbinál több országban észleltek DDoS támadást tavaly év végén, és a támadás idejének rekordja is megdőlt. A leghosszabb támadás 292 órán keresztül tartott, ami 12,2 nap.
A netnek csak az előnyeit látjuk, pedig a veszélyeit is kéne
A Biztonságosabb Internet Napján elsősorban a fiatalok figyelmét kívánják felhívni a veszélyekre – pedig úgy tűnik, a kkv-knál sem árt tudatosítani: a megelőzés mindig hatékonyabb, mint a kármentés.