A világjárvány hatása – új veszélyek leskelődnek a magyarokra

A koronavírus-járvány miatti távmunkavégzésre való átállás biztonsági kockázatai hamar megmutatkoztak.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A távoli asztal protokollok elleni támadások száma globális szinten a tavalyi év végére elérte a 409 milliót. A Kaspersky szakértői Magyarországon is jelentős növekedést figyeltek meg, a bruteforce támadások száma 2020. márciusa óta minden hónapban meghaladta az 1 milliót.

Tavaly március közepén a Világegészségügyi Szervezet bejelentette, hogy a világot pandémia fenyegeti, az országok pedig sietve intézkedéseket hoztak a járvány terjedésének megfékezésére. A járvány elleni küzdelem egyik népszerű intézkedése a munkahelyek távmunkavégzésre való átállítása volt. Az átállást azonban olyan rövid idő alatt kellett végrehajtani, hogy sok vállalatnak nem jutott ideje a megfelelő biztonsági intézkedések bevezetésére, így aztán sebezhetőek maradtak a megannyi új biztonsági kockázattal szemben. A leggyakoribb támadások azokat a protokollokat érték, amelyeket a dolgozók a vállalati erőforrások távoli eléréséhez használnak.

(Fotó: Pexels.com)

Az RDP talán a legnépszerűbb távoli asztal protokoll; ezt többek között a Windows vagy a szerverek eléréséhez használják. A távmunkára való átállást követően e protokoll elleni találgatásos (ún. bruteforce) támadások száma az egekbe szökött. A bruteforce támadásnál a támadók addig próbálgatják a különféle felhasználóneveket és jelszavakat, amíg el nem találják a helyes kombinációt, és így hozzáférést nyernek a vállalati erőforrásokhoz.

Bár a tavalyi évben a bruteforce támadások száma fel-alá ingadozott, a pandémia előtti szinthez viszonyítva mégis folyamatosan emelkedett.

A Kaspersky telemetria adatai azt mutatják, hogy amikor a világot 2020. márciusában lezárták, az RDP ellen irányuló bruteforce támadások száma a 2020. februárban mért 93,1 millióról 2020. márciusában 277,4 millióra ugrott globális szinten, ami 197 százalékos növekedést jelent.

Itthon is jelentős probléma

Magyarországon is jelentősen megemelkedett a támadások száma. Míg a pandémia előtt 2020. februárjában 337 078 bruteforce támadást detektáltak, a következő hónapra ez a szám - a lezárásokkal egy időben – több mint háromszorosára, 1 129 676-re ugrott. Ezt követően a havi támadások száma sosem csökkent 1 millió alá, 2020. augusztusában pedig 3 millió támadással új magasságokba szökött.

A távmunka még velünk marad egy darabig. Bár a vállalatok már elkezdtek gondolkodni a munkahelyek újranyitásán, sokan kijelentették, hogy a távmunkavégzést a jövőben is beépítik a működési modelljükbe, illetve hibrid formátumot alkalmaznak majd. Ez azt jelenti, hogy a távoli asztal protokollok elleni támadások valószínűleg továbbra is magas számban fordulnak majd elő. A 2020-as év eseményei világossá tették, hogy a vállalatoknak tovább kell fejleszteniük a biztonsági infrastruktúrájukat, és ehhez jó kiindulási pont lehet, ha erősebb védelmet biztosítanak az RDP-hozzáféréshez – mondta Dmitrij Galov, a Kaspersky biztonsági szakértője.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo